Földimogyoró: Amerikából jött csemege

Szemezgetjük natúr, pörkölt, sós formában, emeli az élő focimeccsek, a tévés sportközvetítések vagy a jóízű, baráti sörözések hangulatát, a házibulik hagyományos, alapvető kelléke. A legismertebb rágcsálnivalónk, mégis alig tudunk róla valamit.

Ismerjük meg!

A földi-, vagy más néven: amerikai mogyoró (Fabaceae) a hüvelyesek és azon belül a pillangósvirágúak közé tartozik. Egyéves, lágyszárú növény, karógyökere és dús oldalgyökérzete van, összetett levélzete négy világoszöld, fényes, fonákján enyhén szőrös levélkéből áll, virágai sárgák. Különlegessége, hogy a virágokat tartó kocsánya a virág megtermékenyülése után megnyúlik, a föld felé növekszik, majd a földbe fúródik, és ott, a földfelszín alatt hozza meg termését. Bokros változata mintegy félméteresre nő meg, földön fekvő fajtái pedig inkább oldalirányba nőnek, 15-20 centiméteresnél nem magasabbra.

Dél-Amerikában őshonos, Brazíliában máig megtalálható vadon nőtt változata is. A termése világosbarna, homokszínű, barázdált hüvelyben lévő gömbölyű vagy hosszúkás, henger alakú mag. Amerika meghódítása során, a XVI. századtól kezdve kezdték más kontinenseken is termeszteni: Észak-Amerikában, Afrika egyes részein, Dél-Európában, Ázsiában is. A mezőgazdaság számára többféleképpen is jól használható, értékes termény, hiszen nemcsak a magját értékesíthetik emberi fogyasztásra (eredeti állapotában és feldolgozva is) és a növényi olajak gazdag forrásaként, hanem emellett a szára és levélzete, az olajnyerés után visszamaradt "préspogácsája" hasznosítható takarmányként is. Bár amerikai mogyoróként ismerik és valóban, hatalmas területeken termesztik az USA-ban, legnagyobb termesztői a nagy ázsiai országok, például India és Kína. Magyarországon is nyolcvan éve próbálkoznak a termesztésével, elsősorban Medgyesegyháza környékén. Sok napsütést, közepes mennyiségű vizet és laza talajt igényel.

Miért jó?

A földimogyoró magja vitaminokban gazdag, egészséges táplálék. 40-50 százaléknyi, értékes olajat (benne olajsavgliceridet illetve linolsavgliceridésztert) tartalmaz, emellett pedig jelentős a fehérjetartalma is, ami különösen a vegetáriánus táplálkozás híveinek nyújthat nagy segítséget, az állati eredetű fehérjéket helyettesítve. Az élelmiszeripar a magot lisztté őrölve is felhasználja, de nyersen, natúr állapotban vagy pörkölve, sózva is sok fogy belőle. A magból hidegen préselt olaj az olívaolaj használati értékével vetekszik. Értékes összetevője a B-vitamin, az antioxidáns E-vitamin és a fitoszterol, amelynek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak. Ez utóbbi miatt a kozmetikaipar és a gyógyszeripar egyaránt felhasználja, a bőrszárazság illetve ekcémás elváltozások enyhítésére.

Hogyan fogyasszuk?

Általában Magyarországon a leggyakrabban nyersen vagy pörkölve, natúr vagy sózott formában, rágcsálnivalónak, sörkorcsolyának fogyasztjuk, feldolgozott formában jóval kevésbé. Amerikában azonban kedvelt a nálunk alig ismert mogyoróvaj is, amelyből sósan vagy édesen évente fejenként legalább másfél kilót fogyasztanak el. A növényi étrend előnyeit hangsúlyozó Kellog és Joseph Lambert kísérletezte ki a mogyoróvaj receptjét a XIX. században, majd Carver fejlesztette a mai formájára a XX. század elején. Ez úgy készül, hogy a darált mogyorót saját olajával, különböző ízesítőkkel keverik, kenhető massza állagúvá alakítják. Ez a "kence" lehet teljesen krémes és darabosabb állagú, ízesítik cukorral, csokoládéval, juharsziruppal, mézzel, fahéjjal - így elkészítve sütemények krémjének is felhasználható, de kenik kenyérre is. Ennél szokatlanabb, a magyar ízléstől kissé távolabb áll a sós szendvicskrém változata.

Tippek-tanácsok

A földimogyoró az arra érzékenyek számára súlyosan allergizáló hatású, légzészavarokat okozhat, sőt, anafilaxiás sokkot, életveszélyes állapotot is előidézhet. Az egyik leggyakoribb allergén: egy kutatás szerint Angliában a gyerekek közel két százaléka érzékeny rá. Jó tudni, hogy azok, akik már tapasztalták ezt az érzékenységet magukon, figyeljenek az egyéb, mogyorót nem tartalmazó édesipari termékekre is, mert az allergia fellobbanásához az is elég, ha ugyanazon a gyártó- vagy csomagolósoron korábban mogyorótartalmú készítmény ment át. (Ezek csomagolásán ez a veszély fel is van tüntetve.) A mogyoróra allergiásoknak kerülniük kell a dió, a mandula illetve a szezámmag fogyasztását is, mivel ezekkel előfordulhat az ún. allergiás keresztreakció, ami mogyoróval való érintkezés nélkül is súlyos allergiás tüneteket eredményezhet. A keresztreakció során ugyanis a szervezet immunrendszere a két különböző, de hasonló szerkezetű allergént azonosként ismeri fel és egyformán reagál rá.

Sose fogyasszon olyan földimogyorót, amelynek akár csak a külső héja is penészes! A rossz, szakszerűtlen feldolgozás és tárolás következtében kialakult penész ugyanis aflatoxint tartalmaz, amely daganatkeltő hatású, különösen a májra veszélyes.

Érdekességek

Az amerikaiak a polgárháború idején kezdték el nagyra értékelni a mogyoró illetve a mogyoróvaj értékes tulajdonságait, mivel a katonák tápláló, energiában gazdag táplálékhoz jutottak általa. Máig nagy becsben tartják ezt a növényt, hatalmas ültetvényeken termesztik az USA-ban, és ez a tevékenység annyira köztiszteletben áll, hogy két elnök is kikerült a mogyorótermesztő farmerek közül (Jefferson és Carter). Nem véletlenül kezdtek el először éppen itt foglalkozni olyan kutatásokkal is, amelyeknek célja allergénmentes földimogyoró nemesítése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra