Nem szégyen, de kellemetlen: a hüvelygomba
Ismerje fel, kezelje!A nők háromnegyede átesik rajta életében, sokan nem is egyszer. Ismerje fel a hüvelygombát!
h i r d e t é s
Gyakori kellemetlenség
Kevés olyan felnőtt nő lehet a világon, aki egyszer sem tapasztalt volna életében intim testtájain valamilyen rendellenességre, fertőzésre utaló kellemetlen tüneteket. Leggyakrabban a hüvelyváladék felszaporodása, a "hüvelyi folyás" mennyiségének, állagának, színének változása, a szeméremajkakon, illetve a hüvelynyílás körül érzett égő, viszkető érzés, gyakoribb vizelési inger jelzi, hogy valami nincs rendben. A felsorolt - hüvelygyulladásra utaló - tünetek miatt fordulnak szakorvoshoz leggyakrabban a nők. Ezek hátterében az esetek 90 százalékában bakteriális, gombás fertőzés, illetve trichomoniasis áll.A hüvelygomba (candidosis-candidiasis, Candida-vulvovaginitis) jellemző tünete a hüvely és a szeméremtest heves viszketése, a fehér vagy szürkés, kenőcs- vagy túrószerű váladékképződés (folyás), a fájdalmas és gyakori vizelés. Ez a kellemetlen megbetegedés igen gyakori a felnőtt nők körében. A szakorvosok klinikailag heveny és krónikus formáját különböztetik meg. Ez utóbbiról akkor beszélhetünk, ha egy év alatt legalább négy, laboratóriumi módszerrel is igazolt fertőzés fordult elő. A nők háromnegyedének van életében legalább egy gombás fertőzése, mely minden második érintett esetében legalább egyszer megismétlődik, és körülbelül öt százalék azok aránya, akik a megbetegedés krónikus, többször visszatérő formájával bajlódnak.
Nemcsak szexuális úton terjedő betegség

Tipp
A gombás fertőzés elkerülése érdekében érdemes csökkenteni a szénhidrátban dús élelmiszerek, csokoládék, sütemények fogyasztását.A hüvelyi baktériumflóra egyensúlyának megbomlása és az immunvédekezés meggyengülése együttesen válthatja ki a megbetegedést. Terhesség, immun- és a daganatos megbetegedés, ez utóbbival szemben alkalmazott intenzív terápiás eljárás (például kemo- vagy sugárterápia), cukorbetegség valamint bizonyos gyógyszerek (kortikoszteroidok, ösztrogének, antibiotikumok) szedése is állhat a háttérben. Sokszor olyan hétköznapi tényezők, mint a szénhidrátban gazdag táplálkozás, antibiotikumos kezelés, vagy éppen a túlzásba vitt intimhigiénia okozza, hogy a hüvelyi mikroflóra nem tudja teljesíteni feladatát és létrejön a fertőzés. Semmiképpen sem szégyellnivaló betegségről van tehát szó, ami ráadásul megfelelő terápiával igen gyorsan gyógyítható.
Tünetek
A hüvely gombás fertőzése (szakkifejezéssel: mycosis vaginalis) esetén nincs lappangási idő, a fertőzésnek nincsenek előjelei. Ha a gombák túlzottan felszaporodtak, a kellemetlen tünetek azonnal jelentkeznek, a fertőzést követően három nappal már teljes egészében fennállnak. Az összes tünet együtt, vagy külön-külön is jelentkezhet és intenzitásuk is eltérő lehet. A hüvelygomba legjellemzőbb tünete a viszketés, égő érzés, mely a külső nemi szerveken (a szeméremajkakon) és a hüvelybemeneten jelentkezik. Az ok mindenek előtt a fertőzés következtében fellépő folyás, amelyben nagy számú kórokozó található, mely irritálja a bőrfelszínt. A folyás fehér vagy sárgás színű lehet. Néha morzsalékos állaga következtében az aludttejre emlékeztet. Majdnem szagtalan, vagy egészen enyhén friss élesztő-szagú. A fertőzés az érintett szövetek kivörösödését és/vagy megduzzadását eredményezi. Az erős viszketési inger gyakran az érintett terület vakarásához vezet, ami a tüneteket még súlyosbíthatja.Bizonyos életszakaszokban gyakoribb
Jó tudni!
A kislányok intim testrészeinek higiéniájára különösen vigyázni kell: például strandon, tengerparton is mindig legyen rajta kisnadrág, anélkül ne engedjék a kicsiket homokozóba. Ha gyulladásra utaló tünetek jelennének meg a szeméremtestén, forduljanak vele gyermeknőgyógyászhoz!Ne késlekedjünk a kezeléssel!

h i r d e t é s
Értékelje a cikket!