Mi jelzi, hogy krónikus gyulladás van bennünk?
Ha beverjük a lábujjunkat, és az beduzzadt, kipirosodik, érintésre meleg és fájdalmas, vagy ha egy fertőzés következtében belázasodunk, fáj a torkunk, köhögünk és nehezen nyelünk, egyértelműen tudhatjuk, hogy gyulladás van a szervezetünkben. De mi a helyzet a "rejtett", krónikus gyulladásokkal?
A depressziónak, hangulati zavaroknak lehet oka a krónikus gyulladás, állítja néhány tudós, így dr. Andrew Miller pszichiáter is. "Azoknál a szívbetegeknél, akik depresszióban is szenvednek, sokkal magasabb a gyulladásra utaló vegyületek aránya a vérben, mint azoknak, akik nem depressziósak" - mondta.

Depressziót is okozhat a gyulladás
"Bizonyos betegségek kezelésénél pedig mesterségesen idéznek elő gyulladásokat, és ezekben az esetekben a depresszió, a hangulatingadozás és a fáradékonyság észrvehető növekedése volt megfigyelhető a betegeknél." Dr, Miller szerint a lehetséges kezelési lehetőségek is utalhatnak arra, hogy a depresszió és a krónikus gyulladások között összefüggés van: az omega-3 zsírsavak, illetve a rendszeres testmozgás mindkettőt képes csökkenteni.
Az állandó hasfájás, gyomorproblémák, hasmenés vagy éppen székrekedés, a hasi görcsök és a puffadás mind arra utalhatnak, hogy valami nincs rendben az emésztőrendszerünkkel. A krónikus gyulladások igen erősen érinthetik a bélrendszert (egyre több embernél diagnosztizálnak például irritábilis bél szindrómát, gyulladásos bélbetegségeket, gluténérzékenységet), a bélrendszer egészsége pedig az egész szervezetünkre, közérzetünkre kihathat.
A gyulladásos bélbetegségek ráadásul nemcsak emésztési gondokat okozhatnak, de számos egyéb problémát is, például koncentrálási nehézségeket, pattanásokat, hajhullást.
Az állandó fáradékonyság is jóval többre utalhat, mint arra, hogy túlhajtottuk magunkat a munkahelyünkön. Ha még akkor is teljesen kimerültek vagyunk, és még a legegyszerűbb feladatok elvégzésére is képtelennek érezzük magunkat, ha egyébként eleget (legalább 7 órát) aludtunk, elég folyadékot ittunk és kiegyensúlyozottan táplálkoztunk, akkor a krónikus gyulladás is meghúzódhat a fáradtság hátterében.
A gyulladás érintheti a központi idegrendszert, vagyis az agyat és a gerincvelőt is, többek között azokat a területeket is, melyek az alvásért vagy a cirkadián ritmusért felelősek. Így a szervezetünk "megzavarodhat", és akkor sem érzékeli, hogy teljesen éberek vagyunk, amikor kialudtuk magunkat.
Értékelje a cikket!