Megvan, miért eszünk idegességünkben

A nyelvünkön, pontosabban az ízlelőbimbóinkon olyan receptorok találhatók, melyek a stressz hatására aktivizálódó hormonokat érzékelik. Ezek befolyásolhatják, mely ételeket tartjuk ízletesnek egy adott pillanatban.

A nyelvünkön, pontosabban az ízlelőbimbóinkon olyan receptorok találhatóak, melyek a stressz hatására aktivizálódó hormonokat érzékelik. Ezek pedig befolyásolhatják, hogy mely ételeket tartjuk különösen ízletesnek egy adott pillanatban.

"Igaz-e az, hogy este 6 óra után már nem szabad, nem ajánlott étkezni a nyugodt esti alvás érdekében?" - kérdezi Turcsák Katalin dietetikust egy olvasónk. Nézze meg, mit válaszolt a szakember! Sok ember stresszes, feszült helyzetben egy bizonyos típusú, ízű ételt kíván: a legtöbbször valamilyen édesség után nyúlunk, hogy megnyugtassuk magunkat. Bár több lehetséges magyarázat is született már arra, miért lehetnek ezek a preferenciáink, egy nemrég megjelent kutatás új elképzeléssel állt elő. A Monell Chemical Senses Center szakemberei olyan receptorokat azonosítottak az ízlelőbimbókon, melyek befolyásolhatják, milyen ízeket kívánunk, ha idegesek vagyunk.

A stressz hatására a szervezet glukokortikoidoknak (GC-nek) nevezett hormonokat választ ki. A GC-receptorok testszerte megtalálhatóak, így a száj belsejében és a nyelvben is, méghozzá azokon az ízlelőbimbókon, melyek az édes, a keserű, valamint az édes ízeket érzékelő ízlelőbimbókon .

Stresszhelyzetben sokan édes ízt kívánnak

"A stressz meghatározza, hogy milyen ízű ételeket keresünk. Mivel a stressz hatására megnő a GC koncentrációja, így működésbe lépnek a receptorok, ezért máshogy, erősebben érzékeljük az édes ételeket" - mondta M. Rockwell Parker, a kutatás vezető szerzője. "Ez lehet a molekuláris háttere annak, miért kívánják egyesek jobban az édességeket , ha éppen idegesek."

A kutatáshoz kapcsolódó tanulmány a című szaklapban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra