Ételek, amelyek jót tesznek az emésztésünknek

Érdemes olyan élelmiszereket fogyasztanunk, amelyek a gyomor-bélrendszerünkben élő, hasznos baktériumokat támogatják.

Az emésztőrendszerünkben élő mikrobák számos funkciót látnak el. A jótékony mikrobák, elsősorban a baktériumok, segítik az emésztést, és erősítik az immunrendszert. Mivel abból táplálkoznak, amit megeszünk, ezért az étrendünk döntő szerepet játszhat az egészséges bélflóra fenntartásában. A Health.com segítségével most bemutatjuk, milyen ételek segítik a hasznos baktériumok elszaporodását az emésztőrendszerünkben.

Rostban gazdag ételek

A rostoknak két típusa van: vízben oldódó és vízben nem oldódó rostok. A bélben lévő baktériumok lebontják a vízben oldódó rostokat, ezzel jótékony vegyületeket és gázokat termelnek. A vízben nem oldódó rostok segítenek a széklet lágyításában, megkönnyítve a táplálék mozgását az emésztőrendszerben.

Rostban többek között az alábbi élelmiszerek gazdagok:

  • teljes kiőrlésű gabonafélék (teljes kiőrlésű liszt, zab, hajdina), 
  • magvak (lenmag, napraforgómag, szezámmag és chia magok), 
  • dió- és mogyorófélék (mandula, mogyoró, pisztácia), 
  • bab, borsó és lencse (vörösbab, fehérbab, zöldborsó, hasított borsó, csicseriborsó, vöröslencse és zöldlencse), 
  • zöldségek (hagyma, sárgarépa, gomba, cékla, kelbimbó, káposzta, nyári tök és articsóka), 
  • gyümölcsök és aszalt gyümölcsök (barack, narancs, sárgabarack, szeder, gránátalma, avokádó, aszalt füge és mazsola).

Prebiotikus élelmiszerek

A bélben lévő baktériumok képesek lebontani a prebiotikumokat, és rövid szénláncú zsírsavaknak nevezett vegyületeket előállítani. Ezeknek számos fontos szerepük van, például egyensúlyban tartják a bélrendszer pH-szintjét, megakadályozzák a káros baktériumok elszaporodását, és segítik a bélmozgást.

egészséges bélflóra
Fotó: Getty Images

Többek között a következő élelmiszerekben találhatók prebiotikumok:

  • hagyma, 
  • fokhagyma, 
  • csicsóka, 
  • cikória, 
  • spárga, 
  • banán, 
  • árpa, 
  • búza, 
  • rozs, 
  • bab,
  • borsó, 
  • tej.

Probiotikus élelmiszerek

A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek támogathatják az emésztőrendszer egészségét. Egyes élelmiszereket, mint például a joghurtot, élő baktériumokkal erjesztik. A probiotikumok olyan nem erjesztett élelmiszerekhez is hozzáadhatók, mint a gyümölcslevek, turmixok, tej, gabonapelyhek és tápszerek. 

Fermentált élelmiszerek

Az erjesztett élelmiszerek, beleértve a savanyú káposztát, a kombuchát, és a joghurtot, élő, aktív baktériumokkal készülnek vagy tartalmazzák azokat. Ezek a baktériumok probiotikus hatásúak, ha elegendő mennyiségben vannak jelen, és ha képesek túlélni a gyomor-bélrendszerben.

Azonban nem minden erjesztett élelmiszer tartalmaz probiotikumokat. A probiotikumok elpusztulhatnak az élelmiszerek feldolgozása, a hosszabb szavatossági idő, valamint az emésztőrendszerben lévő savak és enzimek miatt. Akár tartalmaznak élő baktériumokat, akár nem, a fermentált élelmiszerek mégis támogathatják a bélrendszer egészségét, mivel olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyeket a baktériumok az élelmiszer erjesztése során termelnek.

Antioxidánsokban gazdag élelmiszerek

A bélben lévő sejtek belső és külső forrásokon keresztül káros vegyületeknek vannak kitéve. Ha ezek a vegyületek felhalmozódnak, az károsíthatja a sejteket, és hatással van a bélmikrobiomra és az immunrendszerre. Az antioxidánsok viszont segítenek a szervezetnek megszabadulni ezektől a káros vegyületektől. Megtalálhatók a gyümölcsökben, zöldségekben, dió- és mogyorófélékben, magvakban és teljes kiőrlésű gabonákban.

És amiket kerüljünk

Az ultrafeldolgozott ételek tele vannak cukorral, telített zsírokkal, sóval és egyéb adalékanyagokkal, amelyek nagy mennyiségben ártanak a bélflórának. A chipsek, az üdítők, a gabonapelyhek, a kekszek, az előre elkészített ételek, a növényi alapú tejek és az ízesített joghurtok tartoznak ebbe a kategóriába.

Viszont mielőtt drasztikusan átalakítanánk az étrendünket, beszéljük az orvosunkkal! Így megelőzhetjük, hogy valamilyen tápanyagból hiányt szenvedjünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra