Így kerüld el a gyomorégést!

Mintha parazsat nyeltünk volna – finom falatok elfogyasztása után előfordul, hogy ezzel a kellemetlen érzéssel kell megküzdenünk. Mit kezdjünk a gyomorégéssel? Hogy kerüljük el? Adunk pár hatékony tippet!

A huzamosabb ideje fennálló, kezeletlen gyomorégés esetében, a rendszeresen visszaáramló savas gyomortartalom károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját. A rendszeres visszaáramlás pedig a reflux, mellyel együtt további komoly szövődmények is megjelenhetnek. Ilyen lehet a nyelőcső-szűkület, de akár a nyálkahártya daganatos elfajulása is.

PRÓBÁLJUNK KI STRESSZKEZELÉSI TECHNIKÁKAT, MEDITÁLJUNK. FOTÓ: GETTY IMAGES
PRÓBÁLJUNK KI STRESSZKEZELÉSI TECHNIKÁKAT, MEDITÁLJUNK. FOTÓ: GETTY IMAGES

Hogyan lehet enyhíteni a gyomorégést?

  1. Változtassunk az étrendben: Korlátozzuk a savas, fűszeres, zsíros és sült ételek fogyasztását. Kerüljük az alkoholt, a koffeint, a paradicsomot és az olyan fűszereket, mint a csilipaprika. Ne fogyasszunk egyszerre sokat, együnk naponta többször, keveset.
  2. Fogyasszunk tejet, krémsajtot, lágytojást, kekszet és burgonyát. Ezek segítik csökkenteni a savtúltengést, a gyümölcsök pedig a sav-lúg egyensúlyt is helyreállíthatják.
  3. Az étkezéseket követően – illetve amikor savas felböfögést észlelünk – igyunk meg egy nagy pohár vizet, ami segít eltávolítani a nyelőcsőbe jutott gyomorsavat, így megakadályozhatjuk a maró hatást, a gyomorégést.
  4. A nyálképződés is segít átmenetileg a gyomorégés panaszain, így a rágógumizással is tehetünk a savtúltengés ellen.
  5. Változtassuk az alvási pozíción: Ahhoz, hogy a sav visszaáramlását megnehezítsük, érdemes az ágy fejvégét megemelni, és az oldalt fekvő pózt választani. A legújabb ajánlások szerint a refluxos betegeknek az a legjobb, ha a fejük egy 15-20 cm magas párnán nyugszik alvás közben. Ez sem akadályozza meg feltétlenül a nyelőcsőbe jutó gyomorsav megjelenését, de kutatások szerint 67%-kal gyorsabban visszafolyik a gyomorba a kijutott gyomorsav, mintha ennél alacsonyabb párnán aludnánk.
  6. Csökkentsük a stresszt: A stressz súlyosbíthatja a gyomorégés tüneteit. Próbáljuk ki a meditációt, a jógát vagy a légzőgyakorlatokat, hogy ellazítsuk az elménket és a testünk.
  7. A nikotin rontja a refluxos tüneteket. A dohányzás ugyanis elősegíti az epesók vékonybélből a gyomorba áramlását, valamit csökkenti a nyáltermelődést – holott a nyál segít a nyelőcsőbe feljutott gyomorsavat kimosni a szervezetből.
  8. Öltözet: Furcsa lehet, de még az öltözködés is befolyásolhatja a tünetek kialakulását. A túl szoros ruházat ránk feszül, így a felesleges savat felnyomhatja a nyelőcső felé. Az övekkel ugyanez a helyzet.
  9. A gyógyszertárakban kapható vény nélküli készítmények hatékonyan csökkentik a gyomorsav termelődését, enyhítik a gyomorégéssel kapcsolatos gyomorfájást. Van olyan készítmény, amelyiknek a hatása akár 9 órán át is tart.
  10. A menta segíti az emésztést, emellett nyugtató hatással is rendelkezik, a mentatea pedig hatékonyan enyhítheti a gyomorégés tüneteit.

A gyomorégés bármely napszakban jelentkezhet, azonban jellemzően éjjel a legkínzóbbak a tünetek. Érdemes betartani néhány lefekvés előtti szabályt, hogy az éjszakánk gyomorsavmentes legyen!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra