Éjszakai műszakban dolgozol? Így állítsd össze az étrended

Tudtad, hogy közvetlen hatással van fizikai és mentális állapotodra, hogy mit és mikor eszel munka közben? Mutatjuk a dietetikusok tanácsát.

„Az étkezés megtervezése nagyobb kihívást jelent az éjszakai műszakban dolgozóknak, ugyanis kutatások szerint körükben nagyobb a szív- és érrendszeri megbetegedések, az elhízás és a cukorbetegség kockázata. Ebben a rossz alvásminőség és az egészségtelen étkezési szokások is szerepet játszanak” – olvasható a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) által nemrég megosztott Facebook-posztban.

Jó tanácsok éjszakai műszakban dolgozóknak

A képen látható tanácsokat részletesebben is kifejtették a dietetikusok. Mutatjuk, véleményük szerint mire kell mindenképpen odafigyelned.

  • Időzíts jól! – Az éjszakai műszak kezdete előtt tervezz be egy bőségesebb, kiegyensúlyozott étkezést! Ezzel biztosíthatod a szükséges mennyiségű energiát, valamint csökkented az éjjeli túlevés veszélyét. Az éjszakai műszak alatt inkább kisebb mennyiségeket és könnyen emészthető harapnivalókat fogyassz! Lefekvés előtt 2-3 órával pedig már ne egyél! Így könnyebben elkerülheted az emésztési panaszokat, és nagyobb eséllyel lesz pihentető az alvásod.
  • Figyelj a minőségre! – Pakolj magadnak egészségmegőrző alapanyagokat tartalmazó ételeket. Jó választás például a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérből/zsemléből/kifliből készült, zöldségekben gazdag szendvics, vagy a natúr joghurt friss zöldséggel és gyümölcsökkel, olajos magvakkal.
  • Az sem mindegy, mit iszol! – A koffeinfogyasztást érdemes mérsékelni, főleg a műszak vége felé. Ez azért különösen fontos, hogy a koffein ne zavarhassa meg a későbbi pihenésedet! Ez nem csupán a kávé, hanem a fekete és zöld tea kerülését is jelenti. Az energiaital pedig kifejezetten nem ajánlott!
  • Étkezz rendszeresen! – Az éjszakai munka gyakran rendszertelen táplálkozással, vagy akár az étkezések kihagyásával is együtt járhat. Pedig a kisebb, gyakori étkezések elősegíthetik, hogy elegendő energiád legyen a munkaidőben, illetve megakadályozd a lefekvés előtti túlevést, amely szintén ronthatja a pihenés minőségét.

„Az egészségtudatos döntések éjszakai munkarend mellett is meghozhatók, csak egy kis tudatosság kell hozzá!” – emelték ki a dietetikusok.

Miért fontos a pihentető alvás?

Fontos tudni, hogy az alváshiány növeli az étvágyat és az elhízás kockázatát is. A minőségi pihenés érdekében lehetőleg sötét, csendes szobában aludj, valamint próbálj mindennap azonos időpontban lefeküdni!

Az alváshiány és a táplálkozás kapcsolatáról a dietetikusok egy korábbi hírlevelében bővebben is olvashatsz.

Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +29 °C
Minimum: +14 °C

A felhős középső és déli tájakon szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, illetve napközben észak felől fátyolfelhőzet is sodródik fölénk, de összességében általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol- és gomolyfelhők mellett. Csapadék nem lesz. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet csúcsértéke 27 és 33 fok között alakul. Késő estére 16 és 24 fok közé hűl le a levegő. Nyugat felől hidegfront tört be az országba, amelynek hatására több fokot hűlt a hőmérséklet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra