
Okosgyógyszer
Szív és érrendszeri betegségek



Mitől megy föl a vérnyomásunk? (2)
A vérkeringésünk zárt rendszer, melynek a szív a hajtómotorja. Vérnyomás alatt tulajdonképpen azt a nyomást értjük, amit a szív és az artériák fejtenek ki, hogy a vért áramoltassák a testben. Magasvérnyomás-betegségről akkor beszélünk, ha a vér ütőerekre, vagyis az artériák falára gyakorolt nyomása meghaladja a normális értéket.




Vérnyomásra már megvannak az okosgyógyszerek
A magas vérnyomás világszerte ez az egyik legfőbb halálok, pedig tipikusan olyan betegségről van szó, amely már rég remekül kezelhető: kombinált terápiával, okosgyógyszerekkel töredékére csökkenthetők az általa okozott veszélyek. A gond egyedül az, hogy a betegek gyakran nem hűek a terápiához.


Váltsunk életmódot! De hogyan? (2)
Átállni a régóta megszokott étrendről, mindennap úszni vagy sétálni menni, letenni a cigarettát, búcsút inteni a cukros ételeknek egyáltalán nem egyszerű feladat. Szilárd elhatározás, és akarat kell hozzá, s még akkor sem könnyű a váltás, ha az életünk múlik rajta. Tippek, tanácsok a mindennapokra. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, és a nagyobb baj megjelenésének kockázatát néhány, életmódunkhoz kapcsolódó...





Stroke: gyulladáscsökkentők is enyhíthetik az utóhatást
Angol kollégáikkal együtt olyan kulcsfontosságú gyulladásos szenzorokat azonosítottak az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai, amelyek jelentős szerepet játszanak a stroke-ot követő idegrendszeri károsodás kialakulásában. Eredményük új utakat nyithat meg betegség kezelésében.


Sikertörténet a stroke ellátásában
A sikeres prevenciónak és a javuló akut ellátásnak köszönhetően az elmúlt 3 évtizedben Magyarországon kevesebb mint felére csökkent a szélütésben elhunytak száma, ha pedig az emberek még tájékozottabbak lennének, tovább csökkenhetne ez az arány. Az ugyanis bizonyított, hogy a szív-és érrendszeri betegségek jelentős része korai felismerésnél jól gyógyítható, az akut esetek azonnali ellátással pedig jelentős arányban jól kezelhetők.


A koleszteringyógyszerek is segíthetik a stroke megelőzését
Alábecsülték a stroke és a szívroham kockázatát drámaian csökkentő koleszteringyógyszerek, a sztatinok hasznát és eltúlozták mellékhatásait. A friss tudományos eredmények szerint ezek a készítmények majdnem tízszer több embernél előzhetik meg a szív-és érrendszeri katasztrófákat, mint amennyinél mellékhatásokat okoznak.


A stroke versenyfutás az idővel
Az agyi érbetegségek érrendszeren belül használt eszközökkel történő gyógyítása rengeteget fejlődött az elmúlt években, így ma már nagyobb eséllyel menthetők meg azok, akik időben segítséget kapnak. A stroke kezelésében ennek felismerése komoly áttörést hozott.

Megóvható a szív
Az infarktus, a stroke és a perifériás keringési elégtelenség kockázata nem csak azoknál lehet magas, akik életmódjukkal tesznek is ezért, hanem azoknál is, akik genetikailag magas koleszterinszinttel élnek. A veleszületett adottság miatti rizikó egyedül gyógyszeresen csökkenthető, azzal lehet megelőzni a gyakran fiatal korban jelentkező tragédiákat. A nagy gond az, hogy a betegségről az érintettek sokszor nem is tudnak.

Hihetetlen szerkezet: mit nem tudunk a szívről?
Természetesnek vesszük, hogy szívünk dobog, hogy működése igazából fel sem tűnik. Pedig ez a szerv nagyon bonyolult, nem véletlen, hogy ha baja lesz, nehéz meggyógyítani. De lássuk, melyek azok az érdekes tények, amelyeket nem tudunk testünk motorjáról.

Kontrollálható a szívmegnagyobbodás?
Kutatók szerint lehetőség nyílhat arra, hogy már létező rákgyógyszerekkel kezelni lehessen azt az állapotot, amely a megnagyobbodott szívsejtek miatt vezethet szívrohamhoz vagy stroke-hoz. A University of Texas Southwestern orvosi központjának kutatói szerint a problémát okozó molekuláris folyamat hátterében a hiszton-deacetiláz enzim működése áll, így ennek...



Van új a nap alatt: régi terápiák, új eredmények
A hipertónia nem gyógyítható, de ma már nagyon jól kezelhető: azoknak, akik a gyógyszeres terápiát betartják, nem romlik az életminősége, a korszerű készítmények pedig már mellékhatásokat sem okoznak. Az orvostudomány új ága már azt is vizsgálja, milyen különbségek lehetnek a gyógyszerek hatásában attól függően, melyik napszakban alkalmazzák a készítményt. Emellett új hatásokat is felfedeztek már.

Olvassa el aktuális cikkeinket!








Országszerte vizsgálják a kéknyelv-betegséget
A magyar állatállomány védelme érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elrendelte a Magyarországra szállított szarvasmarhák vizsgálatát, ugyanis Hollandiában, Németországban és Belgiumban is megjelent a kéknyelv-betegség, amely a kérődző állatokat támadja meg - közölte a Nébih a honlapján.





Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, csak a keleti, északkeleti tájakon vékonyodhat, szakadozhat fel a felhőzet. Kora délelőttig főként a Dunántúlon, a főváros tágabb környezetében, valamint az Északi-középhegység nyugati felén lehet havas eső, havazás, a középső tájakon eső is, de kisebb körzetekben ónos eső is előfordulhat. Ezt követően az Alföldön is egyre többfelé ered el az eső, amit nyugat felől fokozatosan havazás vált. Az Alföld északkeleti részére csak estefelé ér el a csapadék. A légmozgás nagyrészt mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -1 és +4 fok között alakul, a Tiszántúlon ennél néhány fokkal melegebb is lehet. Késő este -3, +2 fok valószínű. Az előrejelzés szerint napközben melegfronti hatás lesz domináns, ami sokak számára okozhat kellemetlenségeket.