Ennyi fajt mentettek meg a kihalástól

Legalább 28 madár- és emlősfajt mentettek meg a kihalástól természetvédelmi akciók eredményeként 1993 óta - derült a brit Newcastle-i Egyetem és a BirdLife International szervezet friss kutatásából.

A növényevőket jobban fenyegeti kihalás A kutatók szerint bizonyos emberi tevékenységek nagyobb hatással lehetnek a növényevőkre, mint másokra. Részletek itt .

A nemzetközi kutatócsoport a Conservation Letters című tudományos lapban kiadott tanulmányban mutatta be becslései eredményét. A megmentett fajok között van mások mellett a Puerto Ricó-i amazon (Amazona vittata), a fekete gólyatöcs (Himantopus novaezelandiae), a Myrmotherula snowi nevű madár, a Przsevalszkij-ló (Equus ferus przewalskii) és az ibériai hiúz (Lynx pardinus). A tudósok úgy vélik, hogy 21-32 madárfaj és 7-16 emlősfaj kihalását előzték meg 1993 óta.

A fekete gólyatöcs is egyike a megmentett fajoknak.
A fekete gólyatöcs is egyike a megmentett fajoknak. Fotó: Getty Images

A jelentés kiemeli a leggyakoribb intézkedéseket, melyek hozzájárultak ezeknek a fajoknak a megmentéséhez. 21 madárfaj javát szolgálta az invazív fajok kontrollálása, 20 fajét az állatkertekben és gyűjteményekben végzett munka, és 19 faj kovácsolt előnyt az élőhelyek védelméből. Tizennégy emlősfaj számára járt haszonnal az új törvények, intézkedések meghozatala, kilenc számára volt hasznos a faj ismételt betelepítése egy élőhelyre, valamint az állatkertekben és gyűjteményekben való gondozása.

3-4-szer nagyobb lett volna a kihalási ráta

A kutatásban részt vett a BirdLife nemzetközi szervezet, a római Sapienza Egyetem és a Londoni Zoológiai Társaság is. A kutatócsoport 137 szakértőtől gyűjtött információkat a legveszélyeztetettebb madarak és emlősök populációinak méretéről, fenyegetettségéről és az érdekükben hozott intézkedésekről, hogy felbecsüljék, vajon az adott faj kihalt volna-e azok hiányában. Eredményeik szerint az intézkedések nélkül a kihalási ráta 3-4-szer nagyobb lett volna.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Ma felhős idő valószínű, de -főképp a középső és a keleti országrészen- hosszabb időszakokra felszakadozhat, majd estétől nyugat felől csökken a felhőzet. Eső, zápor többfelé, zivatar leginkább a délnyugati határ mentén és a keleti, északkeleti harmadban fordulhat elő. Az északnyugati szelet sokfelé erős, az Észak-Dunántúlon és zivatarok környezetében olykor viharos lökések is kísérhetik.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 22 fok között várható, de Nyugat-Dunántúlon délután már csökken a hőmérséklet.Késő estére 6 és 15 fok közé hűl le a levegő. Hidegfront vonul át az ország felett, így elsősorban az arra érzékenyek körében jelentkezhetnek orvosmeteorológiai panaszok.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!