Reflux kezelése: nem elég a gyógyszer

Reflux esetén a gyógyszeres kezelés mellett az életmódbeli változtatások is nagyon fontos szerepet játszanak. A dohányzás elhagyásával, a koffeinfogyasztás csökkentésével, a táplálkozási szokásaid átalakításával és a testsúlyod normalizálásával például nagyon sokat tehetsz a tüneteid enyhítéséért.

Reflux esetén a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe. A savas gyomortartalom elérhet egészen a garatig, így nemcsak kellemetlen mellkasi égő érzést és a szegycsont tájékán jelentkező fájdalmat, de akár torokfájást és tartós rekedtséget is okozhat. A savas közegben a fogak is könnyebben romlanak, elhúzódó panaszok esetén pedig a nyelőcső is károsodhat, és kialakulhatnak rajta például fekélyek vagy rosszindulatú elváltozások is. A mielőbbi diagnózis és kezelés tehát nagyon lényeges a komoly szövődmények megelőzése érdekében. A gyógyszeres terápia beállítása mellett azonban fontos kiemelni, hogy a kezelést az életmódbeli változtatások teszik teljessé – hangsúlyozta dr. Pászthory Erzsébet gasztroenterológus-belgyógyász, a Budai Allergiaközpont főorvosa, aki a reflux holisztikus kezelése kapcsán a testsúlycsökkentés szerepére is felhívta a figyelmet.

gyomorégéssel küzdő férfi
Mit sem ér a gyógyszer, ha az étkezési szokásaidon nem változtatsz. Fotó: Getty Images

Így enyhítheted a tüneteidet

A panaszok mérséklése érdekében a szakember az alábbiakat tanácsolja.

  • Kerüld a túlevést!
  • Ne fogyassz egyszerre sok ételt, inkább egyék naponta többször, de kevesebbet!
  • Minimalizáld az alkohol- és koffeinfogyasztásodat!
  • Lehetőség szerint ne egyél nyers hagymát!
  • Mérsékeld a citrusfélék, a paradicsom és a szénsavas italok fogyasztását is!
  • A csokoládé is fokozhatja a panaszokat, szóval azzal is bánj óvatosan!
  • Kerüld a túl forró és túl fűszeres ételek, italok fogyasztását!
  • Éjszakára emeld meg az ágyad fejvégét! Így csökkentheted a savas gyomornedv  nyelőcsőbe való visszajutásának kockázatát.
  • Vacsorára csak könnyű ételeket fogyassz!
  • Lefekvés előtt legalább két órával már ne egyél semmit!

Túlsúly mellett fokozódnak a refluxos panaszok

„Már néhány felszedett plusz kiló mellett is megnő a reflux rizikója, meglévő túlsúly esetén pedig sokkal nehezebb a refluxos panaszokat kezelni. Az elhízás szinte egyenes út a refluxhoz, ugyanis a hasi nyomás növekedésével a gyomorszáj záróizma kinyílik” – magyarázta dr. Pászthory Erzsébet.

Csaknem 45 ezer személy három éven át tartó utánkövetése alapján egy norvég kutatás megállapította, hogy a testsúly csökkenésével egyenes arányban mérséklődtek a betegek refluxos tünetei is. Egy másik vizsgálatban 332 túlsúlyos személy vett részt egy testsúlycsökkentő programban, ahol átlagosan 13 kilogrammtól szabadultak meg. Ennek hatására az alanyok körében a reflux előfordulási aránya 37-ről 15 százalékra csökkent, a résztvevők 81 százaléka pedig a refluxos tünetek egyértelmű javulásáról számolt be.

„Ahogyan azt a betegek tapasztalatai és az említett néhány vizsgálat is bizonyítja, a reflux kezelése során nem lehet figyelmen kívül hagyni a testsúly normalizálását sem. Ebben is segítséget kell adni a betegeknek, hogy az étrendjük egyszerre biztosítsa az egyenletes fogyást és a gyomorégést fokozó ételek kerülését. Az életmódbeli változtatásokat és a gyógyszeres kezelést rendszeres mozgással kiegészítve lehet hatékonyan enyhíteni a refluxos panaszokat” – emelte ki a szakember. Hozzátette ugyanakkor, hogy a sikeres terápiában lényeges lehet még a stresszhelyzetek helyes kezelése is. A hosszan tartó élethelyzeti problémák és a szorongásos zavarok is jelentős szerepet játszanak a refluxbetegség kialakulásában, ezért ezek feltárása és kezelése is nélkülözhetetlen a tartós javuláshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: -1 °C

A párásság, ködfoltok megszűnése után fátyolfelhős, napos idő várható. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 15 fok között alakul. Fronthatások napközben nem okoznak kellemetlenséget, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra