Így diagnosztizálják a derékfájdalmat
A derékfájdalom általános panasz, amely miatt gyakran felkeressük a szakorvost. Neki azonban nagyon körültekintően kell felállítania a diagnózist, hogy valóban hatékony kezelés kezdődhessen.
Megismerni a panaszokat
A fizikális vizsgálatok előtt az orvosnak a lehető legalaposabban meg kell ismernie a páciens panaszait, a tüneteket és az esetleges korábbi kezelések történetét. Éppen ezért a betegnek érdemes előzetesen átgondolnia az alábbi kérdésekre adandó válaszait:
- Az egyes napszakokban javul vagy romlik az állapot, milyen például felkeléskor vagy este? Más testtájakra is kiterjed a fájdalom? Vannak más tünetek is, mint gyengeség, zsibbadás? Hogyan jelentkezik a fájdalom: szúr, ég, tompán fáj? Van olyan testtartás, amely különös nehézséget, fájdalmat okoz?
- Mozog-e rendszeresen, vagy inaktív életmódot él? Ha mozog, mennyit és pontosan mit, ha nem, milyen jellegű a munkája, esetleg 8-10 órában ül-e az íróasztal mögött?
- Hány órát alszik naponta, milyen pozícióban? Milyen matracot, milyen párnát használ?
- Történt-e valamilyen aktuális vagy akár régi sérülés, amelyhez köthető lehet a derékfájdalom?

Fizikális vizsgálat
Miután az orvos már sok fontos információhoz hozzájutott a kikérdezés során, következhet a második lépés, a fizikális vizsgálat, melynek célja, hogy tovább szűkítse a derékfájás lehetséges okainak számát. Ilyenkor az orvos a következőket tesztelheti:
- Tapintás: a hát alsó szakaszának tapintásos vizsgálatával a szakember célja, hogy megtalálja az izomgörcsök, a feszesség vagy éppen a gyengeség, az ízületi rendellenességek helyét.
- Motorikus funkciók vizsgálata: előfordulhat, hogy szükség lehet az idegrendszer fizikális feltérképezésére, például a csípő, a térd, a boka, a nagylábujj különböző irányú mozgatására. Gyakran azt is meg kell figyelnie az orvosnak, hogyan reagál a test a könnyű érintésre, a kisebb szúrásra a törzs alsó részén, a medencetájon és a lábakon.
- A mozgástartomány feltérképezése: az orvos arra is kérheti a pácienst, hogy hajoljon le, forduljon el. Eközben azt vizsgálja, hogy melyik mozdulat okoz fájdalmat, illetve melyik, amelyet esetleg véghez sem tud vinni.
- Reflexteszt: a gyengülő lábi reflexek és a csökkenő izomerő is fontos jelzés az orvosnak.
- Lábemelésteszt: ha az orvos arra kéri a beteget, hogy feküdjön le, és egyik felemelt lábát tartsa olyan egyenesen, ahogyan csak tudja, elképzelhető, hogy ez derékfájdalmat okoz, ami pedig akár porckorongsérvre is utalhat.
Képalkotó diagnosztikai eljárások
Értékelje a cikket!