Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Bőr és nyálkahártya candida-fertőzése tünetei és kezelése

Mi a bőr és nyálkahártya candida-fertőzés?

Napjainkban a Candida-fertőzéssel kapcsolatban számos, részben egymásnak ellentmondó információt kaphatunk. A természetgyógyászok a szervezetet általában érintő, mással nem magyarázható betegségek okaként gyakran tüntetik fel a sarjadzógombás fertőzést. A kezelések jótékony hatásáról számos páciens beszámol, azonban ezekre vonatkozóan tudományos vizsgálatok ez idáig nem születtek.

Tünetek

A sarjadzó gomba valójában gyűjtőnév, olyan gombákat foglal magába, melyek ivartalanul, ez esetben sarjadzással szaporodnak. A sarjadzó gombákhoz sorolt három nemzetség közül a Candida nemzetségbe több faj is tartozik (például C. krusei, C. tropicalis, C. kefyr, C. glabrata). Leggyakoribb kórokozó a Candida albicans, mely kis mennyiségben természetes módon megtalálható az emésztő rendszerünkben, a nyálkahártyákon, betegséget csak akkor okoz, ha túlzottan elszaporodik.

A bőr és nyálkahártya candida-fertőzésének előfordulása

Candida-fertőzés újszülött kortól időskorig bárkinél kialakulhat. A gomba elszaporodását az immunrendszerünk akadályozza meg. Mivel az immunrendszer születésünkkor még éretlen, ezért gyakran alakulhat ki csecsemőkön az úgynevezett szájpenész (soor oris). Egészséges újszülötteknél körülbelül 2-5 százalékban alakul ki, koraszülötteknél akár 10 százalék is lehet a fertőzöttek aránya. Fél éves kor után csak további hajlamosító tényező (például hosszas antibiotikum kezelés) mellett alakul ki.
Szintén sok csecsemőnél jelentkezik a pelenkadermatitisz, melyet a nedves bőrön elszaporodó, széklettel ürülő sarjadzó gombák okoznak. Az egyszer használatos pelenkák elterjedése óta egészséges csecsemőknél előfordulása csökkent.
Felnőttek esetében is elszaporodhat a gomba a szájnyálkahártyán (Candidosis oris), főleg idős, legyengült szervezetnél. A szájzugban megjelenő fájdalmas berepedések (angulus infectiosus oris, perleche) oka általában elégtelen szájhigéné, rossz, hiányos fogazat, műfogsor.
A női nemi szervek sarjadzó gombás fertőzését vulvovaginalis candidosisnak (VVC) nevezzük. Ez az elnevezés jól tükrözi, hogy a betegség nem csak a hüvely nyálkahártyáját, hanem az egész szeméremtestet érintheti. A candidosis elnevezés nem csak a tünetekkel járó megbetegedésre, hanem a tünetmentes hordozásra is használatos. A VVC világszerte elterjedt. A nők mintegy 75 százaléka élete folyamán legalább egyszer átesik a fertőzésen, közülük csaknem minden második betegnél pedig ismétlődően, többször kialakulnak a tünetek. Ritkán előfordul, hogy a heveny panaszok gyakran, halmozottan megjelennek, ezt az állapotot krónikus-recurraló vulvovaginalis candidosisnak nevezik. Elvétve alakul ki gombás fertőzés serdülőkor előtt és menopauza után.
Férfiakon ritkábban okoz a nemi szerven tüneteket (balanitis candidosa), ilyenkor általában valamilyen egyéb betegség (például cukorbetegség) is áll a háttérben.
A bőr Candida-fertőzései közül az egyik leggyakoribb a bőr felszínes megbetegedése (intertrigo mycotica), mely a nedves, összefekvő bőrterületeken, bőrredőkben elszaporodott sarjadzó gombák miatt alakul ki. Ezen kívül körömágy gyulladását is okozhatják (paronychia), ilyenkor a körömredő begyullad, fájdalmas, a köröm nyomásakor genny ürülhet. Olyankor fordul elő általában, amikor a beteg, mondjuk, munkája kapcsán a kezét gyakran áztatja (vendéglátó-élelmiszeripar, takarítók, csecsemőgondozók).
A Candida-fertőzésre hajlamosabbak azok a betegek, akik munkájuk kapcsán gyakran áztatják kezüket
A Candida-fertőzésre hajlamosabbak azok a betegek, akik munkájuk kapcsán gyakran áztatják kezüket
Szintén a nedvesség miatt alakulhat ki lábujjközökben látható gombásodás (interdigitalis candidosis).

A bőr és nyálkahártya candida-fertőzésének okai

A Candida albicans születésünktől fogva jelen van környezetünkben, megtalálható bélrendszerünkben, a nyálkahártyákon, anélkül, hogy megbetegedést okozna. A gomba és a szervezetünk között bonyolult kölcsönhatás áll fenn. A gombák megtapadását és elszaporodását gátolja az ép bőrfelszín. Ezen kívül immunrendszerünk veszi fel a harcot az állandóan támadó mikroorganizmusok ellen, gombáknál főleg az ún. T-sejtek (sejtes immunválaszban résztvevő fehérvérsejtek) mozgósításával.
Számos tényező ismert, amelyek kedveznek a gombák elszaporodásának, ezeket hajlamosító tényezőknek nevezzük. A hajlamosító tényezők lehetnek élettani folyamatok is, mint például a terhesség, a csecsemő- vagy időskor. Az immunrendszert károsító megbetegedések gyakran vezetnek gombás betegség kialakulásához, ilyenek a cukorbetegség, a mellékvese-, pajzsmirigybetegségek, a veleszületett immunhiányos betegségek, szövetalkotó kollagén fehérje anyagcseréjét érintő betegségek, rosszindulatú daganatos betegségek, illetve bizonyos baktériumok, vírusok okozta fertőzések. Súlyos Candida-fertőzés alakulhat ki HIV-fertőzötteken.
Bizonyos gyógyszerek szedése mellett is candidosis jelentkezhet, például széles spektrumú antibiotikumok, magas ösztrogén-tartalmú fogamzásgátlók, egyes kábítószerek esetében. Előfordul, hogy az immunrendszert mesterségesen gyengítik le, így például gyógyszerekkel a szervátültetésen átesett betegeknél vagy kötőszöveti betegségek esetében. Szintén csökken a szervezet ellenállása a gombákkal szemben a daganatos betegségek citosztatikus kezelése alatti időszakban is.
Kedvez a gombák elszaporodásának továbbá az elhízás, az összefekvő bőrfelszíneknél jelenlévő nedvesség is.

A bőr és nyálkahártya candida-fertőzése tünetei

A szájnyálkahártya candidosisban a szájüregben fehér színű felrakódások keletkeznek, melyek könnyen eltávolíthatóak, de vérzékeny alap marad hátra. Súlyos immunhiányos betegeken a nyelőcsövön is kialakulnak gombás felrakódások.
A hüvely fertőzésénél a tüneteket általában kellemetlen égő, viszkető érzés kíséri. A szeméremtest és a hüvely gyulladt, emellett fehér színű folyás (fluor) jelentkezik. Kísérheti vizeléskor fájdalom (dysuria) is. Férfiak fertőzésénél a fitymán, makkon pír (erythema) alakul ki, általában apró "pöttyök" formájában, ritkán hámhiánnyal (erosio). Ilyenkor is viszketés és égő érzés jelentkezik.
A bőr felszínes candidosisa a hajlatokban alakul ki vörös, térképszerű rajzolatú, néha apró gennyes hólyagocskákat (pustulákat) tartalmazó tünet formájában. Az ujjközök fertőzése gyulladt, felázás-szerű képet mutat. Pelenkadermatitiszben jellegzetes piros foltok, sima felszínű, az ép bőrtől éles széllel elhatárolódó, hámló területek alakulnak ki. Jellemző, hogy az "egyszerű", általában a konvex felületeken látható pelenkadermatitisszel szemben, ez a hajlatokra is ráterjed.
Súlyos immunhiányos állapotban fordul elő a candida véráramba kerülése (candidaemia), melynek súlyos, életet veszélyeztető szepszis lehet a következménye.
A bőr- és nyálkahártyák Candida-fertőzései gyakran a normális baktériumflóra eltűnését követően alakulnak ki, ilyenkor nem csak a gomba szaporodhat el, hanem mellette más kórokozó baktériumok is. Ilyen úgynevezett kevert fertőzésről szoktak beszélni, ami mind a szájüregben, mind a nemi szervek nyálkahártyáján, mind pedig a bőrön kialakulhat.

A bőr és nyálkahártya candida-fertőzésének diagnózisa

A gombás fertőzések általában jellegzetes tünetekkel jelentkeznek, a pontos diagnózishoz azonban segítséget nyújt a mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálat. A mintavétel a fertőzött bőrterületről történik. Kis kaparékot nyernek a bőrfelszínről, melyet festés után azonnal lehet mikroszkóppal vizsgálni. A nyálkahártyákról egy egyszerű, festett kenet mikroszkópos vizsgálatával láthatóvá válnak a sarjadzó gomba sejtjei és a gombafonalak. A sarjadzó gomba további azonosításához tenyésztéses vizsgálat szükséges.
Ez azt jelenti, hogy a bőrkaparékot, vagy nyálkahártyáról vett mintát olyan táptalajra helyeznek, amit a gomba "szeret", tehát gyorsan szaporodásnak indul. Az ily módon kitenyésztett gombánál pontosan azonosítható, hogy melyik faj okozta a fertőzést. Ennek azért lehet jelentősége, mert a Candida nemzetséghez tartozó különböző fajok eltérően reagálhatnak a gombaellenes gyógyszerekre.
Minden vizsgálat buktatója azonban, hogy a Candida albicans kis mennyiségben normálisan is jelen lehet a szervezetben, azért a kapott eredményeket szakembernek kell a klinikai tünetekkel együtt értékelni.

A bőr és nyálkahártya candida-fertőzésének kezelése

A bőr felületes sarjadzó gombás fertőzései általában helyi kezeléssel gyógyíthatók. A heveny gyulladással járó eseteknél javasol a kezelőorvos kevert összetételű készítményeket, melyek a gomba ellen ható anyagon túl gyulladáscsökkentőt is tartalmaznak. Fontos tudni azonban, hogy ezeket, a helyileg ható, szteroid-tartalmú kenőcsöket és oldatokat csak a gyulladás mérséklődéséig szabad használni, ezt követően át kell térni csak gombaölő szert tartalmazó kezelésre (például clotrimazol, econazol, omokonazol, ciclopirox, jód tartalmú készítményekre). A terápiát a tünetek megszűnése után még néhány napig folytatni kell.
A nyálkahártya-fertőzések is kezelhetők helyileg, gombaellenes (antimycoticus) gyógyszert tartalmazó oldatokkal, ecsetelőkkel a szájüregi fertőzés esetében, hüvelykúpok és hüvelytabletták alkalmazásával a hüvely fertőzéseinél.
Szájon át történő, gyógyszeres kezelésre akkor lehet szükség, ha nagy bőrfelület érintett, ha a beteg immunrendszere legyengült, ha a körömágyról a fertőzés átterjedt a körömre, illetve ha a hagyományos helyi kezelésre a fertőzés nem reagál. Ma már számos gombaellenes gyógyszer kapható, ezek közül több alkalmazható a Candida-fertőzés kezelésére (például ketokonazol, fluconazol, itraconazol tartalmúak). A megfelelő szer kiválasztása bőrgyógyász, nőgyógyász feladata.
A heveny tünetekkel jelentkező "egyszerű" hüvelygombásodás egyaránt kezelhető helyileg és gyógyszerrel. Bizonyos esetekben a gombás fertőzés gyakran kiújul (recidivál), ilyenkor további vizsgálatok szükségesek azért, hogy megtaláljuk, mi az oka a szinte "kiirthatatlan" Candida-fertőzésnek. Főleg cukorbetegségre, vashiányos vérszegénységre, hormonrendszeri eltérésre, illetve egyéb nőgyógyászati gyulladásra (példáué méhnyak-gyulladás) kell gondolni.
Nagy dózisú és hosszan tartó gyógyszeres kezelést igényelnek azok az esetek, amikor a Candida-fertőzés legyengült immunrendszerű (immunszuprimált) betegeknél jelentkezik, (például HIV-fertőzöttek), megtámadva a nyelőcsövet vagy más belső szerveket.

A bőr gombás fertőzései, így a Candida-fertőzés is megelőzhető a megfelelő higéné betartásával, a bőr szárazon tartásával. Kerüljük az elhízást, a mély bőrredők ideális melegágyai a gombák elszaporodásának. Gyakran visszatérő gombás fertőzés esetén javasolt rutin laboratóriumi vizsgálatok végzése a cukorbetegség, vashiányos vérszegénység kizárására.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért keleten alapvetően száraz és napos idő várható, míg nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós esőre számíthatunk. Az összefüggő csapadékzóna estig a Duna vonaláig juthat. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 12 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt már beállt a maximum-hőmérséklet. Késő este - hasonló területi eloszlás mellett - 8, 21 fok várható. Napközben kettős fronthatás dominál, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.