Sült rizs szindróma: ezért figyelj, hogyan fogyasztod!

Jó tudni néhány dolgot a rizsről, mert ha nem megfelelően főzöd, tárolod vagy melegíted újra, akár súlyos bakteriális fertőzést is okozhat.

A rizst sokan szeretik világszerte, de egyáltalán nem mindegy, hogyan fogyasztod. Ha ugyanis a kész rizst egy óránál tovább hagyod szobahőmérsékleten, vagy többször melegíted újra, tökéletes feltételeket biztosítasz a baktériumok elszaporodásához, és akár halálos méreganyag keletkezhet benne. A Bacillus cereus ugyanis, ami a nyers rizsben fordulhat elő, főzés során még nem feltétlenül pusztul el, és akár ételmérgezéshez, más néven „sült rizs szindrómához” is vezethet. Ezt azonban könnyedén elkerülheted, ha odafigyelsz arra, hogyan készíted, tárolod és fogyasztod a rizst – írta az IFL Science.

rizsfogyasztás, ételmérgezés, Bacillus cereus, hányás, hasmenés, baktérium, ázsiai ételek, tésztafélék, tészta, újramelegítés
Nem mindegy, hogyan fogyasztod. Fotó: Getty Images

Alapszabályok, hogy ne kapj ételmérgezést

Főzés előtt moss kezet! Bár a rizs átmosása megváltoztathatja annak állagát és megszabadíthat a szemek között megbúvó szennyeződésektől, a Bacillus cereus ettől még benne marad. Párolás előtt mindenképp forrald fel a vizet a rizzsel együtt, majd amikor megpuhult, azonnal tálald, vagy gyorsan hűtsd le és tedd hűtőszekrénybe, vagy a fagyasztóba! Mindenképp kerüld el, hogy a főtt rizs egy óránál hosszabb ideig szobahőmérsékleten maradjon!

A megmaradt rizst egyszer újra lehet melegíteni, sütni vagy párolni, de ez csak akkor biztonságos, ha a főtt rizst megfelelően lehűtötték és hűtőben tárolták. Újramelegíteni, lehűteni, majd ismét újramelegíteni azonban nem ajánlott, mert ez remek lehetőséget ad a Bacillus cereus elszaporodásához.

Ha már elkaptad, erre figyelj!

Mint ahogy arról már korábban egy rendőröket érintő konkrét eset kapcsán írtunk, a Bacillus cereus egy elterjedt baktérium, amely világszerte számos ételmérgezésért tehető felelőssé. Elsősorban tésztafélék és rizses ételek elfogyasztásakor fertőz. Azért is nevezik „sült rizs szindrómának", mert gyakran az ázsiai gasztronómiában népszerű, zsírban sült rizs által betegíti meg az embereket, miután azt órákig szobahőmérsékleten hagyják. A sült rizs szindróma gyakran hányással és hasmenéssel jelentkezik, amelyet a Bacillus cereus  elszaporodása során termelt toxin vált ki. Az antibiotikumok nem hatásosak ellene, mivel a betegséget nem a baktérium, hanem a toxin okozza. Ezért a kezelés többnyire a folyadékpótlásra összpontosít, amíg a legsúlyosabb gyomor-bélrendszeri tünetek el nem múlnak. A baktérium okozta fertőzés legtöbbször 6-24 órán belül tünetmentessé válik, volt már azonban arra is példa, hogy halálos kimenetelűvé vált.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra