Ételek, amiket kerüljünk betegen

Bár betegen az ágyban fekve aligha az evés körül forognak a gondolataink, mégis érdemes egy kis figyelmet szánnunk arra, mit fogyasztunk ilyen esetekben. Egyes ételek és italok ugyanis többet árthatnak, mint használnak.

A womenshealthmag.com összegyűjtött néhány olyan közkedvelt finomságot, amelyeket érdemes mellőzni influenza vagy gyomorinfluenza esetén.

A gyomorinfluenza, más néven a vírusos gyomor- és bélhurut az egyik leggyakoribb gyomorfájással járó betegség. Mi okozhatja még ezt a kellemetlen panaszt? Részletek itt.

Kávé

A koffein vízhajtó hatású, így nagyban hozzájárul ahhoz, hogy dehidratálódjunk. Ez persze nem túl szerencsés, hiszen az immunrendszerünknek megfelelő folyadékpótlásra van szüksége ahhoz, hogy hatékonyan vehesse fel a küzdelmet a vírusokkal szemben. Különösen rossz választás tehát a kávé, ha hányingerrel, hasmenéssel küzdünk. Ráadásul a koffein stimulálja az emésztőrendszer izmait, ezáltal fokozhatja a hasmenést is.

Narancslé

A frissen facsart narancslé fanyar savassága általában frissítően hat, ráadásul magas C-vitamin-tartalma miatt is egészségesnek vélhetjük, ha azonban megfáztunk és köhögünk, ártalmas lehet a torkunk számára. Ennek hátterében az áll, hogy az italban lévő citromsav irritálja a már egyébként is gyulladt torkot, így gátolja a gyógyulást.

Édességek

A finomított cukrok fogyasztása ideiglenesen csökkenti a fehérvérsejtek baktériumölő hatását, ezáltal gyengíti az immunrendszerünket néhány óra erejéig. Mindez gyomorinfluenza esetén bizonyulhat a legkárosabbnak. A cukor ezen felül kihajtja a vizet a gyomor-bél traktusból, aminek laza, híg széklet és hasmenés lehet az eredménye.

A cukros finomságokkal óvatosan kell bánni betegen
A cukros finomságokkal óvatosan kell bánni betegen

Szénsavas üdítők

Akárcsak a kávé, a szénsavas italok is dehidratálnak, ráadásul a legtöbbjük rengeteg hozzáadott cukrot tartalmaz. Ezért inkább igyunk kevés alacsony cukortartalmú italokat, ha éppen nincs a kéznél víz. A diétás üdítők szintén ártalmasak lehetnek, mert számos mesterséges édesítőszer túl nagy molekulákból áll ahhoz, hogy kellően megemészthessük. Mindez puffadást, hasi görcsöket, vagy akár hasmenést is okozhat.

Ropogós nassolnivalók

A chipsek és egyéb ropogtatnivalók érdes textúrája lényegében csiszolópapírként hatnak a száraz torokra nézve. Ez ráadásul nemcsak egy kellemetlen érzés, hanem valóban irritálja is a torkot, amely ezáltal lassabban tud gyógyulni.

Alkohol

Az alkohol ugyancsak vizelethajtó hatással bír, ami csak még inkább felerősíti az egyes betegségek kapcsán jelentkező dehidratációt. Ilyenkor ráadásul a vér alkoholszintje is gyorsabban ugrik fel, ez az oka annak, hogy betegen hamarabb érezzük magunkat részegnek. Az alkohol serkenti az emésztést, ami pedig hasmenéshez vezethet.

Olajban sült vagy zsíros ételek

A zsíros ételek lassabban haladnak keresztül az emésztőrendszeren, ami felerősítheti a hányingert és émelygést, továbbá savas refluxot idézhet elő. Ezen felül ezek az ételek izomgörcsökhöz vezethetnek a bélrendszerben, ezáltal súlyosbíthatják a hasmenést. Összességében tehát jobb kerülni az ilyen fogásokat, ha valamilyen vírusos eredetű gyomorproblémával küzdünk.

Fűszeres ételek

A csípős ételek a kapszaicin nevű hatóanyagnak köszönhetik közismert forróságukat. Ez az összetevő irritálja az orrjáratokat, aminek orrfolyás az eredménye. Így tehát a helyzet csak rosszabb lesz, ha például nátha miatt már egyébként is ilyen jellegű panaszok kínoznak minket. Másfelől orrdugulás esetén ezek a fűszerek akár segíthetnek is elhárítani a légzést gátoló akadályokat. Így tehát ilyen szituációban ez is egy hatékony módszere lehet az orrtisztításnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +28 °C
Minimum: +12 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, csak az északkeleti, keleti tájakon képződhetnek gomolyfelhők, melyek estére fokozatosan feloszlanak, és éjszakára mindenütt kiderül az ég. Főként a Tiszántúlon élénkülhet meg több helyen ismét az északkeleti szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb, a vízpartokon, belvárosokban pár fokkal melegebb is lehet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra