Mi fán terem a mosódió?

Az indiai mosódió a szappanfélék családjába tartozó fa termése, amely kiválóan alkalmas ruhák tisztítására is. Használata tökéletes alternatíva lehet az érzékeny bőrűek, a csecsemők vagy a különböző allergiás megbetegedésekkel küzdők számára, valamint azoknak is, akik előnyben részesítik a 100 százalékban természetes, környezetbarát mosószereket.

A szintetikus készítmények használata során a textília szálai között megbúvó mosószermaradványok kerülnek a ruhánkról a bőrünkre, amelyek sokszor megterhelik a szervezetünket. Azonban, ha szeretnénk megóvni bőrünket a nem kívánatos irritációktól, tökéletes alternatívája lehet a mosódió a hagyományos mosószereknek. A Himalája lábánál őshonos szappanfa csonthéjas termésének héja bővelkedik szaponinokban, amelyek vízzel kölcsönhatásba lépve megkötik a zsírokat, szennyeződéseket, és ezáltal kiválóan használható általános tisztítószerként , samponként, tusfürdőként, folteltávolítóként, mosogató- vagy mosószerként.

A mosódió tökéletesen képes kiváltani a szintetikus mosószerek használatát úgy, hogy nem tartalmaz semmilyen környezetre vagy szervezetre káros vegyi anyagot. Elsősorban az átlagos mértékben szennyezett, színes ruhákhoz ajánlott a használata. Mivel önmagában nem fehérít, így fehérítőt is javasolt használni, a makacsabb szennyeződéseket pedig foltkezelő használatával lehet kezelni.

A mosódió jó alternatívája lehet a hagyományos mosószereknek. Fotó: 123rf
A mosódió jó alternatívája lehet a hagyományos mosószereknek. Fotó: 123rf

Mivel az antibakteriális hatású , hipoallergén mosódió nem irritálja a bőrt, ezért használata kifejezetten javasolt akár olyan bőrproblémák esetén is, mint például az ekcéma vagy pikkelysömör. Ráadásul nem csak a bőrt, hanem a textíliákat is kíméli: nem roncsolja a szerkezetüket és megelőzi a korai kifakulást. Mivel a mosódió héja többször használható, ezért gazdaságos megoldásnak számít, használata után pedig komposztálható.

A mosógépet is kell mosni

Amennyiben szeretnék a szintetikus mosószerek helyett mosódiót használni, első lépésként a mosógépünket kell megtisztítani a maradék vegyszerektől és az egyéb lerakódásoktól. Ehhez használhatunk olyan mosódió őrleményt tartalmazó organikus szereket, amelyek nem csak segítenek megszabadulni a lerakódott baktériumoktól, gombáktól, valamint azok toxinjaitól, hanem fertőtlenítés közben még a mosógépben felhalmozódott vízkövet is eltávolítják.

Mosódiós labda

A mosódiókkal kétféleképpen lehet mosni: vagy 2-4 szem diót kell belehelyezni egy arra alkalmas mosótasakba - esetleg fél pár zokniba - majd bekötni a száját és így tenni a mosógépbe, vagy pedig használhatunk egyszerűen mosódiós labdát is. Ez esetben a mosódiót tartalmazó, tökéletesen előkészített labdát csak be kell dobni a gépbe pontosan úgy, mint egy mosókapszulát, majd a mosási program végeztével kivenni, és a következő használat előtt hagyni kiszáradni.

Elérhetőek olyan mosólabdák is, amelyekben a habzást, és ezáltal a mosás hatékonyságát növelő szivacskockák is találhatóak. Mivel ezekben a mosódiós labdákban lévő héjakat - a hagyományos mosódiókkal szemben - természetes mikroorganizmus kultúrával kezelik, ezért a termés héjának esetenként savanykás szaga sem érzékelhető, így a ruhák hosszú ideig képesek megőrizni az illatukat is.

Mosódió gyógyhatásai

A mosódióban található vegyületeknek számos jótékony hatásuk van: antibakteriális, gyulladásgátló, gomba- és rovarölő (például fejtetvek ), valamint véd a máj-, és egyes nemi úton terjedő megbetegedések ellen, illetve tumor- és szorongásgátló hatással is rendelkezik. Nem meglepő, hogy Indiában, Kínában és Japánban is orvosságként tartják számon, ahol többek között az epilepszia, a vérszegénység, a migrén, köszvény, reuma, ízületi és különböző bőrmegbetegedések gyógyítására - vagy enyhítésére - is alkalmazzák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra