Miért jegelik a férfiak a heréiket?

Mindig is voltak herékkel kapcsolatos divatok és hóbortok, mint a herevasalás, a herenapoztatás vagy a vörös fénnyel való megvilágítás. A mind melegebb időjárás miatt pedig egyre többen folyamodnak a herék jegeléséhez. Kérdés, hogy ennek van-e értelme.

Már a hetvenes években is születtek tudományos cikkek arról, hogy a hőmérsékletnek milyen hatása van a spermiumok mozgékonyságára és életképességére. Nem csoda, hogy ezután a férfiak arra kezdtek törekedni, hogy különféle módszerekkel fenntartsák  megtermékenyítő képességüket a mind kedvezőtlenebbé váló körülmények között. Hiszen sem a klamaváltozásssal járó melegedés, sem a spermiumszám csökkenése nem kedvez a fogantatásnak: egyre többen kényszerülnek arra, hogy lombikbébi-programot vegyenek igénybe.  

A golyók jegelése lehet, hogy hatásos, de ezt senki sem tudta még bizonyítani. Fotó: Getty Images
A golyók jegelése lehet, hogy hatásos, de ezt senki sem tudta még bizonyítani. Fotó: Getty Images

Mindez már elég motivációt jelenthet az egészségrajongók és a biohackerek számára, hogy jeges pakolást tegyenek a heréikre, jeges vízbe merüljenek, jéghideg vízben zuhanyozzanak, abban bízva, hogy ezzel növelhetik a tesztoszteronszintjüket és javíthatnak a spermájuk minőségén, valamint fokozhatják energiaszintjüket és a nemi vágyukat, hovatovább javíthatják az alvásuk minőségét is.

Ideális hőmérséklet

Megfigyelések szerint valóban van egy hőmérsékleti optimum a spermiumtermelés során, ami 34-35 Celsius fok, tehát alacsonyabb, mint a test normális hőmérséklete. Ez a magyarázata annak, hogy a herék miért nem a testen belül vannak, hanem azon kívül. Ha ugyanis magasabb az ágyéktájék hőmérséklete, akkor előfordulhat, hogy morfológiai és mobilitási szempontból a herék nem ideális spermiumokat állítanak elő.

Azok, akik jegelik a golyóikat, nyilván hisznek e módszer hatásosságában, de eddig nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ez valóban működik. „Vannak ugyan kisebb tanulmányok (például ez és ez), amelyek összefüggést találtak az alacsony hőmérséklet és a sperma minőségének javulása között, de olyan nagy klinikai vizsgálati eredmények nincsenek, amelyek a jegelést a spermaszám javításának eszközeként javasolnák. Sőt, egy tanulmány ennek ellenkezőjét is megállapította: a herék hidegnek való kitétele 19 éves férfiaknál csökkentette a tesztoszteronszintet” – összegezte Lye Diwa urológus a Vice magazinnak.

A nagy klinikai vizsgálatok hiánya más biohackelési gyakorlatok esetében sem állította meg az embereket, és ezúttal sem riasztja el őket attól, hogy kipróbálják ezt a kis erőfeszítéssel járó, de ígéretesnek tűnő technikát. Van, aki törölközőbe tekert jégakkut tesz a lába közé, más mirelit zöldborsóval próbálkozik, és akad, aki herehűtőt használ, azaz speciálisan erre a célra kialakított fehérnemű tartórekeszébe tesz darált jeget. 

A Vice-nak nyilatkozó biohacker, Siim Land a zuhanyzó hideg vizét használja e célra. Szerinte a lényeg az, hogy a lehető legegyszerűbben hűtse le a heréit, különösen akkor, ha nagyon  felforrósodnak, például edzés vagy szaunázás alatt. „Nem az a cél, hogy elzsibbasszuk a heréinket. Csak le kell hűteni őket, és ezzel a módszerrel ezt gyorsan el lehet érni” – mondta Land, hozzátéve, hogy mindössze néhány perc jegelés kell a kívánt hatás eléréséhez. Arra is figyelmeztetett, hogy a jeget valamilyen textíliába kell csomagolni, mert ha közvetlenül érintkezik a bőrrel, sérülést okozhat.

Szkeptikusok azt mondják, hogy bármilyen előny is származik a herék jegeléséből, az elenyésző ahhoz képest, amit az étrend javításával, a testmozgással és a minőségi alvással nyerhető. A Vice által megkérdezett kísérletezők többsége azt mondta: tisztában van ezzel, de úgy gondolja, hogy a golyók jegelése egyszerű gyakorlat, ami nem igényel túl sok időt vagy nagy erőfeszítést

Persze a felhevült test jeges hűtése már jól ismert: hiszen a szauna után vett hidegvizes fürdő, vagy a sportolók mérkőzések utáni jeges fürdőzése a gyorsabb regeneráció érdekében régóta bevett gyakorlat. (Arra viszont figyelni kell, hogy felhevült testtel hideg vízbe merülni minden esteben kockázatos, tragédia is lehet a vége.)

Hatások és bizonyítékok

Egy másik urológus, Ramy Abou Ghayda, clevelandi University Hospitals docense is elmondta, mit gondol a herehűtésről. Szerinte erre egyáltalán nncs szükség, mert nincs bizonyíték arra, hogy a herék hőmérsékletének jegeléssel történő csökkentése jótékonyan hatna a spermatermelődésre, vagy kompenzálná a hő okozta károkat. Kivételt képezhetnek ez alól a nagyon speciális helyzetek, például a le nem szállt herék esetei.

A legtöbb témában készült tanulmány azt mutatja, hogyha megszűnik a nagy hőhatás, a spermiumok minősége és termelődése magától visszaáll a normális szintre.

A spermiumszám, vagyis az egy ejakulátumban található spermiumok száma a spermiumkép vizsgálatának egyik alapvető összetevője, amelyet a sperma rutin analízise során rendszerint meghatároznak, és ami a férfi fertilitás egyik kulcsfontosságú tényezője. Az Egészségügyi Világszervezet szerint egy egészséges ejakulátum legalább 15 millió spermiumot tartalmaz milliliterenként vagy legalább 39 millió spermium található benne összesen.

Ramy Abou Ghayda szerint arra sincs bizonyíték, hogy a herék hűtése vagy jegelése hatással lenne a tesztoszteronszintre. Sőt, kutatások eredmények szerint a hűvösebb idő összefüggésbe hozható az alacsonyabb tesztoszteronszinttel. Az viszont bizonyított tény, hogy a rendszeres hőhatás károsíthatja a spermiumokat. Hogy pontosan milyen gyakran és mekkora hőnek kell kitenni a golyókat ehhez, az egyelőre nem ismert. 

Ghayda azt javasolja, hogy aki félti a spermáit, viseljen bő alsóneműt, ami lehetővé teszi,  hogy a levegő keringjen a herék környékén. Emellett hasznos a túlzott hőterhelést okozó tevékenységek (a korábban említetteken túl például a sokáig ölben folytatott laptopozás) átmeneti elhagyása és az egészséges életmódra való átállás (amely magában foglalja a kiegyensúlyozott táplálkozást és a rendszeres testmozgást).

A heréknek egyébként megvan a saját védőrendszerük. A herezacskó (Scrotum) izmainak összehúzódásával és izzadságmirigyeinek segítségével termosztáthoz hasonló működéssel igyekszik megteremteni a megfelelő hőmérsékletet. Nagy melegben vagy a forró zuhany alatt az izmok elernyednek, a zacskó bőre kitágul, nagyobb felületen párolog, és a golyók lejjebb ereszkednek a felhevült testtől. Azaz a szerv ilyenkor hűtő üzemmódba kapcsol. Hidegben viszont az izmok és a bőr összehúzódnak, a golyókat a meleg test közelébe emelik, hogy megóvják őket a kihűléstől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra