Gyermekvédelem - fontos a megelőzés

Budapest, 2007. április 3. (MTI) - A kisgyermekkori (0-7 év) fejlődés megakadása esetén a gyermek behozhatatlan hátrányokat szenvedhet el: a gyermekvédelemben a megelőzés szükségességéről beszélt Herczog Mária szociológus kedden a Magyarország Holnap Oktatás és Gyermekesély Kerekasztalának ülésén Budapesten.

Már a gyermek életének kezdetén meghatározó lehet például a szülők alacsony iskolai végzettsége, vagy rossz anyagi helyzete. A korai állapotfelmérésben a védőnőktől és a gyermekorvosoktól várnak segítséget, hiszen azok a gyermek születésétől kezdve figyelemmel kísérik annak állapotát, s a szülőkkel is partnerszintű viszonyt ápolhatnak - mondta.

"A korai állapotfelmérés a védőnők és gyermekorvosok szerepkörének kibővítésével valósítható meg: az eddigi feladatok mellett felméréseket végeznének és jelentéseket írnának a gyermek fizikai és mentális fejlődéséről, érzelmi állapotáról" - mondta.

Emellett a napközbeni ellátás (bölcsőde, óvoda) bővítését, minőségének javítását, és a szakemberképzés megújítását javasolta, mindezt a szülők bevonásával.

Révész Magdolna szociológus arról beszélt, hogy a gyermekvédelmi törvény létrejöttével a gyermekjóléti alapellátásban részesülők növekedése mellett az állami gondozott gyermekek számának csökkenését várták, ám ez a szám azóta is növekszik.

Hozzátette: bár rengeteg kutatást és felmérést végeznek, az eredmények hamar elfelejtődnek, ahelyett, hogy hasznosítanák azokat. A gyermekjóléti szolgáltatások területén egyenlőtlen a hozzáférés lehetősége: míg a városokban esetleg több bölcsőde vagy óvoda közül választhat a szülő, a kisebb falvakban erre nincs lehetőség.

ITT MEGOSZTHATOD:

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +5 °C

Hazánk nagyobb részén erősen felhős vagy borult idő várható, és az ország nyugati felén, kétharmadán többfelé várható eső. Az északkeleti, keleti tájakon továbbra is szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet, arrafelé csapadék sem valószínű. Ahol kiszakad a felhőzet, párássá válhat a levegő, foltokban köd képződhet, melyből szitálás előfordulhat. Az északias szél néhol megélénkül. Késő este többnyire 3 és 9 fok között alakul a hőmérséklet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +8 fok között valószínű, a legalacsonyabb értékeket az északi, északkeleti kevésbé felhős, hidegre hajlamos helyeken mérhetjük. A frontra érzékenyeknél gyakrabban fordulhat elő fejfájás, migrén, fáradékonyság, levertség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra