Nagy baj lehet, ha nem lesz csapadékosabb az idő

Országszerte hetek óta alig hullott eső, hó pedig szinte egyáltalán nem esett. Az aszályos időszak komoly bajt okozhat a hazai mezőgazdaságban.

Egy tartós északnyugati széláramlat miatt egymást érik az időjárási frontok, és idén még alig esett eső - nyilatkozta az Inforádiónak Kovács Attila meteorológus. A szakember szerint a talaj kiszáradt, és bár az őszi vetések most még jól bírják, de ebből később nagy baj lehet.

Az ország középső sávjában - nagy területeken - van, ahol az elmúlt harminc napban az egy millimétert is alig-alig éri el a csapadékösszeg, ami nagyon kevés. Ráadásul az elmúlt időszakban átvonuló frontokat kísérő nagy szelek tovább szárították a talajt. Az őszi vetések és az erdők most még jól viselik a szárazságot, de előbb-utóbb baj lesz belőle - jelezte a meteorológus. Hozzátette: hogyha csapadékhiányos marad a tél hátralévő része, valamint a tavasz, akkor az esetleges nyári aszály még fokozottabban jelentkezhet.

Egyre gyakoribbak az aszályok Európa-szerte

"Európában a nyári aszályok gyakoriságát lehet tapasztalni. Egyértelmű jelei vannak annak, hogy az aszályos időszakok egyre sűrűbben, hosszabban és intenzívebben jelentkeznek" - olvasható ki egy közelmúltban végzett kutatás eredményeiből. A müncheni Ludwig Maximilians Egyetem új kutatása szerint Európában a klímaváltozás 2003-ban, 2010-ben és 2018-ban okozott súlyos társadalmi, gazdasági és környezeti következményeket. Egyebek mellett az aszályos időszakok miatti terméshozam-visszaesést.

Az előrejelzések szerint 2080 és 2099 között Európában gyakrabban várhatók erősebb mértékű nyári aszályok. Ezzel párhuzamosan a téli csapadékhiányos időszakok száma csökkenni fog a legtöbb országban. Tehát nyáron kevesebb eső lesz, télen több.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +4 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég. Többfelé várható jellemzően gyenge eső, zápor. Kissé veszít erejéből a szél, de továbbra is elsősorban a Dunántúlon erős, helyenként - kiemelten a Balaton térségében - viharos marad az északias szél.Késő estére 4 és 11 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg hidegfronti hatás érvényesül az országban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!
kvíz
Kvíz: mi történik az agyban alvás közben? – Teszteld a tudásod! Agyunk irányítja a gondolatainkat, döntéseinket és még azt is, hogyan tanulunk vagy emlékezünk. De vajon mennyit tudunk róla valójában? Teszteld a tudásod ebben az izgalmas kvízben!