Ezeket érdemes tudni a B12-vitaminról

A B12-vitamin nagyon fontos az idegszövetek egészségéhez, az agy megfelelő működéséhez és a vörös vérsejtek termelődéséhez is. Ha nincs belőle elég a szervezetünkben, az visszafordíthatatlan idegkárosodáshoz is vezethet.

A B12 a többi B-vitaminhoz hasonlóan vízben oldódik, és így jut a véráramba. A B12-vitamint az emberi test akár négy évig is képes raktározni, a felesleg pedig a vizelettel ürül ki a testből. Sok van belőle a húsfélékben, állati eredetű termékekben. Remek forrása a marhahús, a sertéshús, a sonka, a baromfi, a bárány, a halak közül különösen a tőkehal és a tonhal, a tejtermékek és a tojás is. Kaphatóak olyan szójatejek, illetve reggelizőpelyhek, amelyeket B12-vitaminnal dúsítanak.

vitaminvásárlás
A B12-vitamin is nagyon fontos a szervezetünk egészségéhez. Fotó: Getty Images

Ha túl kevés, és ha túl sok

A B12-vitamin létfontosságú az agy és az idegrendszer normál működéséhez és szerepet játszik a vörös vérsejtek termelődésében, a zsírsavak szintézisében és az energiatermelésben is. B12-hiány esetén a vörösvérsejtek száma kritikusan lecsökkenhet és vérszegénység léphet fel.

14 éves kor fölött a B12-vitamin napi szükséges mennyisége 2,4 mikrogramm. Várandós nők, illetve szoptató anyák esetében kicsivel több.

Bár a vitamin túlszedésének nincsen ismert káros vagy mérgező hatása, érdemes egyeztetni orvosunkkal, mielőtt táplálékkiegészítő formájában szedni kezdjük. Bizonyos gyógyszerek hatással lehetnek a B12-vitamin szintjére, felszívódására: ilyenek például a metformin, a protonpumpa inhibitorok, bizonyos antibiotikumok, illetve gyomorfekélyre szedett gyógyszerek.

Mire figyeljünk vitaminok vásárlásakor?
A vitaminok szerves vegyületek, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára, főként sokszínű, változatos étrenddel juthatunk hozzájuk, ám vitaminkészítmények segítségével is pótolhatjuk. Nem mindegy azonban, milyen szempontok alapján választunk vitamint.

Miből ismerhető fel a B12-vitamin-hiány?

A vitamin hiányának tünetei közé tartozik a depresszió, a zavarodottság, a memóriaproblémák, a kimerültség, emellett a székrekedés, az étvágyvesztés és a fogyás is. Súlyosabb esetekben idegrendszeri tünetek, például a karok, lábak bizsergése, zsibbadása, illetve egyensúlyvesztés is előfordulhat. Ilyen esetekben azonnal forduljunk orvoshoz, mert a vitaminhiány okozta idegi károsodás maradandó is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Stresszes mindennapoktól az állandó puffadásig

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős vagy borult lesz az ég, némi napsütés csak kevés helyen lehet. A hószállingózás, gyenge havazás napközben fokozatosan szűnik. A déli óráktól délnyugat felől csapadékzóna érkezik, amely elsősorban hazánk nyugati felét érintheti. A Dél-Dunántúlon főként eső várható, máshol havas eső, majd egyre inkább havazás lesz a jellemző, de kiemelten az Észak-Dunántúlon, illetve kisebb eséllyel a főváros térségében ónos eső is előfordulhat. A délkeleti szél helyenként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +7 fok között alakul. Késő este -4, +3 fokot mérhetünk. A meteorológiai előrejelzések szerint fronthatásokra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek rövid időre fellélegezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra