Szépüljünk és gyógyuljunk a szauna erejével!

A finnek szerint amit a szauna nem gyógyít meg, azt már az orvos sem. Az tény, hogy ők sok szempontból a pozitív egészségügyi statisztikák élén szerepelnek, amiben az életük részét képező szaunázásnak is jelentős szerepe van.

Ma már nálunk is rengeteg helyen hozzáférhető a szauna. Nincs olyan uszoda, fürdő, ahol ne lenne, és egyre terjed a lakásokba, házakba beszerelhető kabinok használata is.

A gőz ereje

Ismert tény, hogy az immunrendszer egyik hatásos fegyvere a bacilusok és vírusok ellen a láz. A szauna melege gyakorlatilag mesterséges lázat idéz elő. A hő hatására megindul a verejtékezés, a méreganyagok elkezdenek kiürülni a szervezetből, miközben a meleg élénkíti a vérkeringést, javítja az anyagcsere-folyamatokat, pusztítja a vírusokat és a baktériumokat, erősíti a szervezet öngyógyító képességét. A rendszeres izzadás segíti meggátolni a káros anyagok, nehézfémek felhalmozódását, illetve lebontani a már elraktározódott salakanyagokat. Heti egy szaunázás beiktatásával nagyon sokat tehetünk az egészségünkért, az immunrendszerünk erősítéséért és a bőr szépségéért!

Mire jó a jeges víz?

Tévhit, hogy a szauna fogyasztania, ha ugyanis kevesebbet mutat a mérleg, azt az izzadással járó vízveszteség okozza. Ugyanakkor a rendszeres szaunázás az anyagcsere élénkítésével járul hozzá az egészséges testtömeg eléréséhez és megtartásához.A meleg-hideg váltakozás, az erek kitágulása, majd összehúzódása kondicionálja a keringést, regenerálja az ereket, az egész szervezetet, rugalmassá teszi a kötőszövetet, feszesíti, fiatalítja a bőrt. A meleg mellett az intenzív hőmérséklet-változás is része a szauna gyógyító hatásának. A mesterséges lázmeleg gyógyít, de egyhuzamban, hosszú időn át megterheli a szervezetet, ezért kell betartani a szaunázási időket és minden bent tartózkodás után visszahűteni a testet. Használjunk illóolajakat a szaunában, párologtatásukkal könnyedén juttathatunk különböző hatóanyagokat a testbe a kitágult pórusokon keresztül.

Nem veszélyes-e a nagy folyadékveszteség?

Fél órával a szaunázás megkezdése előtt igyunk egy pohár vizet vagy gyógyteát, majd a szaunázást követően pótoljuk a veszteséget legalább fél liter folyadékkal. Mivel az izzadsággal értékes ásványi anyagokat is veszítünk, a plusz mennyiséget izotóniás italok vagy ásványi anyagokban gazdag ásványvíz formájában fogyasszuk. A rendszeresen szaunázók szervezete megtanulja jól szabályozni a sóháztartást, kevesebb ásványi anyag távozik a szervezetükből, mint azoknak, akik ritkán izzasztják magukat.

Melyik az igazi?

Finn szauna - a klasszikus

A fából készült szaunaház vagy -kabin melegét a bent álló kályha adja (hagyományosan fatüzelésű, manapság gáz vagy elektromos áram fűti). Erre időnként (a bent tartózkodás utolsó harmadában) illóolajos vizet önthetnek (felöntés), ez megemeli az amúgy száraz szauna páratartalmát.

  • Hőmérséklete: 65-115 °C.
  • Használata: Egyszerre 10-15 percet tartózkodjunk bent, majd pihenjünk mintegy 10 percet, és kétszer-háromszor ismételjük meg a ciklust. A kabinból való kilépés után azonnal zuhanyozzunk le hideg vízzel, vagy vegyünk hideg merülőfürdőt. Ezután pihenjünk - lehetőleg fekve - szobahőmérsékletű pihenőben. Bár hazánkban még a legtöbb helyen fürdőruhában szaunáznak, tőlünk nyugatra kötelező ruhátlanul. Mindezt azért, hogy az izzadság a teljes bőrfelületről szabadon távozzon.
  • Kinek ajánljuk: Aki szereti és bírja a nagy forróságot és az intenzív hőmérséklet-változást.
  • Kinek nem ajánljuk: Aki túlságosan megterhelőnek érzi a nagy meleget, illetve orvosa javaslatára a szaunázás kímélőbb (alacsonyabb hőfokú) formáit kell választania.

Bioszauna - a kímélő finn

Lényegében olyan finn szauna, ahol alacsonyabb a hőmérséklet, így kímélőbben hat. Sok helyen szín- és aromaterápiával együtt élvezhetjük.

  • Hőmérséklete: 45-70 °C
  • Használata: Egyszerre 20-30 percet tartózkodjunk bent, majd pihenjünk nagyjából 10 percet, és kétszer ismételjük meg a ciklust. Ugyanaz a "szabály", mint a finn szaunában, azaz a legjobb meztelen testtel szaunázni.
  • Kinek ajánljuk: Akinek a szaunázás kíméletesebb módja való, mert vagy nem szereti a forróságot és a nagy hőmérséklet-változást, vagy orvosa a kímélőbb formát javasolta.
  • Kinek nem ajánljuk: Aki imádja a klasszikus finn szauna intenzitását, neki ugyanis ez a langyosabb változat csalódás lehet.

Infraszauna - a fénnyel működő

A meleg nem kályhából jön, a kabint infravörös sugárzás járja át, aminek nagyobb része közvetlenül a testet melegíti (a klasszikusnál először a levegő melegszik fel, az adja át a hőt a testnek).

  • Hőmérséklete: 35-60 °C
  • Használata: Egyszerre itt is 20-30 percet tartózkodjunk bent, az összidő 45-60 perc legyen, az egyes bent tartózkodások között hűtsük le magunkat, és pihenjünk 10 percet. Nálunk az általánosan elfogadott a fürdőruhában szaunázás.
  • Kinek ajánljuk: Az alacsony hőmérséklet miatt a szaunázás egyik legkíméletesebb módja.
  • Kinek nem ajánljuk: Ilyen nincs, hiszen az infraszauna nemcsak kímélőbb, hatásában is kicsit más (több), mint a hagyományos szauna. Az infrasugarak a szervezet mélyére hatolnak, és belülről kifelé melegítik, a klasszikus szaunákhoz képest sokkal erőtejesebb a méregtelenítő hatás.

Amikor indokolt az óvatosság

Mivel nálunk nincs hagyománya a szaunázásnak, a hazai orvostársadalom sokkal óvatosabb a használatát illetően, mint indokolt lenne. Idehaza szinte minden orvos tiltja a szaunázást szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, vesebetegeknek, azoknak, akinek magas a vérnyomásuk, kisgyermekeknek, várandós nőknek. Általában is tartanak a túl nagy melegtől és a hőingadozástól, ezért a szaunát csak egészségeseknek ajánlják.

Olvasson még több érdekességet a szaunáról, böngéssze korábbi cikkeinket a témában !Pedig számos kutatás igazolja, hogy sok betegség esetében valóságos terápia a szaunázás, nem véletlen, hogy a finnek csecsemőkoruktól halálukig látogatják a szaunákat, természetesen koruknak, állapotuknak megfelelő "üzemmódban". A rendszeresen szaunázó kismamák kevésbé vizesednek, jobb a keringésük, közérzetük (persze ők is kímélő módon szaunáznak).

Ahol az orvos csak a biztonság kedvéért tiltaná, válasszuk az infraszaunát, az infrakabinoknak ugyanis az alábbi betegségek esetén igazoltan gyógyító hatásuk van:

  • anyagcsere-betegségek
  • reuma, krónikus izomfájdalom, hátfájás
  • szív- és érrendszeri megbetegedések
  • tüdőbetegségek
  • fejfájás, migrén
  • orrmelléküreg-gyulladás
  • bőrbetegségek
  • rákos megbetegedések prevenciója, utókezelések

Ugyanakkor vannak olyan szívbetegek, akik valóban rosszul reagálnak a melegre, illetve az érrendszer esetében is kockázatot jelent, ha az erek már teljesen rugalmatlanok, mert az egyébként egészséges, ereket edző hideg-meleg váltást nem bírják jól. Krónikus gyulladások esetében kifejezetten nem ajánlják a szaunát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra