Száraz száj: mit tehetünk ellene otthon?

A száraz száj, vagyis a xerostomia gyakori betegség, melyet általában a nyál összetételének megváltozása vagy a nyáltermelődés zavara okoz. A száraz száj sok kellemetlen tünettel járhat együtt - mit tehetünk ezek ellen otthon?

A száraz száj, illetve a nyáltermelődés zavarai számos okra vezethetőek vissza, többek között olyan teljesen hétköznapiakra is, mint az öregedés, a stressz, a szorongás, vagy a depresszió . Jelentős mértékben kiszáríthatja a száj nyálkahártyáját például a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a horkolás, vagy az, ha túl kevés folyadékot fogyasztunk. Gyakori lehet a szájszárazság a várandós vagy szoptató kismamáknál, náluk ez elsősorban a hormonális változásokra vezethető vissza. Számos gyógyszer mellékhatása is lehet a szájszárazság, így a neuropátiára, depresszióra vagy szorongásra szedett szereknél, az antihisztaminoknál, a fájdalomcsillapítóknál vagy éppen az izomlazítóknál is számíthatunk erre a mellékhatásra.

Szájszárazság ellen vitamin és rágó A legtöbb vitamin hiánya szájnyálkahártya tünetekkel jár, amik közül az egyik vezető tünet a szájszárazság, amelyben a vitaminok szedése mellett sokat segít a cukormentes rágógumi használata is. A száraz szájnak jellegzetes tünetei vannak: a nyálkahártya kiszáradása, irritáltsága, a nyál besűrűsödése és ragacsossá válása, a fokozott szomjúság. Emellett jelentkezhet kellemetlen lehelet, az ízérzékelés zavara, az ajkak is kicserepesedhetnek. Előfordulhat, hogy az érintett nehezebben tud rágni, beszélni vagy nyelni, és a szájban apró, fájdalmas sebek, hólyagok alakulhatnak ki. A száraz száj rendkívül kellemetlen lehet, de szerencsére egyszerű házi módszerekkel sokat javíthatunk az állapotunkon.

A legfontosabb természetesen a folyadékbevitel fokozása: mivel a szájszárazság visszavezethető a dehidratáltságra , ha többet iszunk, a tünetek is enyhülhetnek. Ha többet iszunk, akkor a szervezetünknek is könnyebb lesz nyálat termelnie. A legjobb természetesen a tiszta víz vagy az ásványvíz, de sokat segíthetnek például a magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök (pl. a görögdinnye vagy az uborka), a gyógynövény és a gyümölcsteák, és a leveseket is érdemes beleszámolni a napi folyadékfogyasztásba. Ha a nyelés fájdalmat okoz, szopogassunk jégkockát! A különböző koffeintartalmú italoktól, a cukros üdítőktől és az alkoholtól azonban tartózkodjunk, ezek ugyanis csak tovább fokozhatják a panaszainkat.

A szájszárazság legfontosabb ellenszere a megfelelő folyadékbevitel

A szájszárazság legfontosabb ellenszere a megfelelő folyadékbevitel A Cayenne-i bors nagyszerű ellenszere lehet a száraz szájnak, mert fokozza a nyáltermelődést. Emellett akkor is érdemes fogyasztani, ha a xerostomia miatt nem érezzük megfelelően az ízeket, mert az ízlelőbimbókat is stimulálja. Nedvesítsük be az ujjunkat, tegyünk rá egy kevés őrölt Cayenne-i borsot, majd dörzsöljük a nyelvünkbe - ez rövid ideig tartó égő érzést okozhat!

A vörös szilben olyan hatóanyagok találhatóak, amelyek sikamlós zselészerű anyaggal vonják be a száj belső felét, a nyelvet, sőt a torkot is. Ez pedig nagyon hatékonyan csökkenti a kellemetlen tüneteket. Készítsünk teát 1 evőkanál vörös szilből és 2 deci forró vízből, fedjük le, hagyjuk állni tíz percig, majd ízesítsük egy kevés mézzel és kortyolgassuk el naponta két alkalommal.

Az olajos szájöblögetésnek számos pozitív egészségügyi hatást tulajdonítanak, ezek közé tartozik a szájaz száj kezelése, a kellemetlen szájszag elleni küzdelem is. Az olajos öblögetéshez használhatunk kókusz-, olíva - vagy szezámolajat. Az olajos öblögetést reggel, étkezés és fogmosás előtt végezzük. Vegyünk egy kis mennyiségű olajat a szánkba, majd legalább 10 percen keresztül forgassuk, öblögessük. Köpjük ki az olajat (ne nyeljük le!), majd öblítsük ki a szánkat meleg vízzel.

Az aloe vera régóta ismert gyógyító hatásairól, és a növény levét a szájszárazság gyógyítására is felhasználhatjuk. Az aloe vera gyógyítja és védi a száj nyálkahártyáját, javítja az ízérzékelést is. A legegyszerűbb módszer, ha naponta megiszunk fél deci aloe vera zselét, de a többször ki is öblíthetjük a szánkat az aloe vera levével.

A citrom is javíthatja a xerostomia tüneteit: stimulálja a nyáltermelődést, és savasságának köszönhetően a kellemetlen szájszag ellen is felveszi a küzdelmet. Legyünk azonban óvatosak, különösen, ha a szájban már kialakultak a hólyagos, fekélyes sebecskék, mert a citrom irritálhatja ezeket! Készítsünk mézes limonádét és ezt kortyolgassuk el naponta 2-3 alkalommal. Ha az ízlelőbimbók munkáját szeretnénk segíteni, tegyünk egy kevés sót egy citromgerezdre, és ezzel dörzsöljük be a nyelvünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra