Már tíz perc edzés is javítja az önértékelést

A rövid, intenzív edzések nemcsak az izmainkra vannak jó hatással: kutatók megállapították, hogy az önértékelést is növeli, mert épp az ezért felelős agyi területet látja el plusz oxigénnel.

Brit kutatók a mozgás agyműködésre gyakorolt hatását vizsgálták 24 tanulmány összevetésével, többek között azt, milyen befolyással van a sport a memóriára, a koncentrálóképességre, a tervezési képességre és a döntéshozatalra. A kutatásokban három korcsoportba (6-12 évesek, 13-17 évesek és 18-35 évesek) tartozó önkéntesek vettek részt.
A tanulmányok elemzéséből kiderült, hogy a rövid ideig tartó, igen intenzív edzések javították az agyi funkciókat mindhárom korcsoportban. Különösen az önkontrollra és önértékelésre vonatkozó eredmények voltak kiemelkedőek. Ez az eredmény nagyon fontos lehet a gyerekek és fiatalok szempontjából: ha ugyanis a gyerekek - többek között a mozgás hatására - megtapasztalják a kontroll érzését, jobban uralni tudják a mindennapi életüket, ennek köszönhetően sikeresebbek lehetnek az iskolában és a magánéletben egyaránt.

A szakemberek szerint ennek hátterében az állhat, hogy a testedzés hatására nő az agy vérellátottsága, különösen a prefrontális lebenyben.

A kutatók szerint a testmozgás hatásos kiegészítő gyógymódja lehetne olyan kórképeknek, mint az ADHD és az autizmus, és a demencia megjelenését is eltolhatja. A tanulmány a British Journal of Sports Medicine című szaklapban olvasható.

Értékelje a cikket!

Hogy érzed magad? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapotod?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzed magad?
Hogy érzed most magad fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
További cikkek
Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Humánmeteorológia

Humanmeterológia szolgaltatója

Fronthatás:
Nincs front

Maximum:
+8, +14 °C
Minimum:
+5, +10 °C

Hazánkban pénteken délelőtt nyugat felől vékonyodik, szakadozik a felhőzet, de keleten többfelé még borult lesz az ég.

Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső