Tényleg csak apró bőrhiba?

A Nők Lapja Egészség olvasói hónapról hónapra választ kapnak kérdéseikre a lap hasábjain. Ezúttal egy e-mailben érkezett bőrgyógyászati kérdéssel kapcsolatban kapott segítséget egy hölgy.

Piros pettyek

"Hatvanéves vagyok, és már évek óta szaporodnak rajtam a piros 'pettyek'. Először csak gombostűfej nagyságban jelentek meg, kezdetben csak a hasamon, később a törzsön, de eddig mindig csak a ruhával fedett helyeken mutatkoztak. Újabban már a karomon, a dekoltázsomon, sőt az arcomon is megjelennek, és a kezdeti kis pötty kezd növögetni. A legrégebbi most körülbelül fél centi átmérőjű, és vízhólyagra emlékeztet, csak éppen úgy tűnik, vérrel telített. Izgat, vajon mi okozhatja. Tehetek-e valamit, hogy megakadályozzam a szaporodásukat, illetve érdemes-e gondolkodnom a megszüntetésükön? Ha csak ártalmatlan szépséghiba, nem szívesen 'feküdnék kés alá'. Amennyiben belső szervi probléma a kiváltó ok, hová fordulhatok kivizsgálás céljából?" - írja az olvasó.

Dr. Körmendy Miklós bőrgyógyász válasza

A levélben említett, általában az élet negyedik évtizede után szaporodó kisebb-nagyobb piros 'pettyek' ártalmatlan jelenségek. Orvosi nevük "rubin-naevus" vagy "senilis angioma". A piros foltokat a hajszálerek ártalmatlan burjánzása okozza. A fehér bőrszínű emberek többségén ötvenéves kor felett a törzsön látható belőlük néhány. Egyes családokban az átlagosnál gyakrabban, nagyobb számban jelentkeznek. A jelenség kiváltó oka nem ismert, így megelőzésük sem lehetséges. A kozmetikailag zavaró angiómákat elektrokoagulációval (árammal ellátott tűvel végzett helyi szövetroncsolással), fagyasztással vagy lézerrel lehet eltüntetni.

A Nők Lapja Egészséget keresse az újságárusoknál, vagy fizessen rá elő a Sanoma Magazincentrumában!

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult idő várható, időszakos vékonyodás, szakadozás a déli órákig még a déli megyékben is, majd egyre inkább csak az északkeleti, keleti tájakon fordulhat elő. Délután az északkeleti, keleti részeket leszámítva ismét egyre többfelé várható időszakos eső. A keleties irányú szelet helyenként élénk lökések kísérhetik, majd északi, északkeleti irányba fordul az áramlás.A hőmérséklet csúcsértéke nagyrészt 9 és 12 fok között alakul, de a keleti és déli naposabb részeken ennél néhány fokkal magasabb, az északnyugati, nyugati vidékeken pedig alacsonyabb értéket is mérhetünk. A késő esti hőmérséklet 3 és 9 fok között valószínű. A frontra érzékenyeknél gyakrabban fordulhat elő fejfájás, migrén, fáradékonyság, levertség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra