Mélyhűtő-kisokos: így lesz biztonságos a kiolvasztás

Ha hosszan, minőségromlás nélkül szeretnénk tárolni a megvásárolt élelmiszereket vagy a már elkészült fogás maradékát, a legjobb, ha helyet szorítunk neki a mélyhűtőben. De vajon tisztában vagyunk azzal, mire érdemes odafigyelni a kiolvasztásuknál? A fagyasztott ételek kiengedésének és felhasználásának is megvannak az élelmiszerbiztonsági szabályai, amiket érdemes szem előtt tartani, ha szeretnénk elkerülni egy esetleges ételmérgezést.

Elég, ha kikapjuk a fagyasztóból , ami kell, kitesszük a konyhapultra, és a délutáni főzésnél már használhatjuk is - gondolják a legtöbben, ám ez nem a legjobb ötlet. Ha a fagyasztott étel több mint 2 órán át van szobahőmérsékleten, akkor könnyen elszaporodhatnak benne a baktériumok. Épp ezért a kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha a mélyhűtőből a sima hűtőszekrénybe helyezzük át az ételt. Így ugyan többet kell várnunk arra, hogy a kiengedett alapanyagot felhasználjuk, cserébe a hűtőszekrényben kiolvadt marha- és szárnyashúst, valamint a tengeri herkentyűket 1-2 napig biztonságosan tárolhatjuk, a steakek és a sertéshús elkészítésével pedig akár 3 napot is várhatunk.

Mélyhűtött élelmiszerek: erre figyeljünk A mélyhűtő nagyszerű dolog, hiszen hosszú ideig tárolhatunk benne különféle élelmiszereket anélkül, hogy megromlanának. A fagyasztott ételek kiengedésének és felhasználásának azonban megvannak a maga élelmiszer-biztonsági szabályai, amelyeket nagyon fontos, hogy minden esetben betartsunk. Kattintson a részletekért!

A forró víz nem jó ötlet

Ha gyorsabb megoldásra vágyunk, használjuk a mikrohullámú sütő kiolvasztó programját, előtte azonban győződjünk meg róla, hogy eltávolítottuk az élelmiszer csomagolását, és mindig hőálló tálra helyezzük azt. Ez esetben fontos, hogy a mikróban kiengedett ételt azonnal használjuk is fel!

Nem mindegy, hogyan olvasztjuk ki a fagyasztott élelmiszert. Fotó: Getty Images
Nem mindegy, hogyan olvasztjuk ki a fagyasztott élelmiszert. Fotó: Getty Images

A forró víz segítségével való gyors kiolvasztás csábító lehet, ám ez az egyik legkevésbé biztonságos módszer. Egyrészt így az étel hamar olyan hőfokúra melegszik, ami segíti a baktériumok elszaporodását, másrészt például a húsfélék hamarabb elkezdhetnek megfőni, mint azt szeretnénk. Egy fokkal jobb megoldás a hideg víz - még ez is gyorsabb, mint a hűtőszekrényben olvasztás, ám kicsit több erőfeszítést igényel. A légmentesen csomagolt élelmiszert tegyük egy tál hideg vízbe úgy, hogy ellepje, majd félóránként cseréljük rajta a vizet. Az így kiolvasztott ételre is igaz a mikrós szabály: a kiengedés után azonnal főzzük meg!

A cikk eredetileg a Nők Lapja Egészség 2020. áprilisi számában jelent meg.

Nők Lapja Egészség

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult idő várható esővel. Helyenként megélénkül az északias szél. Késő este 10 és 14 fok közötti értéket mérhetünk. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra