Rossz hír az étcsoki szerelmeseinek

Csokoládét nem csak ajándékba adunk és kapunk: a kis szeletnyi vagy táblányi finomságot a legtöbb ember rendszeresen eszegeti. Akad, aki a tejes, más a fehér változatot részesíti előnyben, és vannak, akik az étcsokoládé mellett teszik le a voksukat. Utóbbit azonban érdemes gondosan kiválasztani. Mutatjuk, miért.

A mértékkel fogyasztott jó minőségű étcsokoládé egészségre gyakorolt jótékony hatásairól – egyebek mellett magas antioxidánstartalmával összefüggésbe hozható gyulladáscsökkentő tulajdonságával, agyműködést serkentő és vérnyomáscsökkentő hatásával – számos kutatás foglalkozott. Ezek eredményei alátámasztják, hogy más típusú csokoládékhoz képest az étcsoki egészségesebb választás lehet.

Erre cáfolt rá nemrégiben a Consumer Reports új kutatása, rámutatva, hogy bizonyos étcsokoládék nagyobb mennyiségben tartalmazhatnak nehézfémeket, például kadmiumot vagy ólmot - számolt be róla a Healthline. Ezek egészségügyi határértéknél nagyobb mennyiségben történő fogyasztása komoly egészségügyi problémákat okozhat.

étcsokoládé
Sokan szeretik az étcsokoládét. Fotó: Getty Images

 A szervezetbe különösebb egészségügyi kockázatok nélkül bevihető kadmium mennyisége a szakértők szerint legfeljebb napi 4,1 mikrogramm, míg az ólom esetében ez legfeljebb napi 0,5 mikrogramm.

Mi történik, ha túl sok jut ezekből a szervezetünkbe?

Fontos tudni, hogy a kadmium és az ólom mérgező, ugyanakkor mindkettő megtalálható a közvetlen környezetünkben. Előbbit tartalmazzák egyebek mellett bizonyos csomagolóanyagok (például az alufólia), a dohányfüst, de az ezzel szennyezett talajból bizonyos élelmiszerekbe is jut. Rejthetik zöldségek vagy a háziállatok belső szervei: mája, veséje, a tengeri élőlények húsa. A nagy mennyiségű kadmium gyomor- és bélpanaszokat okozhat, hosszú távon károsítja a vesét, a csontokat, és növeli a rákos elváltozások kialakulásának kockázatát. A szervezetből rendkívül nehezen ürül ki, így felhalmozódhat belső szerveinkben.

Az ólom a kadmiumhoz hasonlóan a szennyezett talajból, a vízből, egyes élelmiszerekből, sőt, az ólomtartalmú festékekből is bekerülhet szervezetünkbe. A krónikus ólommérgezés tünetei közé tartozik az étvágytalanság, a hányinger, a fáradékonyság és az emésztési zavarok is. A felhalmozódott ólmot a csontokból, a vérből és a vizeletből is ki lehet mutatni. 

Mennyi étcsokit ehetünk? 

A Consumer Reports új kutatásán dolgozó tudósok 28 féle étcsokoládét vizsgáltak, és ezek mindegyikében kisebb-nagyobb mennyiségben kimutatták a két nehézfémet. 23 tábla esetében egy unciában (körülbelül 28,4 gramm) több kadmium vagy ólom volt, mint az elfogadható napi maximum. 

Noha a kutatás eredményei riasztóak lehetnek az étcsokoládé-rajongók számára, szakértők szerint nem kell teljesen lemondani erről az ízletes nassolnivalóról. Viszont érdemes különös gonddal kiválasztani, hogy mit eszünk meg, és ajánlott egyszerre csak kis adagot fogyasztani belőle. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A gomolyfelhők lassan összeesnek, ellaposodnak, ezzel összhangban fokozatosan csökken a csapadékgócok száma. Főleg a Dunántúlon megélénkül az északnyugati szél, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán erős széllökések is várhatók. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra