Így készüljünk fel a síelésre
A síelés közben szerzett sérülések száma évről évre egyre magasabb, egyre többen kerülnek kórházba a lejtőkről csonttöréssel, szalagszakadással vagy vállficammal. Ennek egyik oka, hogy kevesen végzik el a bemelegítő gyakorlatokat, felkészítve így a testet az egész napos mozgásra.
A síelésre felkészülni már csak azért is érdemes alaposan, mert mindent meg kell tenni, hogy jól teljen a szabadidő. Ezért legjobb, ha már otthon elkezdjük a felkészülést.
"Például ráhangolhatjuk az izmokat, hogy csökkentsük azizomlázmellett az esések során a sérülés kockázatát, mert az izomzat védi a csontokat és ízületeket" - mondta el a Der Standardnak dr. Sascha Sajer ízületi fájdalmakra specializálódott szakember, aki szerint mindez különösen a törzsre és a lábakra vonatkozik, mert síelés közben ezeket vesszük a leginkább igénybe.
"Aki nem jár rendszeresen konditerembe, vagy nem sportol, az már három hónappal a síelés előtt elkezdheti az erősítő edzéseket" - javasolja Thomas Müllner, a bécsi evangélikus kórház baleseti sebésze, aki naponta szembesül sportsérülésekkel. Ezek a gyakorlatok azok számára különösen fontosak, akiknek valamely ízülete már átesett műtéten, esetleg protézissel élnek.
Nemcsak az előkészület, hanem az időtartam és az intenzitás is számít, például érdemes délelőtt a lejtőkön csúszni, délután viszont túrázni a hótalpakkal, ami védi az ízületeket, továbbá javítja az állóképességet is. A két említett orvos a következő öt könnyen teljesíthető gyakorlat elvégzését javasolja síelés előtt.
Síelés közben a hideg rendkívül igénybe tudja venni bőrünket, ezért nem árt előre felkészülni. Néhány termék kifejezetten hasznos lehet e célra, ha a sportolásnak és kikapcsolódásnak ezt a formáját választjuk.
Ugrálás zárt lábbal
Különösen jó bemelegítő gyakorlat a testnek és a vérkeringésnek. Szúrjuk a hóba a síbotunkat, majd zárt lábakkal, hajlított térddel ugráljunk fél percig jobbról balra és vissza.
Guggolás
A test alsó részének leghatékonyabb bemelegítő gyakorlata. A karjainkat nyújtsuk előre, zárjuk össze a lábunkat, majd állásból térdhajlítással ereszkedjünk le, amennyire csak tudunk, és emelkedjünk vissza. Ezt legalább hússzor ismételjük meg, majd rövid szünet után ismét hússzor, összesen pedig nyolcvan alkalommal.

Fekvőtámasz
Erősíti a testet, amely így jobban ellenáll az ütközéseknek. Legalább tizenötöt nyomjunk le.
Kitörés váltott lábbal előre
Ez javítja a koordinációt és az egyensúlyt, nyújtja a csípő izmait, erősíti a térdet és a bokát. Mindkét lábbal legalább tizenöt-tizenöt kitörést végezzünk.
Síelő pozíció
Hajlítsuk be a térdünket, majd hajoljunk előre, vegyünk fel olyan pozíciót, mintha síelnénk, és maradjunk így negyven másodpercig. Ezután álljunk fel és pihenjünk kicsit, majd még négyszer ismételjük meg.
Ha a szállásunkon van edzőterem, akkor még hatékonyabb combizom-erősítő gyakorlatokat végezhetünk. Mindemellett az orvosok szerint saját képességeink helyes felmérése legalább olyan fontos a sérülések elkerüléséhez, mint a bemelegítés.
Értékelje a cikket!