2022 novemberében adtak hírt először arról, hogy büntetőeljárás indult a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál (KR NNI) a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) jogosulatlanul visszaigényelt állami támogatásokkal kapcsolatban. A gyógyászati segédeszközökre elkövetett költségvetési csalás idővel országos méretűvé nőtte ki magát, és számos megyében indultak nyomozások – olvasható a police.hu-n.
Idősotthonok és kórházak vezetőit is megvesztegették
A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Gazdaságvédelmi Osztály egy békéscsabai céggel kapcsolatban kezdett nyomozni. A bizonyítékok szerint az ügyvezető a vállalkozását felhasználva 2018 és 2022 között egy olyan hálózatot működtetett, amelynek célja az volt, hogy minél több állami támogatást igényeljenek vissza a NEAK-tól az általuk forgalmazott gyógyászati segédeszközök után.
A bűnszervezetben lévő orvosok gyógyászati segédeszközöket írtak fel olyan személyeknek, akiknek azokra a termékekre nem is volt szükségük. Előfordult, hogy a cég alkalmazottai egészségügyi intézményeket és idősotthonokat kerestek meg azzal, hogy orvosok számára vizsgálati lehetőséget biztosítsanak. Mindezt annak érdekében tették, hogy minél több embernek írhassanak fel gyógyászati terméket, amely után vissza tudták igényelni a támogatásokat a NEAK-tól.
A cég dolgozói megvesztegették az intézményvezetőket, és egy-egy leszervezett vizsgálatot követően a vények számának függvényében honorálták együttműködésüket. A hajdú-bihari nyomozócsoport ebben az ügykörben összesen 31 embert hallgatott ki gyanúsítottként: a cég ügyvezetőjét, 21 alkalmazottat, nyolc orvost és egy egészségügyi dolgozót. Van, akinek költségvetési csalás, másnak vesztegetés miatt kell felelnie„ – írták.
Nem álltak meg a gyógycipőknél
A nyomozás előrehaladtával azonban egy másik vesztegetési ügycsoport is a rendőrség látókörébe került. A gyanú szerint ugyanis ehhez a békéscsabai céghez Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megye ortopéd orvosai olyan pácienseket küldtek, akiken korábban végtag-amputációt hajtottak végre.
Annak érdekében, hogy a szakorvosok ehhez a céghez küldjék a betegeiket, a kft. területi vezetői megvesztegették a doktorokat. A nekik adott honoráció 40 és 100 ezer forint közötti összeg volt páciensenként. Akadt olyan orvos is, aki a gyanú szerint 68 beteget küldött a céghez.
Ebben az ügyben a hajdú-bihari gazdaságvédelmi nyomozók idáig húsz orvost és két alkalmazottat hallgattak ki gyanúsítottként. A két ügycsoportban összesen egy cégvezető, 21 céges alkalmazott, 28 orvos és egy egészségügyi dolgozó érintett. Az eddig megállapított kár 3,5 milliárd forint.
Félmilliárd forintot meghaladó csalássorozat ügyében zárta le a nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya. Az ügyben – amely két egészségügyi intézményt érint – mintegy 50 gyanúsítottat hallgattak ki.