Mikor muszáj kihúzni a fogat?

Van az a pont, amikor egy fog már nem menthető. Mutatjuk, mikor döntenek így a fogorvosok.

A legújabb fogászati beavatkozásoknak köszönhetően egyre több lehetőség van a szuvas fogak megmentésére, és a fogorvosok elsődleges feladata is ez, ám néha a legnagyobb igyekezet ellenére sem kezelhető a probléma. Ennek egyik oka, hogy sok esetben túl későn fordulunk szakemberhez.

röntgen, fogröntgen, panorámaröntgen, képalkotó vizsgálat
A panorámaröntgen-felvétel alátámaszthatja a beavatkozást. Fotó: Getty Images

Amikor még menthető

A fogak kihúzását nem minden esetben pusztán a fájdalom indokolja, sőt előfordulhat, hogy egy olyan fogat kell kihúzni, ami nem fáj. Ha megtartható egy fog, annak egyik módja a tömés, aminek során a szuvas részt megtisztítják, majd feltöltik valamilyen tömőanyaggal. A fájó fogat gyakran gyökérkezeléssel, vagyis az ideg eltávolításával kezelik, megesik azonban, hogy a fog anatómiája ezt nem teszi lehetővé. Minden esetben szükség van azonban egy alapos kivizsgálásra, mielőtt a fog eltávolításáról dönt a fogorvos.

És amikor már nincs más megoldás: ki kell húzni

  1. Ha a tömés nem opció, mert például külső behatás miatt elhalt, vagy mert olyan gyulladásos folyamat zajlott le a fogágynál, ami a fogideg elhalásához vezetett.
  2. Ha a szuvasodás már olyan mértékű, hogy elérte a fog idegkamráját.
  3. Ha a kezeletlen fogínygyulladás következtében fogíny- vagy csontsorvadás alakult ki.
  4. Ha a gyulladás okozta csontpusztulás már a környező fogak felé terjed.
  5. Ha a fog állapota már annyira leromlott, hogy a kezeléssel nem tudnák helyreállítani az egészséges állapotot.

Fontos, hogy ha nincs más mód, szánd rá magad a beavatkozásra, hiszen egy rossz fog súlyos egészségügyi problémákat okozhat.

Általános jótanács, hogy panasz nélkül is évente nézesd át a fogaidat szakemberrel, és ha bármilyen kellemetlen tünetet tapasztalsz, keresd fel a fogorvosod! Minél előbb kezdik meg ugyanis a kezelést, annál nagyobb az esély a fog megmentésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra