Szemészeti problémák

Legféltettebb érzékszervünk a látás. A szem felépítése és működése bonyolult, de legalább annyira lenyűgöző is: ez a csodálatos - több védelmi berendezéssel is ellátott - szerkezet szabályozza a beengedett fény mennyiségét, közeli és távoli tárgyakra fókuszál, képeket állít elő és továbbítja az agyba. A látás folyamatának minden állomásán - kezdve már a szemet védő berendezésektől - a látószerv minden része sérülékeny, a legkülönbözőbb megbetegedések fenyegetik - lehetőség szerint védeni, kímélni kell, és a szemet illetve a látást érintő kisebb elváltozásokkal is érdemes szakorvoshoz fordulni, nem szabad elhanyagolni.

Jégárpa tünetei és kezelése

Mi a jégárpa?

A jégárpa a szemhéjszéli, úgynevezett Meibom-féle, olajos váladékot termelő mirigyek elzáródása, a váladék pangása következtében keletkező, krónikus gyulladásos folyamat. Ebben a betegségben nem játszik szerepet bakteriális fertőzés. Egyetlen mirigy-kivezetőcső is elzáródhat, de egy időben kialakulhat több jégárpa ugyanazon a szemhéjon.

Tünetek

Az árpa és a jégárpa a szemhéjak igen gyakori, hétköznapi és egymáshoz sokban hasonló gyulladásos állapotai. Éppen ezért a két betegségtípust sokszor összekeverik egymással.

A jégárpa előfordulása és okai

A szemhéj olajos váladékot termelő mirigyeiből a termelődött anyag a mirigyek kivezető csövein keresztül jut a szempillákra. Ha a kivezető csövet törmelék, gyulladásos anyag zárja el, jégárpa alakulhat ki. A mirigyek elzáródását okozhatja a szemhéjszél krónikus gyulladása. A szemhéj bepirosodik, megduzzad, finoman hámlik.
"Acne rosacea" (az arcbőr pórusainak eltömődésével, gyulladásos pattanások, csomócskák kialakulásával járó bőrbetegség) és a "Seborrheás dermatitis" (pikkelyesen hámló, a bőr kipirosodásával, gyulladásával járó, krónikus bőrbetegség) mellett jégárpa gyakrabban fordul elő.

A jégárpa tünetei és diagnózisa

A chalazion fájdalmatlan, rugalmas csomócskaként jelentkezik. A felső szemhéj belső felszínén növekvő árpa kellemetlen, szúró érzést okozhat, ahogy pislogás közben súrolja a szaruhártyát, valamint enyhe homályos látást is, mivel eldeformálja annak szabályos felszínét.
A szem és a szemhéjak szabad szemmel és réslámpával történő vizsgálata egyértelművé teszi az árpa diagnózisát.
A chalazion fájdalmatlan, rugalmas csomócskaként jelentkezik.
A chalazion fájdalmatlan, rugalmas csomócskaként jelentkezik.

A jégárpa kezelése

Kisebb chalazion felszívódhat magától, mindenféle kezelés nélkül, de általában a göb hosszú ideig, változatlan méretben észlelhető.
A legelterjedtebb kezelési forma az ambulánsan, sebészi úton való eltávolítás. Ennek mikéntje pontosan megegyezik az árpánál leírtakkal.
Jó alternatív megoldás lehet a jégárpába kis mennyiségű, szteroid hatóanyagú gyógyszer fecskendezése. A szemész vékony tűvel, 0,1-0,2 ml szteroid hatóanyagú vizes oldat és helyi érzéstelenítő keverékét fecskendezi a csomócskába. A kezelés sikerességi aránya 80%. Abban az esetben, ha a jégárpa az első injekció után nem szívódik fel, azt meg lehet ismételni 2 hét után.
Azoknál a betegeknél, akiknél a jégárpa rövid időközönként kiújul, különösen abban az esetben, ha a beteg Acne rosaceában vagy Sebborheás dermatitisben szenved, megelőzésként szájon át szedett, tetracyclin-tartalmú antibiotikum kúra lehet szükséges.

A jégárpa gyakrabban jelentkezik olyan embereknél, akiknek a szemhéj széli mirigyei a kelleténél több váladékot termelnek. Közvetve ez okozza a mirigy kivezető csövek elzáródását is. A megelőzésben fontos szerepe van a felesleges váladék eltávolításának. Erre a "szemhéj toilette" elnevezésű, egyszerű módszer ajánlható. Fürdés, mosakodás végén, vizes kezünkön kenjünk el egy csepp babasampont, azért ezt, mert a babasampon nem csíp, ha a szembe kerül. Csukjuk be a szemünket, és masszírozzuk mutatóujjunkkal a szemhéjat vízszintesen, valamint az alsó szemhéjat felfelé, a felső szemhéjat lefelé, a pillasor irányába. Számoljuk a mozdulatsort, és tízszer ismételjük. Majd váltsunk a középső, azután a gyűrűs és a kisujjunkra. Minden ujjnál tízszer ismételjük a masszírozó mozdulatokat. A számolás abban segít, hogy ne hagyjuk túl gyorsan abba a masszázst, és valóban hatásos legyen. Ha végeztünk, langyos vízzel mossuk le a szemhéjakról a maradék sampont. Ezt a tisztogatást érdemes eleinte naponta kétszer elvégezni. Később, ha a szemhéjszél állapota javul, már nem tapasztalható felesleges váladék, és nem jelentkezik újabb jégárpa, a kezelés ritkítható, és elég hetente kétszer, háromszor elvégezni.
Abban az esetben, ha a jégárpa a megfelelő kezelés, sebészi tisztítás ellenére több alkalommal kiújul, szükség lehet szövettani mintavételre, mert időnként a krónikus gyulladás talaján a sejtek rosszindulatú elfajulása is előfordulhat.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.