Mi van a fürdővízben?

Magyarország rendkívül gazdag gyógy- és ásványvizekben, és ennek eredményeként ma már számos fürdő működik országszerte. A strandok, termál- és gyógyfürdők vizének minősége fontos kérdés. Ha az üzemeltetők és a fürdőzők is betartják az előírásokat, akkor minimálisra csökkenthető a fertőzések, megbetegedések esélyei is.

A hazai fürdők, gyógyfürdők és strandok az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta folyamatosan újulnak meg, korszerűsödnek a vízkezelési berendezéseik, és az üzemeltetők figyelnek közben a víz minőségére is. Az új létesítmények már eleve EU-szabványoknak felelnek meg és a régebbi fürdők is folyamatosan modernizálódnak. Így minimális a fertőzésveszély a hazai strandokon, fürdőkben.

Mi van a fürdővízben?
Mi van a fürdővízben? Fotó: iStock

Persze a látogatóknak azért érdemes ügyelniük a személyes higiénéjükre, az üzemeltetőknek pedig a tisztasági és víztisztasági szabályok betartására. Nyilvánvaló, hogy mindenkinek érdeke elkerülni azt, hogy a fürdőzők testéről a fürdők vizébe túl sok kórokozó kerüljön. A túl sok fertőtlenítő- és tisztítószer sem tesz jót a strandolóknak, így a megfelelő egyensúly fenntartása a legfőbb feladat.

Használjuk az előfürdőket!

Fontos, hogy a fürdőzők is betartsák azokat az alapvető szabályokat, amelyeket a létesítmények üzemeltetői előírnak. Ilyen például az előfürdők, kisebb lábmosó-medencék alkalmazása. Ma már ez utóbbiakat úgy kell megépíteni, hogy a medencébe bejutás előtt ezeket ne lehessen kikerülni.

A különböző típusú, technológiájú medencékben rendszeresen tisztítják, cserélik a vizet, ezzel is megelőzve a fertőzéseket. A víz áramoltatását is szabályozzák az előírások, ez is hozzájárul a fürdőzők egészségvédelméhez, így hazánkban mindenütt biztonságos a fürdőzés az ilyen létesítményekben.

3 egészséges étel, amit kivihetünk a strandra - részletek !

A strandolók, látogatók által a medencébe behordott kórokozók négy típusba sorolhatók. A gombák, baktériumok és vírusok mellett kevésbé ismertek a protozoonok (egysejtű élősködők, paraziták). A megfelelő tisztítószerek alkalmazásával kezelik a fürdőkben az ilyen kórokozókat, számuk így minimálisra szorítható le.

A víz pH-értéke, azaz savassága vagy lúgossága is szabályozott a medencékben. A különböző kémiai elemek, molekulák előfordulására, koncentrációjuk csökkentésére is figyelnek a fürdők. Ám meg kell jegyeznünk, hogy a gyógyfürdőkben éppen számos ilyen anyag előfordulása a kívánatos, hiszen ezeknek gyógyhatása is lehet.

Mit vigyünk magunkkal?

A látogatók is sokat tehetnek saját higiénéjük érdekében: ajánlatos papucsot használni a medencék közötti járkálásnál (már csak a csúszásveszély miatt is), de ne tartózkodjunk sokáig vizes fürdőruhában sem. Cseréljük a fürdőruhát, ha van rá módunk. Használjuk a lábmosó-medencéket (tehát ne ugorjuk át ezeket, már csak a balesetveszély miatt sem) és az előfürdőket is - ráadásul nemcsak a lubickolás előtt, hanem azután is.

Fontos, hogy sérülésekkel, bőrön lévő sebekkel kerüljük el a medencéket. Arra is figyeljünk, hogy használjunk törülközőt, ha ráfekszünk valamilyen napozóágyra, jó, ha a törülközőnek mindig ugyanazzal az oldalával érintkezik a testünk.

Azt mindenki tudja, hogy nem jó, ha lenyeli a medence vizét, de arra kevesebben figyelnek, hogy ne kerüljön víz a szájukba - érdemes tehát erre is ügyelni.

Ha mindezek ellenére valamilyen gyanús jelet érzékelünk, és nem múlik el gyorsan a bőr irritációja vagy más egészségügyi probléma lép fel, akkor forduljunk időben szakorvoshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájak mellett az északkeleti, délután az északi tájakon is előfordulhatnak felhősebb időszakok, máshol napos idő várható. Csapadék napközben már nem valószínű. Az északkeleti, keleti szelet délután nagy területen kísérik élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra