Mikor kell kivenni a bölcsességfogat?

Egy felmérés szerint évente több tízmillió bölcsességfogat távolítanak el, azonban ezen műtétek közel felét feleslegesnek tartják. Mikor muszáj kivetetni a bölcsességfogat, és mikor maradhat a helyén.

Hozzá kell nyúlni a bölcsességfoghoz?

A legtöbb fogorvos azonban nem azért javasolja a bölcsességfog eltávolítását, mert az fájdalmat okozna vagy éppen be van gyulladva, hanem megelőzési célból.

Tipp Vannak olyan szerencsések, akiknek elég kétévente felkeresni fogorvosukat. A többieknek bizony félévente rá kellene szánniuk magukat a szájvizitre. Kinek mikor jó fogorvoshoz menni? - itt megtudhatja! A bölcsességfogat nem kell eltávolítani abban az esetben, ha az teljesen egészséges, tökéletesen kinőtt, megfelelő helyzetben van és a szemben lévő foggal tökéletesen záródik (vagyis nem zavarja a harapást), illetve a napi fogápolási rutin során meg lehet tisztítani.

Minden más esetben azonban a bölcsességfog sok probléma forrása lehet: ha nem teljesen nő ki, ha "beszorul" az állkapocsba, vagy ferdén (esetleg teljesen vízszintesen) növekszik. Könnyen előfordulhat, hogy a bölcsességfog egyszerűen nem fér el a többi fog mellett. Ez például fokozhatja a fogszuvasodást vagy az érintett terület gyulladását okozhatja.

A bölcsességfogat nem minden esetben kell kihúzni, bölcsességfog fogászat szájápolás fogsor fogszuvasodás foghúzás
A bölcsességfogat nem minden esetben kell kihúzni. Fotó: 123rf

Sok szakember éppen ezen problémákat igyekszik megelőzni a bölcsességfog eltávolításával. Minél korábban (vagyis minél fiatalabb korban) húzzák ki ezt a fogat, annál könnyebb lehet a gyógyulás, és maga a műtét is.

Mely esetekben javasolhatják a bölcsességfog eltávolítását?

- Amennyiben a bölcsességfog nyomja, károsítja a többi fogat. Ez harapási problémákat, szájproblémákat is okozhat.

- Amennyiben a bölcsességfog körül ciszták, folyadékkal teli tömlőcskék képződnek, ezek nemcsak fájdalmat és az érintett terület érzékenységét okozhatják, de ha nem kezelik őket megfelelően, akkor az állkapcsot és az idegeket is roncsolhatják.

A bölcsességfogakkal kapcsolatos problémák az arcüregekre is kihathatnak, és állandó orrdugulást , nyomásérzést és fájdalmakat is okozhatnak. A bölcsességfog körüli íny nagyon könnyen begyulladhat, vérezhet és szabaddá teheti a fognyakat, ez pedig egy idő után akár a fog elveszítését is okozhatja. A begyulladt, megduzzadt ínynél keletkező apró bemélyedésekben könnyebben megtelepedhetnek a fogszuvasodást okozó baktériumok is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

A keleti harmadban tovább szakadozik a felhőzet, de északkeleten maradnak tartósan borult tájak. Keleten lassan mindenütt megszűnik a csapadék, az Északi-középhegységben ugyanakkor néhány futó zápor nem kizárt. Másutt száraz idő valószínű gomolyfelhőkkel. Az északnyugati szél főleg az Észak-Dunántúlon élénkül meg. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra