Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Fogorvoshoz járni senki sem szeret, a gyökérkezelésektől azonban a legtöbben különösen tartanak. Hogyan zajlik egy ilyen kezelés, és miért van rá szükség?

A fogorvosi kezelések közül az egyik legrettegettebbnek a gyökérkezelést tartják. Egy fog kezelése ilyen esetben több alkalmat is igénybe vehet, így sokszor hetekig, sőt hónapokig húzódhat a folyamat. Bár a legújabb érzéstelenítő módszerekkel már szinte fájdalommentessé vált a kezelés, sokan továbbra is remegő térddel keresik fel a fogászatokat, ha a gyökérkezelés szóba kerül. De hogyan is zajlik, és miért van szükség rá?

Gyökérkezeléssel a fog megmenthető
Gyökérkezeléssel a fog megmenthető

Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Napjainkban az elvesztett fogak pótlására már számos lehetőség van, a fogorvosok legtöbbje azonban azt vallja, hogy fogat a végsőkig meg kell védeni. Bár a foghúzás egyszerűbbnek tűnő, rövidebb megoldás lehet a problémára, a legtöbb esetben érdemes mindent megtenni a fogazat megmentéséért. Ennek egyik módja a gyökérkezelés, melynek során a vérerekkel és idegekkel beszőtt fogbelet eltávolítják, sterilizálják, majd egy tartós zárást biztosító anyaggal töltik fel. Akkor van rá szükség, ha a fogbél szuvasodás, valamilyen sérülés, vagy egy rossz fogtömés következtében begyullad, és szükségessé válik a fertőzött rész eltávolítása.

Nem minden esetben jár jellegzetes tünetekkel a fogbél gyulladása, hogyha azonban a fog érzékennyé válik a melegre és hidegre, evés közben, vagy nyomás hatására megfájdul, illetve a fogat körülölelő íny is begyullad, visszahúzódik, feltétlenül szükség lehet felkeresni egy fogorvost.

A fogak életben tartásáért, táplálkozásáért a fogbél szövete a felelős, a fog ennek ereiből táplálkozik. A benne lévő idegek miatt a fog érzőképességé is ennek a szövetnek köszönhető. Ebből következik az is, hogy ha a fogbél elhal, akkor a fog már nem lesz élő, és fertőzések vagy egyéb problémák alakulhatnak ki benne.

A gyökérkezelés menete

Gyökérkezelés előtt általában az orvos egy röntgenfelvételt készíttet az állkapocsról, amelynek segítségével képet kaphat a fogak általános egészségi állapotáról. Ezt követően egy viszonylag apró lyukat fúr a fogba, melyen keresztül eltávolítja a fogbélüreg tartalmát, más néven pulpát. Ehhez speciális gyökérkezelő tűket alkalmaz, melynek segítségével apró mozdulatokkal tisztítható meg a fog belseje. A fájdalom enyhítésére helyi érzéstelenítést alkalmaz, illetve súlyosabb fogbetegségek esetén még a beavatkozást megelőzően, gyógyszeresen is tompíthatóak az idegek.

Bár a legtöbben nehezen veszik rá magukat, hogy felkeressék a fogorvost, nem tanácsos sokáig halogatni a kezeléseket. A baktérium okozta fertőzés ugyanis továbbterjedhet, megtámadhatja például az arcüreget, de akár ízületi panaszokhoz, sőt szívizomgyulladáshoz is vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra