Mitől göndör a haj?

A göndör fürtök nemcsak szerkezetükben különböznek az egyenestől, de egészen más ápolást is igényelnek ahhoz, hogy valóban hajkoronává válhassanak.

A hajszálak egyik legfontosabb alkotóeleme a keratin, amely egy ciszteinben gazdag, aminosavak alkotta spirális lánc. A haj belsejében kétféle típusa található meg: egy kénben szegény, jól nyújtható, valamint egy tömör, magas kéntartalmú szál. Ezek elrendezésétől függ, hogy a haj sima, hullámos vagy göndör lesz-e. Egyenes hajnál a hajhagyma függőleges, szabályos kör alakú, azaz a kreatinkötések szépen sorba rendeződnek rajta. Göndör hajnál azonban a hajhagyma ferde szöget zár be a fejbőrrel, a kreatinkötések nem sorban találhatóak, a hajszál keresztmetszete pedig emiatt ovális alakú. Minél ferdébb a hajhagyma, annál göndörebb a haj.

A veleszületett, genetikai adottságok okán létrejövő göndör haj szerkezeti felépítése az oka annak is, hogy jellemzően vékonyabb szálú és sérülékenyebb a simánál. Míg az egyenes hajnál a tüszőben található, védelmet és tápanyagot nyújtó – faggyúmirigyek által termelt – faggyú könnyedén lecsúszik, és eloszlik a teljes hajszálakon, addig göndör haj esetén a hullámok miatt nem képes végig egyenletesen befedni a teljes hajszálakat. Emiatt könnyebben szétnyílnak, szárazabbá, fénytelenebbé és töredezettségre hajlamosabbá válnak.

göndör hajú nő
A göndör haj nem csupán szerkezetében tér el az egyenes szálútól. Fotó: Getty Images

Speciális hajmosás

A sérülékeny, göndör haj ápolása különleges figyelmet igényel. Megtisztítására elsősorban olyan szulfátmentes termékek ajánlottak, amelyekkel elkerülhető a kiszáradás. A sima hajnál jóval ritkábban szükséges hajmosások időnként kiválthatóak kímélő hatású, balzsamos tisztítással is: ennek során szilikonmentes balzsamot kell dörzsölni a hajba és a fejbőrbe, amely – ha nem túl szennyezett a haj – langyos vízzel együtt megfelelő, és kifejezetten kímélő hatású lehet.

A túlságosan zsírszegény, sérült hajat alkalmanként ajánlott szárazon, hajmosás előtt olajokkal, például lenmag- vagy argánolajjal bekenni. Érdemes legalább negyedórán keresztül a hajon hagyni, de ha egy egész éjszakán át nem mossuk le, azt a fürtök még jobban meghálálják.

Nélkülözhetetlen hidratálás

Göndör haj esetén a hidratálás létfontosságú. Ehhez használhatók – speciálisan göndör hajra ajánlott – öblítést igénylő, valamint hajban maradó balzsamok is, amelyek hosszú távon segítenek elérni a hidratáltságot, puhaságot és egészséges csillogást. Fontos szabály az is, hogy a gödör hajat mindig csak vizes állapotban, a balzsamozás vagy hajpakolás közben szabad csak kifésülni, lehetőleg kifejezetten a hullámos hajra kifejlesztett hajkefével. Ha pedig szeretnénk minél egyenletesebb, „szöszmentesebb” csigákat kapni, ajánlottak azok a göndörítő krémek – vagy akár a házi készítésű, tápláló lenmagzselé – is, amelyek úgy adnak enyhe, de mégis szabályosan göndörödő tartást a fürtöknek, hogy közben mégsem lesznek kemények és merevek.

Természetesen a hagyományos hajhabok vagy hajzselék is használhatók, azonban – ahogy az összes készítménynél – javasolt elkerülni a göndör haj számára kevésbé megfelelő, szilikon-, parabén- vagy alkoholtartalmú termékeket. Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a forró levegővel való hajszárítást a hullámok egyáltalán nem szeretik. Ha azonban nincs lehetőségünk arra, hogy hajunk magától megszáradjon, érdemes lassú fokozaton, langyos levegőre állított, tárcsás (diffúzoros) hajszárítót használni.

Belülről is ápolásra szorul

A sérülékeny, göndör fürtökről nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is gondoskodni kell. Ehhez fontos a változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás. Amennyiben a haj ennek ellenére mégis töredezetté válik, megfakul vagy hullani kezd, javasolt olyan, a haj számára tápláló hatóanyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőkkel támogatni, amelyek megelőzésként is alkalmazhatók. Ehhez az egyik fontos hatóanyag például a biotin, amelyet B7- vagy H-vitaminnak is neveznek. A biotin képes aktiválni a szőrtüszősejteket, hogy azok minél több keratint termeljenek, hozzájárulva ezzel a haj normál állapotának fenntartásához.

A haj belső támogatásához ajánlott növelni a cinkbevitelt is, mivel hiánya gyengítheti a hajhagymákat, valamint a haj kiszáradásához, hullásához, idő előtti őszüléséhez, illetve különböző fejbőrproblémákhoz vezethet. A szép haj táplálásakor érdemes megemlíteni az L-metionin-pótlást is, amely egy olyan esszenciális aminosav, amely amellett, hogy segíti a haj egészséges struktúrájának kialakítását és megtartását, serkenti a növekedését is. A patikában elérhetők olyan – vény nélkül kapható – komplex készítmények, amelyek egyszerre tartalmazzák mindhárom hatóanyagot, így akár napi egy tabletta segíthet abban, hogy a göndör fürtök visszanyerjék egészséges fényüket és rugalmasságukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra