Az ősz így telhet el betegség nélkül

Ködös reggelek és esős, nyirkos napok – sokaknál ez egyet jelent a náthával, a köhögéssel, a csöpögő orral és a rossz közérzettel. Mit tehetünk a betegségek megelőzése érdekében?

Ha egész évben egészségesen és változatosan étkezünk, akkor a szervezetünk időben felkészül a változó időjárásra, illetve az ilyenkor elszaporodó vírusokra és bacilusokra. Azonban a nyári bőséges zöldség- és gyümölcskínálat elmúlásával sem kell aggódni, az ősz patikája is számtalan lehetőséget biztosít az egészséges táplálkozásra.

„Az egészséges és változatos táplálkozás évszaktól függetlenül hozzájárul egészségi állapotunk megőrzéséhez, illetve helyreállításához. Minél változatosabb a nyersanyag-ellátottságunk és ezáltal a táplálkozásunk, annál nagyobb eséllyel fedezzük a fő táplálékalkotók mellett a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és a kifejezetten betegségmegelőző hatású biológiailag aktív anyagokat” – mondta Wolher Veronika, a Budai Egészségközpont dietetikusa.

ősz, őszi betegségek, őszi patika, egészséges étkezés
Ne csak teával óvjuk immunrendszerünket! Ősszel is lehet változatos a táplálkozás. Fotó: iStock

Miért fontos a változatos étrend?

Változatos, egészséges étrenddel, valamint megfelelő folyadékbevitellel olyan alapbetegségek előfordulása is csökkenthető, mint például a székrekedés és az ebből adódó egyéb betegségek – aranyér, vastag- és végbél-kiboltosulás, végbélberepedés, vastag- és végbéldaganat - kialakulása. Egyoldalú táplálkozás esetén viszont különböző hiánybetegségek alakulhatnak ki, amik hátterében leggyakrabban a vitaminok és ásványi anyagok nem megfelelő mennyiségű bevitele áll. Ha huzamosabb ideig kizárunk valamit a táplálkozásunkból, vagy túl egysíkúan táplálkozunk, akkor a hiánybetegségek mellett többi között emésztőszervrendszeri problémák is kialakulhatnak.

Sokan érzik úgy, hogy a hűvösebb napokkal együtt megérkezett a náthaszezon is az életükbe. Ősztől nyárig szinte egyik betegség követi a másikat: ha van valamilyen fertőzés a közelükben, ők azt biztosan elkapják. Mit lehet tenni ilyenkor?

Hogyan lehet ősszel változatos a táplálkozás?

Számos zöldség és gyümölcs közül választhatunk ősszel is. Az alma, a szőlő, a sütőtök, a szilva, a kelbimbó, a brokkoli, a dió és a gesztenye is nagyon hasznos vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaz. Nassolnivaló gyanánt rágcsálhatunk répát vagy süthetünk sütőtököt. Ezeknek ugyanis magas a karotintartamuk, ami az A-vitamin elővitaminja.

Reggelre isteni vitaminbomba egy körtéből, kiviből, almából és narancsból készített smoothie, de a hozzávalókat ízlésünknek megfelelően bátran kombinálhatjuk. Téli táplálkozásunk változatosabbá tételéről pedig előre gondoskodhatunk – például a különböző zöldséges lecsóvariációk télire történő befőzésével, gyümölcslekvárok készítésével, illetve a gyümölcsök és zöldségek lefagyasztásával, savanyításával.

Mikor kell vitaminkészítményt szedni?

Gyerekek körében a közösségbe szoktatás időszakában és a hűvösebb idő beköszöntével gyakoribbá válnak a felső légúti, illetve az emésztőrendszeri megbetegedések. Ezek megelőzésére célszerű az immunrendszert előre felkészíteni, megerősíteni. Gyerekek és felnőttek számára is hasznos, ha már az őszi időszak kezdetekor megemeljük a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zöldségek, gyümölcsök fogyasztását, illetve a pre- és probiotikumokat tartalmazó nyersanyagok, élelmiszerek és táplálékkiegészítők bevitelét.

Az őszi időszakban – ahogy csökken a napfényes órák száma - ajánlott a D-vitamin-ellátottságunkról is gondoskodni a megfelelő táplálékkiegészítők segítségével. Az omega-3 zsírsavak pótlása viszont nem csupán az őszi-téli időszakban, hanem egész évben fontos, hiszen a magyar lakosság nagy része nem fogyaszt rendszeresen omega-3 zsírsavakat tartalmazó élelmiszereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra