Hogyan őrizzük meg csontjaink egészségét?

Minél idősebbek vagyunk, annál jobban oda kellene figyelni a csontjaink egészségére: az idő előrehaladtával ugyanis a csontjaink elgyengülhetnek, a bennük található ásványianyag-raktárak kiürülhetnek, így egyre nagyobb lesz az esélye a csonttöréseknek. Mit tehetünk a csontok egészségéért?

Az egészséges csontrendszer elengedhetetlen a jó tartáshoz, az erőhöz, az állóképességhez, de a csontok a belső szerveinket vagy bizonyos idegeket is védenek. Minél idősebbek vagyunk, a csontjaink annál jobban elgyengülhetnek, vagyis folyamatosan elveszítik az abban raktározott ásványi anyagok egy részét, így könnyebben törnek, nehezebben gyógyulnak, ez pedig nemcsak komoly fájdalommal, de a mozgás beszűkülésével, és az önállóság elveszítésével járhat együtt. Szerencsére, néhány egyszerűbb szokás elsajátításával sokat javíthatunk a csontjaink állapotán, és hosszú időre biztosíthatjuk annak egészségét.

A csontok egészségét így őrizzük meg

A csontjaink egészségéhez szükséges legfontosabb ásványi anyag a kalcium - ezt mindenki tudja. Azonban a népesség nagy része nem jut elegendő kalciumhoz: a 19 és 50 év közöttieknek naponta mintegy 1000 milligrammra lenne szüksége. A legjobb kalciumforrások közé tartoznak a sovány tejtermékek, például a sajt és a joghurt, a sötétzöld leveles zöldségek, a hüvelyesek és a tofu.

Ételek, amikért hálás lesz minden csontja A kalcium és a D-vitamin két elengedhetetlen tápanyag csontjaink egészsége érdekében. A kalcium a csont és a fogak épségéért felelős, a D-vitamin pedig segíti a kalcium beépülését, és csontjaink növekedését is. Kattintson a részletekért ! A kalcium azonban önmagában nem elegendő a csontok egészségének megőrzéséhez, ahhoz például D-vitamin is szükséges (ez biztosítja azt is, hogy a kalciumot hatékonyan haszosíthassa a szervezetünk). Azonban a felnőtt népesség mintegy 70-75 százaléka D-vitamin-hiányos, és ez fokozottan igaz az őszi-téli hónapokban, amikor kevesebbet vagyunk a szabadban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A D-vitamin hiánya felgyorsíthatja a csontritkulást , emellett pedig számos egyéb betegség kialakulásához is hozzájárulhat. A kellő mennyiségű D-vitamin biztosításához töltsünk naponta legalább 20 percet a szabadban, de emellett D-vitamint tartalamzó étrend-kiegészítőket és ételeket (például halakat és tojássárgáját) is fogyaszthatunk.

Idős korban egyre jobban kell vigyáznunk csontjainkra

Idős korban egyre jobban kell vigyáznunk csontjainkra Legyünk elővigyázatosak a sófogyasztással. A túl sok sóról tudjuk, hogy rossz hatással van a vérnyomásra, a vérerekre és a vesékre, de az kevésbé ismert tény, hogy a túl sok só fokozza a kalciumkiválasztódást, így hozzájárul a csontritkuláshoz is. Egy 2008-as tanulmány szerint a nagyobb mennyiségű só fogyasztása jelentősen növelheti a csonttörés esélyét a menopauzán átesett nők körében. Ne csak az ételek sózását igyekezzünk csökkenteni (az ízesítéshez használjunk inkább fűszernövényeket), de a félkész ételekből is igyekezzünk kevesebbet fogyasztani, ezekben ugyanis rengeteg só található.

Egy újabb indok arra, hogy leszokjunk a dohányzásról: a cigarettában található vegyületek megakadályozzák, hogy a csontjaink hasznosítsák a kalciumot, így csökkentik a csontdenzitást, vagyis hozzájárulnak a csontritkulás kialakulásához . A dohányosokat jobban veszélyeztetik a csonttörések és lassabban is gyógyulnak, sőt a szakemberek szerint több komplikáció alakulhat ki náluk.

Az alkoholfogyasztásnak is rendkívül sok negatív hatása van a csontjainkra, A nagyivókra jellemzőbb a csökkent csontdenzitás, a gyakoribb csonttörések rizikója, és a lassabb gyógyulás a csontsérülések után. A szakemberek szerint érdemes maximalizálni az elfogyasztott italok fogyasztását, a nőknek napi egy, a férfiaknak pedig két italra. Érdemes tartózkodni az égetett, tömény szeszes italoktól is, és előnyben részesíteni a minőségibb italokat, például a vörösbort.

Szintén befolyásolja a kalcium felszívódását a fokozott koffeinfogyasztás , vagyis ha túl sok kávét vagy energiaitalt iszunk, azzal a csontjaink egészségét károsíthatjuk. Napi négy vagy annál több csésze kávé fokozza az oszteoporózis, vagyis a csontritukulás, illetve az azzal összefüggő csonttörések rizikóját. Egy 2001-es kutatás szerint pedig a koffein a D-vitamin-receptorokra is káros hatással van (ez a vitamin elengedhetetlen a csontok felépítéséhez). Maximalizáljuk a kávéfogyasztást napi két csészében!

A rendszeres testmozgás nemcsak az izmokat és az egyensúlyérzéket fejleszti (ezek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy az esések, és közvetetten a csonttörések rizikóját csökkentsük), de abban is szerepet játszik, hogy a csontok egészségét és denzitását megőrizzük. Különösen jótékony hatásúak a súlyzóval, rugalmas gumiszalaggal végzett gyakorlatok. Ráadásul, a testmozgás előnyös hatásait bármely életkorban élvezhetjük, ezért még akkor is érdemes elkezdeni a súlyzós edzéseket, ha korábban egyáltalán nem végeztünk ilyen típusú mozgást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

Tovább szakadozik, csökken a felhőzet, a derült, szélcsendes - főként keleti, északkeleti részeken - párássá válik a levegő, foltokban köd és rétegfelhőzet képződik. Az éjszaka második felében nyugat felől magasszintű felhőzet érkezik fölénk, ami reggelre az Alpokalján néhol meg is vastagszik. Emellett a Tiszántúlra dél felől húzódik vastagabb felhőtakaró. Néhol előfordulhat szitálás, kisebb eső, a hegyekben havas eső, hószállingózás. A délire, délkeletire forduló szél az Észak-Dunántúlon hajnaltól megélénkül, Sopron környékén meg is erősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +2 fok között valószínű, de reggelre ennél pár fokkal melegebb lesz. Az orvosmeteorológiai helyzetben egyelőre nem érvényesül fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra