A nátha, influenza tüneteinek otthoni kezelése

Az ősztől-tavaszig tartó időszakban gyakrabban fordulnak elő olyan légúti tüneteket okozó megbetegedések, amelyek többsége otthoni körülmények között is eredményesen gyógyítható.

A nátha és az influenza jellemzően az orrnyálkahártya, a melléküregek, a garat, illetve a torok gyulladását, köhögést, fejfájást, levertséget, hidegrázást, végtagfájdalmakat, valamint hőemelkedést vagy lázat okozó kórképek. A cseppfertőzéssel terjedő betegségeket alapvetően vírusok idézik elő, ezért az antibiotikumos kezelés csak akkor indokolt, ha a szövődmények bakteriális felülfertőzést idéznek elő. Amennyiben ez nem áll fenn, a tünetek enyhítésével és az immunrendszer erősítésével gyorsíthatjuk a betegség mielőbbi lezajlását.

MÍG NAPPAL A KÖPTETŐK ALKALMAZÁSA INDOKOLT, ÚGY ÉJSZAKÁRA KÖHÖGÉSCSILLAPÍTÓ SZÜKSÉGES. FOTÓ: GETTY IMAGES
MÍG NAPPAL A KÖPTETŐK ALKALMAZÁSA INDOKOLT, ÚGY ÉJSZAKÁRA KÖHÖGÉSCSILLAPÍTÓ SZÜKSÉGES. FOTÓ: GETTY IMAGES

Nátha, orrdugulás és köhögés

Nátha esetén gondoskodni kell az orrváladék folyamatos ürítéséről, amelyet kisgyermekkorban orrszívással, később pedig helyes orrfújási technikával kivitelezhetünk. Ehhez a zsebkendővel fogjuk be először az egyik orrlyukat, miközben a másikat alaposan kifújjuk, majd cseréljünk. A járatokban pangó orrváladék eltávolítása elsődlegesen fontos, hiszen könnyen felülfertőződhet, amely arcüreg-, homloküreg- vagy például fülgyulladást idézhet elő. Az orrfújást, vagy orrszívást megkönnyíthetik a fiziológiai sót tartalmazó orrsprayk, amelyek segítenek fellazítani a váladékot, a tiszta orrjáratokba pedig olyan orrnyálkahártya-nyugtató és orrváladék csökkentő változatokat érdemes alkalmazni, amelyek elősegítik a regenerálódást és lerövidíthetik a betegség gyógyulási idejét.

Amennyiben a betegséget száraz köhögés kíséri – a folyamat elnyomása helyett – hurutoldókkal és köptetőkkel tudjuk elősegíteni váladék kiürülését. Nappal tehát a váladék felköhögését támogassuk, amennyiben pedig szükség van rá, köhögéscsillapítókat csak éjszaka, a nyugodt alvás érekében alkalmazzuk.

Gyógynövények

A különböző gyógynövényteák hatóanyagtartalma gyorsabban segíthet legyőzni a betegségek kellemetlen tüneteit. Orrfolyással, köhögéssel és torokfájással járó kórképek esetén ajánlott gyulladáscsökkentő kakukkfű-, hársfa-, kamilla-, bodzavirág-, citromfű-, zsálya-, hibiszkuszteát készíteni. Figyeljünk azonban arra, hogy a C-vitamin 50 °C fok feletti hőmérsékleten már bomlásnak indul, így például a citromlevet – illetve a szintén magas C-vitamin tartalmú csipkebogyót – ne forrázzuk le. A légúti tüneteket enyhíthetjük antibakteriális hatású mézzel, amelyet fahéjjal és szintén baktériumellenes tulajdonságokkal rendelkező reszelt gyömbérrel is keverhetünk. Köhögés esetén ajánlott a köhögéscsillapító és köptető tulajdonságokkal rendelkező lándzsás útifű, illetve izlandi zuzmó alkalmazása is, amelyek szirup formájában is elérhetőek.

Fájdalom és lázcsillapítás

A láz az immunrendszer természetes reakciója: a testhőmérséklet emelésével küzd a kórokozók ellen. Mivel alapvetően hasznos, ezért a csillapítása csak akkor indokolt, ha elesettséggel és rossz közérzettel párosul: szükségességét nem a láz mértéke, hanem mindig a beteg általános állapota határozza meg. Indokolt esetben alkalmazható fizikai lázcsillapítás – hőfürdő vagy testborogatás – ami azonban amellett, hogy sokak számára kellemetlen, gyakran nem számít tartós megoldásnak, mivel a szervezet lehűlést érzékelve még erősebb fokozatra kapcsol, ezért a lázas állapot gyorsan visszaállhat. Ezzel szemben a lázcsillapító gyógyszerek helyreállítják a belső hőközpont működését, amellyel tartósabb testhőmérséklet csökkenés érhető el.

Sokak életét megkeserítik a migrénes rohamok. Nem tudjuk minden esetben megelőzni ezeket, de pár egyszerű otthoni módszerrel enyhíthetjük a fájdalmakat.

A különböző lázcsillapítók alkalmazhatósága elsődlegesen életkor- és testsúlyfüggő. Hatóanyagok széles skálája érhető el a gyógyszertárakban már recept nélkül is. A legnépszerűbbek közé tartoznak például a – paracetamolnál erőteljesebb és gyorsabb hatású – gyulladáscsökkentő hatással is rendelkező ibuprofen tartalmú gyógyszerek. A nem szteroid–gyulladáscsökkentő készítmények (NSAID-ok) közé tartozó ibuprofen már kisgyermekkortól egészen felnőttkorig alkalmazható láz- és fájdalomcsillapításra. Fontos azonban kiemelni, hogy a különböző hatóanyagtartalmú lázcsillapító gyógyszereket ne kombináljuk, valamint vigyázzunk arra is, hogy a megengedett napi adagot ne lépjük túl. Minden esetben figyelmesen olvassuk el az adott gyógyszerhez mellékelt tájékoztatót, bizonytalanság esetén pedig kérjünk segítséget orvosunktól vagy gyógyszerészünktől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra