Gyulladáscsökkentő étrend: mit érdemes tudni róla?

A krónikus gyulladások káros hatásairól rengeteget lehet olvasni mostanában. A gyulladások számos betegség kialakulásában szerepet játszhatnak. Védekezhetünk ez ellen a folyamat ellen a megfelelő ételekkel? Mit érdemes enni a gyulladáscsökkentés érdekében?

A krónikus gyulladás olyan folyamat a szervezetünkben, melynek során a szervezet valamilyen veszélyt érzékel, és erre gyulladással reagál – annak ellenére, hogy erre valójában nem lenne szükség, vagyis a szervezetünkben nincs olyan kórokozó, melyet le kellene győzni (az akut gyulladások ugyanis különböző vírusokra, baktériumokra vezethetőek vissza).

A krónikus gyulladás során előfordulhat, hogy a fehérvérsejtek, melyeket tulajdonképpen a kórokozók legyőzésére mozgósít a testünk, a saját sejtjeinket támadják meg. Hasonló alapelven „működnek” az úgynevezett autoimmun betegségek is.

ha egy fertőzés következtében belázasodunk, fáj a torkunk, köhögünk és nehezen nyelünk, egyértelműen tudhatjuk, hogy gyulladás van a szervezetünkben. De mi a helyzet a "rejtett", krónikus gyulladásokkal? A krónikus gyulladásokat számos súlyos betegséggel hozták már összefüggésbe, például a diabétesszel vagy a szív- és érrendszeri betegségekkel, COPD-vel , csontritkulással, emésztési zavarokkal, depresszióval és daganatos betegségekkel is. Védekezhetünk ezek ellen a megfelelő étrenddel?

Bár a tudományos bizonyítékok még hiányosak, és a szakemberek szerint további kutatásokra van szükség, hogy a gyulladáscsökkentő diéta hatékonyságát megkérdőjelezhetetlenül megállapítsák, de bizonyos ételeknek mindenképpen előnyös lehet a fogyasztása. Vannak ugyanis olyan mikrotápanyagok, melyek sikeresen csökkenthetik a szervezetünkben a gyulladásos folyamatokra utaló vegyületek arányát, illetve bizonyítottan enyhíthetik bizonyos gyulladásos betegségek (például az ízületi gyulladás) tüneteit.

Mit érdemes tehát enni, hogy a krónikus gyulladások valószínűségét csökkentsük?

A hideg vízben élő, zsíros húsú halakban, például a lazacban, a heringben vagy a makrélában nagy mennyiségben találhatóak omega-3 zsírsavak , melyek nemcsak a gyulladásokat csökkentik, de védik az agyat, a szemet és az ereket is. Érdemes ezeket legalább kétszer beiktatni az étrendünkbe.

Szintén hasznos zsírsavakban gazdagok az olajos magvak, a dió, a mandula.

Az avokádóban is vannak hasznos zsírsavak, emellett pedig antioxidánsokat, karotinoidokat, fitoszterolokat is tartalmaz, ezek a gyulladásokat is csökkentik, de az öregedés ellen is védhetnek.

Az avokádó is remek gyulladáscsökkentő étel

A különböző keresztesvirágzatú, illetve sötétzöld leveles zöldségekben rengeteg hasznos tápanyag található, többek között egy szulforafán nevezetű vegyület, melyről kiderítették, hogy képes blokkolni egy olyan enzim hatását, mely a krónikus gyulladás kialakulásában is szerept játszik. Együnk tehát több brokkolit, kelbimbót, karfiolt, spenótot, mangoldot! A szulfofarán emellett a vérereket is védi azoktól a károsodásoktól, melyeket a vércukorszint, illetve a vérnyomás ingadozása okozhat.

A hagymafélékben található quercetin a hisztamintermelődést befolyásolja – ez az anyag is a krónikus gyulladásokkal van összefüggésben. A hagymafélék emellett híresek antibakteriális, antimikrobális hatásaikról, illetve arról, hogy az immunrendszerünkre is jótékony hatással vannak.

A fokhagyma rendszeres fogyasztásával (naponta egy-két gerezd már megteszi a kívánt hatást) például csökkenthetjük a szívbetegségek esélyét is és normalizálhatjuk a vérnyomást.

A fűszernövények közül is jó néhány olyan van, melynek gyulladáscsökkentő és betegségmegelőző hatásokat tulajdonítanak.Ezek közül a legnépszerűbbek a gyömbér, a kurkuma , az oreganó, a Cayenne-i bors, a szegfűszeg, a rozmaring és a szerecsendió.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +15 °C

A Dunántúlon gomolyfelhők zavarják időszakosan a napsütést, és már a keleti országrészben is szakadozik a felhőzet, de arrafelé maradnak tartósan borult tájak is. A csapadékrendszer fokozatosan gyengül, a tartós eső legtovább a Tiszántúlon tart ki. Emögött elsősorban a Dunától keletre helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északnyugati, északi szél a keleti harmad kivételével többfelé lesz erős. Késő délutántól kezd veszíteni erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 20 és 25 fok között valószínű, ennél hűvösebb idő a tartósan felhős, csapadékos keleti, északkeleti tájakon lehet. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Fronthatások napközben nem várhatóak, az ország négy keleti megyéjében elsőfokú figyelmeztetés van érvényben nagyobb mennyiségű eső miatt.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra