Férfi egészségügyi problémák

A férfi egészségügyi problémák régebben nem kaptak megfelelő hangsúlyt. Az elmúlt évtizedek egyik nagy változása, hogy ezek a betegségek kiléptek a tabu tárgyköréből, és nyíltan beszélnek róluk nemcsak az egészségügyi szakma képviselői, hanem az ezekben szenvedő férfiak és partnereik is. A legfontosabb közülük az erektilis diszfunkció, amelyről egyre többször hallhatunk is. A fokozott figyelmet nemcsak az őszintébbé váló, nyitottabb légkörnek köszönheti, hanem az elmúlt évtizedek felgyorsult, folyamatosan változó életmódja miatt valóban egyre több esetben fordul elő.

Priapizmus tünetei és kezelése

Mi a priapizmus?

A priapizmus a pénisz hosszan tartó, fájdalmas merevedése. Tulajdonképpen egy olyan panaszról van szó, amelynél az erekció tartósan nem szűnik meg, ha pedig a helyzet nem rendeződik, akkor legsúlyosabb esetben maga a szerv is elhalhat.

Tünetek

A priapizmus előfordulása

A probléma ma már nem túl gyakori, még a nagyobb andrológiai centrumok is csak évi 4-6 ilyen beteget fogadnak. Jellemzően az idősebb korosztály az érintettebb, illetve a pornószínészek, lévén ők nagyobb eséllyel használhatnak olyan értágítókat és potencianövelő készítményeket, amelyek ilyen problémát okozhatnak.

A priapizmus okai

A jelenséget leggyakrabban két dolog okozza. Az úgynevezett "high-flow" típusnál a kiváltó ok az, hogy nagyobb mennyiségű vér áramlik a péniszbe, mint ami el tud folyni onnan. Ez az esetek többségében az artériák sérülése miatt következik be.
A másik ok, hogy az elfolyásnak valamilyen vénás akadálya van. Utóbbi jóval gyakoribb, a gyakorlatban pedig azt jelenti, hogy az érintettek péniszvénái valamilyen ok miatt nem tudnak kiürülni. Ilyesmi leggyakrabban potencianövelők szedése során fordul elő, vagy pedig amiatt, mert az érintettek a péniszükbe olyan értágító injekciókat adnak be, amelyek tartós merevedést okoznak.
Vannak olyan társbetegségek is, amelyek ilyen problémát válthatnak ki: ilyenek például a kismedencei daganatok, a vérképzőszervi betegségek, a cukorbetegség és az érbetegségek. Szerepet játszhat a panasz kialakulásában a nemi szerv fertőzése vagy gyulladása is.

A priapizmus tünetei

A priapizmus konkrét tünete az, hogy a merevedés nem szűnik meg, fájdalmassá válik. A probléma magától nem múlik el: ha az erekció négy-hat óra elteltével sem lohad le, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A priapizmus diagnózisa

A diagnózis felállítása klinikai vizsgálattal, tulajdonképpen szemrevételezéssel történik, a kezelést ezt követően meg lehet kezdeni. Ennek során meg kell határozni, hogy pontosan milyen problémáról volt szó: az artériás típust az jelzi, hogy a kezelésénél leszívott vér élénkpiros, oxigénben dús, míg a vénás változatnál sötét színű. A vérgázanalíziséből kiderül az is, hogy pontosan milyen a vér oxigénszintje.
A vérvizsgálatot kiegészítheti doppler ultrahangvizsgálat, esetleg angiográfia, tehát kontrasztanyagos röntgenvizsgálat. Ezek főképp akkor kellenek, ha a leszívás hatására a panasz nem múlik el: ilyen esetben már a további kezelési irány meghatározásához is szükséges az, hogy egyértelműen kiderüljön, a priapizmusnak melyik típusa áll fönn. A további vizsgálatok azért is fontosak, hogy megnézzék, nincs-e egyéb oka a nem szűnő merevedésnek - szóba jöhet ugyanis az, hogy olyan kismedencei daganat okozza, amit külön kezelni kell.

A priapizmus kezelése

A legegyszerűbb kezelési mód, ha a hímvesszőből vastag tűvel leszívják a vért. Ilyenkor a véna fölszabadul a nyomás alól, ennek köszönhetően pedig már meg tud indulni a keringés a normál utakon. Ez korábban az elzáródott, nagy nyomás alatt lévő vénák miatt nem történhetett meg.
Ha ez a módszer nem hoz eredményt, akkor egy kisebb műtét következhet. Ennek célja, hogy a makk és a barlangos testek között a makk felől egy összeköttetés jöjjön létre: ezáltal a vénás keringés más irányba fordul, a hímvessző pedig felszabadul a vénás nyomás alól. Az otthoni utókezelésben a keringésjavító gyógyszereknek, szükség esetén antibiotikum adásának, lokális jegelésnek lehet szerepe. Ezek alkalmazását, illetve adagolását már a kórházban is megkezdik, miután a beteget megfelelően ellátják.

A priapizmus megelőzése

A megelőzést az segíti, ha a férfiak kerülik a gyanús potencianövelőket, merevedést elősegítő szereket.

A priapizmus szövődményei

Szövődmény akkor várható, ha a kezelést nem kezdik meg időben, vagy ha a legutolsó vonalban alkalmazott műtéti eljárásra van szükség. Utóbbi esetben impotencia alakul ki, előbbiben maga a szerv is elhalhat.

A priapizmus nevét Priaposzról kapta, aki a görög mitológiában a termékenység istene, Aphrodité és Dionüszosz fia. Utóbbi a fogantatás után Indiába ment, távollétében pedig Aphrodité megcsalta. Ezen háborodott fel Héra, aki büntetésül úgy rendezte, hogy Priaposz torz gyermekként szülessen, testét aránytalan méretű hímvessző éktelenítse el. Anyja magára is hagyta, Lampszakosz lakói nevelték fel, majd terjesztették el isteni kultuszát. A szőlő és gyümölcsösök védnöke lett, ezeken a helyeken pedig szokás volt kis méretű szobrát - általában egy felmeredő falloszt - felállítani. Az ókori Görögországban szobra a termékenység jelképe volt.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Albert István andrológus, urológus, klinikai onkológus szakorvosnak.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Közepesen és erősen felhős időszakokra egyaránt számíthatunk, a legtöbb felhő északkeleten és délnyugaton ígérkezik. Elvétve fordulhat elő zápor, hózápor, havas eső zápor. Az északnyugati szél nagy területen élénk, több helyen erős lesz, ugyanakkor északkeleten és délnyugaton szélcsendes idő várható. A csúcshőmérséklet 2 és 8 fok között alakul, északkeleten és délnyugaton mérhetik az alacsonyabb értékeket. 5 megyére figyelmeztetést adtak ki