Ennyi mindenre jó a kukoricakeményítő

Szépségápolás, takarítás, de akár a gyerekekkel közös mókázás hasznos alapanyaga is lehet a kukoricakeményítő.

Elég nagy az esélye annak, hogy már eddig is gyakran használtuk a konyhában a kukoricakeményítőt, például, ha szerettünk volna egy levest, szószt vagy épp főzeléket besűríteni . Ám tucatnyi más módja is van, hogyan használhatjuk ezt a kukoricából készült, finom, selymes, porállagú, fehér anyagot. Az ipar például kukoricakeményítőt használ a papírgyártáshoz, a ragasztók és egyéb bevonatok előállításához. A tudósok kártevők elleni védőszerek alapanyagaként használják, a WebMD pedig összegyűjtötte, mi magunk hogyan hasznosíthatjuk otthon a kukoricakeményítőt.

Így enyhíthetjük vele a napégést

Talán nem is gondolnánk, de a kukoricakeményítő és víz elegyéből készülő mixtúrát érdemes felvinni bőrünk napégette területeire, mert kiválóan enyhíti a kínzó tüneteket. Utána érdemes egy kádnyi langyos vízben lehűlni, majd alaposan megtörölközni, és lepihenni. Ám mielőtt még a friss és hideg lepedő érintésétől egyszerre szisszennénk fel és élveznénk a hűsítő hatását, szórjuk be egy kis keményítővel, mert annak selymes textúrája kiváló súrlódáscsökkentő rétegként funkcionál majd a bőrünk és a szövet között.

Egy tipp a vegánoknak

A vegánok abban különböznek a vegetáriánusoktól, hogy semmilyen állati eredetű élelmiszert nem fogyasztanak, így tojást sem. De vajon mivel helyettesíthetik e hozzávalót, ha sütni szeretnének valami finomat? Naná, hogy keményítővel, mégpedig vízzel keverve. Bár egyes receptek eltérő arányokat adhatnak meg, általánosságban elmondható, hogy egy evőkanál keményítő és 3 kanál víz hasonló folyékony elegyet ad, mint egy tojás. Fontos, hogy a keményítőt mindig fel kell oldani egy kis vízben, mielőtt bármihez is hozzáadjuk, különben ehetetlen kis fehér csomókká állhat össze, amiktől nehéz megszabadulni.

Számtalan módon felhasználható otthon a kukoricakeményítő. Érdemes belőle mindig tartani otthon.
Számtalan módon felhasználható otthon a kukoricakeményítő. Érdemes belőle mindig tartani otthon.Fotó: Getty Images

Rovarcsípésekre is kiváló

Régi, ám annál hasznosabb és nem utolsósorban bevált trükk "borogatást" készíteni a csípésekre. Esetünkben azonban a fájdalmat víz és keményítő sűrű elegyéből nyert pasztával javasoljuk enyhíteni. Az arány épp ellenkező a vegán "tojáséval". Itt három evőkanál keményítőhöz adjunk egy kanál vizet. Keverjük össze, vastagon kenjük az érintett felületre, majd hagyjuk megszáradni, de akár egy éjszakán át is rajta hagyhatjuk. Meg fogunk lepődni, milyen hatásos!

Vessük be hosszú szőrű kiskedvenceknél

Nincs annál rosszabb, mint amikor háziállatunk szőre összecsimbókosodik. Ez ráadásul nemcsak szörnyen néz ki, de fájdalmat is okozhat kedvencünknek, aminek a vége általában az adott szőrcsomók levágása. Ha azonban szeretnénk mindezt megelőzni, és kedvencünk szőre hosszú és göndör, akkor szórjuk be egy jó adag kukoricakeményítővel a bundáját, kicsit dörzsöljük bele, majd alaposan és óvatosan keféljük ki fentről lefelé egy finomabb fésűvel vagy kefével.

Nincs idő hajmosásra? Keményítő!

A régi időkben, amikor még nem lehetett flakonos száraz samponokat kapni, a háziasszonyok gyakran nyúltak a kukoricakeményítő után, ha hajukra ráfért volna már egy mosás, de az idejükből épp nem telt ki. A keményítőhöz még egy konyhai összetevő, szódabikarbóna is kell, mégpedig 2:1 arányban. A keveréket vigyük fel a zsíros hajtövekre, kicsit masszírozzuk is bele, majd alaposan fésüljük ki. Vigyázat, sötét ruhán foltot hagyhat, érdemes egy törölközőt teríteni a vállunkra.

Ecet, szódabikarbóna, ketchup, vazelin - mutatjuk, hogyan állíthatjuk a hétköznapi háztartási cikkeket vagy épp ételízesítőket otthonunk tisztaságának szolgálatába.

Vízhólyag megelőzésére is jó

Egy szorosabb cipő, egy kis izzadság, némi súrlódás és máris kész a vízhólyag. Ha szeretnénk megóvni lábunkat a kellemetlen hólyagok kialakulásától, akkor érdemes szárazon tartani. Arra pedig kiváló a keményítő. Mielőtt felvennénk a cipőt, szórjuk be vele a lábfejünket, talpunkat, lábujjközöket. Ez különösen akkor célszerű, ha mezítlábra húzzuk a cipőt.

Használjuk takarításhoz

A kukoricakeményítő egy sokoldalú természetes tisztítószer, amit a ház minden sarkában bevethetünk. Fényesíthetjük vele az ezüstöt, mégpedig úgy, hogy vízzel sűrű mixtúrát készítünk, majd a pasztát az evőeszközökre kenjük, hagyjuk, hogy megszáradjon, végül egy száraz, puha ronggyal fényesre töröljük. Ha szeretnénk a poharainkat csillogni látni az esti gyertyafényes vacsorán, sok vízhez adjunk egy kevés keményítőt, spricceljük le vele a poharakat, majd öblítsük le tiszta vízzel, és kész is.

Házi készítésű dezodor

Ha inkább kihagynánk a bolti dezodorokat, mert azokban sok a vegyi anyag, akkor keverjünk össze ugyanannyi szódabikarbónát és keményítőt a tenyerünkben, és egy vattapamacs vagy sminkecset segítségével vigyük el a hónaljunkra. Ez kiváló lehet a sugárterápián átesetteknek, akiknek a bőrét irritálhatják a dezodorok.

Bolondozás a gyerekekkel

Ha ismeri az orrváladék-állagú slime -ot, amiért szinte minden gyerek odavan, akkor készítsen a kicsikkel közösen egy ahhoz igen hasonló "játékszert", az ooblecket. Egy csésze vízhez adjunk néhány csepp ételfestéket és két csésze kukoricakeményítőt. Kézzel gyúrjuk golyóvá, majd hagyjuk, hogy újra elfolyjon a tányéron. Lehet, hogy ez a felnőtteknek furcsa, de a gyerekek imádni fogják. Ha befejeztük a mókázást, dobjuk a szemetesbe, soha ne próbáljuk vízzel hígítva a lefolyóba önteni, mert eltömítheti azt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra