Jelek, hogy nem egyszerű gyomorégésről van szó

Időnként – például túl sok étel, vagy savas, fűszeres fogások elfogyasztása után – mindenki megtapasztalja a gyomorégést, amely a szegycsont körül fellépő fájdalommal és maró érzéssel jelentkezik. De ha az elfogyasztott ételektől és italoktól függetlenül is mindennapjaink szerves részét képezik a kellemetlen panaszok, akkor valószínűleg már nagyobb a baj.

Úgy érezzük, bármennyire is odafigyelünk arra, hogy mit eszünk és iszunk, képtelenek vagyunk megakadályozni a torkunkig hatoló gyomorégést? Akkor elképzelhető, hogy nem egy egyszerű gyomorégésről, hanem nagyobb bajról van szó.

A refluxbetegség (GERD) oka, hogy a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom túlságosan meglazul, így nincs, ami gátat szabjon a gyomorsav és az azzal elkeveredett étel nyelőcsőbe történő visszaáramlásának. A gyomortartalom esetenként a szájba vagy a tüdőbe is bejuthat.

Ez a probléma egyébként nem is olyan ritka, csak Amerikában például a lakosság ötöde ezzel küzd. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a Women’s Health cikke szerint mikor gyanakodhatunk arra, hogy mi is érintettek vagyunk.

GERD, reflux, refluxbetegség, gyomorégés
Az elfogyasztott ételektől függetlenül is gyakran éghet a gyomrunk. Fotó: Getty Images

Honnan tudhatjuk, hogy refluxosok vagyunk?

Az alkalmankénti gyomorégés és gyomorsav-visszaáramlás bizonyos mértékig normális, ám ha már rendszeresen jelentkeznek ezek a panaszok, akkor valószínűleg GERD-ről van szó. Árulkodó jel lehet továbbá a keserű szájíz, a krónikus – és egyéb okra nem visszavezethető – torokfájás, valamint a fokozott nyáltermelődés.

Szövődményes esetekben nyelési nehézség, illetve a torokban jelentkező gombócérzés is felléphet. Ha pedig a gyomorsav egy része a tüdőbe is beszivárog, akkor légzőszervi problémák is jelentkezhetnek. Gyakori ilyen esetekben a tartós köhögés és a rekedtség, de akár asztma, gégegyulladás, tüdőgyulladás vagy sípoló légzés is lehet a következmény.

A gyomorégés és a reflux nagyon sokakat érintő problémakör. Érdemes azonban rendet tenni a köznyelv által gyakran szinonimaként kezelt fogalmak között, hiszen ennek a kezelés szempontjából is nagy jelentősége lehet.

Okok és következmények

A nyelőcső és a gyomor közötti záróizom meglazulásának számos oka lehet. Ide tartozik például a túlsúly vagy elhízás, a gyakori túlevés, az étkezés utáni túl korai lefekvés, a túlzott megerőltetés és a krónikus köhögés is – ismertette dr. Ketan Shah gasztroenterológus.

A Women’s Health által megkérdezett másik szakorvos, dr. Jennifer Katz pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy meglepő módon hiába gyakori probléma a GERD, sokan nem ismerik fel vagy nem veszik eléggé komolyan a figyelmeztető jeleket. A nem diagnosztizált, és emiatt kezeletlenül hagyott reflux azonban nemcsak rövid távon okozhat komoly problémákat – úgymint nyelőcsőgyulladást, rekeszsérvet, fekélyeket vagy nyelőcsőszűkületet –, hanem idővel akár nyelőcsőrákhoz is vezethet.

Ha tehát a fentieket olvasva felébredt bennünk a gyanú, mielőbb forduljunk orvoshoz. A panaszok hatékonyan enyhíthetők az étkezési szokások megreformálásával, de segíthetnek a reflux kezelésére kifejlesztett, vény nélkül kapható gyógyszerek is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra