Az utóbbi évek egészségügyi slágertémája a köznyelvben csak fogyasztó- vagy súlycsökkentő szerként emlegetett, úgynevezett GLP-1-receptor-agonista gyógyszerek csoportja, köszönhetően annak, hogy rendkívül hatékonyan támogatják a fogyást, miközben mellékhatásprofiljuk is igen kedvező. Működési elvük egy, a szervezetben természetes módon megtalálható hormon, a glukagonszerű peptid-1 (GLP-1) hatásmechanizmusán alapul. A GLP-1 étkezés hatására termelődik a tápcsatornában, hogy aztán egyrészt fokozza az inzulinelválasztást, másrészt a gyomorürülést lassítva teltségérzetet alakítson ki, illetve az agyi központokban is csökkentse az étvágyat. A GLP-1-receptor-agonista típusú gyógyszerek szintén ilyen hatással bírnak a szervezetre.
A gyógyszercsoportot eredetileg a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére hozták forgalomba, és erre az indikációra ma is széles körben alkalmazzák mind Magyarországon, mind a világ más részein. Később derült csak fény arra, hogy e gyógyszerek a fogyást is segítik, napjainkra pedig egyre több országban válnak elérhetővé ilyen célra – a cukorbetegeknek szánt készítményekhez képest eltérő márkanévvel és hatóanyag-tartalommal. A dán Novo Nordisk cég szemaglutid és az amerikai Eli Lilly tirzepatid hatóanyagú gyógyszere iránt egyaránt hatalmas kereslet mutatkozik külföldön, illetve sokat hallhatunk róluk a hírekben, ugyanakkor ezek itthon egyelőre nem kaphatóak fogyókúrás célokra. Orvosi vényre elérhető azonban egy másik hatóanyagot, liraglutidot tartalmazó fogyasztószer, amelyet szintén a Novo Nordisk gyárt és forgalmaz.
Kinek ajánlott a fogyasztószer?
Mint azt dr. Mutnéfalvy Zoltán belgyógyász, endokrinológus szakorvos korábbi interjúnkban elmondta, liraglutidot akár háziorvosok is felírhatnak receptre. A szer alkalmazása olyan esetekben jöhet szóba, amikor a páciens testtömegindexe (BMI) meghaladja a 30-as, elhízást jelző értéket, vagy ha a BMI 27 feletti, de egyéb társbetegségek is társulnak hozzá, mint a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, inzulinrezisztencia (IR), prediabétesz vagy cukorbetegség. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a GLP-1-receptor-agonisták sem csodaszerek, és önmagukban nem oldják meg a súlyproblémákat. A gyógyszer kizárólag az életmódváltás támogatására szolgál, illetve azzal együtt tudja hatékonyan csökkenteni a testsúlyt. Magyarán a táplálkozás megreformálása és a rendszeres testmozgás a gyógyszeres kezelés mellett sem elhagyható. Ezek kombinációja viszont valóban hatékonyabbá teszi a testtömeg normalizálása érdekében tett erőfeszítéseket.