Lehet olyan erős fogunk, mint a cápáknak!

A kagylók természetes "ragasztóanyaga", amivel a kövekhez tapadnak, segíthet az érzékeny fogak regenerálódásában - derül ki egy kínai tanulmányból. A felfedezés jelentősége nagy, hiszen az emberek körülbelül háromnegyede szenved ettől a problémától.

A tengeri élőlények ragadós váladéka arra ösztönözte a tudósokat, hogy megalkossák az érzékeny fogak kezeléséhez szükséges szert. Négyből három ember fájdalmat érez, amikor fogai forró, hideg, édes vagy savanyú ételekkel, italokkal érintkezik. Ez az állapot akkor áll elő, ha a kemény zománcréteg és az alatta lévő, vékonyabb dentin elhasználódik, így az ingerület hatványozottan éri az idegeket.

A cukormentes rágógumik és bizonyos fogkrémek enyhíthetik a kínt, de Quan-Li Li, a kínai Anhui Orvosi Egyetem szakértője, és Chun Hung Chu, a Hongkongi Egyetem fogorvosa kifejezetten olyan anyagot keresett, amely képes visszaállítani a zománc és a dentin egészségét.

A kutatókat éppen a kagylók ragasztóváladéka ihlette meg. Választásukat azzal indokolták, hogy ahhoz hasonló anyag segít a dentin védelmében a fog újjáépüléséig. Laboratóriumi tesztek során kiderült, hogy a ragadós szer, kalcium és foszfát keverékébe mártott fogak sikeresen visszaépítették a sérült zománcot és dentint - írja az című szakfolyóirat. Ezzel szemben a kizárólag ásványi anyagokban áztatott fogak csak a zománcot növesztették vissza. A szerzők úgy vélik, hogy a fölfedezett anyag "egyszerű és általános technológiát nyújthat a zománc és a dentin egyidejű regenerációjára".

Tavaly tudományos áttörés következett be a témában, miután orvosilag bizonyított ténnyé vált, hogy az emberi fog éppolyan erős, mint a cápáké, így esélyünk van saját fogazatunk hatékonyságának növelésére. A meglepő eredményre egyébként a kétféle rágószerv mikrostruktúrájának tanulmányozása vezetett. Nyilvánvalóvá vált: bár a vízi ragadozó fogát szupererős zománc védi, valójában mi is pont ilyennel rendelkezünk. A cápafog belseje rugalmas dentint, külseje pedig fluor-apatit alapú kemény zománcot tartalmaz. Az emberi fogzománc puhább, hidroxi-apatit tartalmú, mely anyag a csontok alkotórészét is képezi. Szerkezetüknél fogva azonban az emberi fogak erőssége megegyezik a cápákéival.

A Journal of Structural Biology című folyóiratban publikált korábbi tanulmány hozzájárulhat az erősebb és tartósabb fogakhoz. "Óriási lenne, ha a jövőben képesek lennénk a mainál természetesebb fogpótlásra" - mondta Matthias Epple professzor, a Duisburg-Esseni Egyetem professzora.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra