Újabb hihetetlen kihívás terjed a neten

Az elmúlt időszakban nagy népszerűségre tett szert a TikTok-felhasználók körében az úgynevezett "belső zuhany". Valójában chiamaggal és citromlével kevert vízről van szó, amelyről az az állítás terjed, hogy serkenti az emésztést, megszünteti a székrekedést és puffadást, kiválóan méregtelenít, sőt, még másnaposság ellen is hatékony. De vajon mit gondol minderről a szakértő?

A közösségi médiában keringő recept szerint két evőkanál chiamagot kell egy pohár vízbe szórni, majd egy kevés citromlevet önteni az elegyhez. Amint aztán a magok elkezdik felszívni a vizet, ezáltal géles állagúvá válni, éhgyomorra meg kell inni az egészet. A belső zuhanytól némi várakozás után a bevezetőben is említett hatásokat ígérik a hívői.

Mint azt Clare Collins, a Newcastle-i Egyetem dietetikus szakértője a The Conversation oldalán megjelent cikkében írja, a chiamag egy, az amerikai kontinensen őshonos mentaféle ehető magja. Nagyon apró szemű, nagyjából ezer mag súlya 1,3 gramm. Ezzel együtt rendkívül tápanyagdús: gazdag étkezési rostokban, többszörösen telítetlen zsírsavakban és fehérjében. Ezen felül B-vitaminokat és különféle ásványi anyagokat is tartalmaz. „Mielőtt azonban máris rohannánk beszerezni némi chiamagot, legyünk óvatosak” – figyelmeztet Collins. Az egyesült államokbeli Nemzeti Fővárosi Mérgezési Centrum (NCPC) nevű nonprofit, mérgezéses esetek ellátására szakosodott szervezet például a közelmúltban egy olyan esetet hozott nyilvánosságra a belső zuhany kapcsán, amelynek során egy beteget csak műtéti beavatkozással tudtak megmenteni, miután a chiamagok elzáródást okoztak a nyelőcsövében.

chiamag, víz, belső zuhany
A dietetikus szerint a víz és a chiamag kombinálásából semmilyen előnyt nem remélhetünk. Fotó: Getty Images

A dietetikus szakember szerint ráadásul a veszélyeken túl az emésztéstámogatóként hirdetett ital előnyei sem feltétlenül egyértelműek. Lássuk, mit is jelent ez a gyakorlatban az egyes állítások kapcsán.

Nem serkenti az emésztést

Collins rámutat, hogy a chiamagok valójában nem serkentik az emésztést, amelynek folyamata éppúgy önkéntelen, mint a légzés vagy a vérkeringés. Nem tudjuk felgyorsítani az enzimes folyamatokat, amelyek részt vesznek az ételek lebontásában, emésztésében és felszívódásában. Valószínű, hogy ez az állítás inkább egy félreértésből ered, és inkább a székrekedéshez van csupán köze. A szorulás ugyanis befolyásolja, hogy az emésztetlen táplálék mennyi idő alatt jut végig a bélrendszeren a vastagbélbe, ahol végül székletté alakul. Akadnak olyan betegségek, például a cisztás fibrózis, amelyek nyomán az emésztőenzimek nem tudnak megfelelően elegyedni a táplálékkal, ezért szájon át kell a betegnek gyógyszerek révén enzimeket bevinnie. Ez azonban ritka eset, és nem is chiamagon alapul a kezelés.

Nem csupán a chiamag enyhíti a székrekedést

Azt el kell ismerni, hogy a chiamagnak magas, 23 és 41 tömegszázalék közötti a rosttartalma, ennél fogva hatékony lehet székrekedés ellen. E rostok túlnyomó többsége emészthetetlen rost, és a széklet tömegét növelve fokozza a bélmozgások tartamát. A rostok fennmaradó része oldható rost, így sértetlen marad, amíg el nem jut a vastagbélbe. ott aztán a bélflóra fermentálja, aminek során víz keletkezik, segítve a könnyed bélmozgást. Érdemes azonban megemlíteni, hogy nem a chiamag az egyetlen rostokban gazdag élelmiszerünk.

Általánosságban elmondható, hogy amennyiben az elmúlt hónapok során többször tapasztaltuk, hogy a székletünk nagyon kemény, nehezen ürül, illetve erőlködést igényel a székletürítés, vagy heti háromnál kevesebbszer fordul elő, akkor előfordulhat, hogy székrekedéssel küzdünk. A probléma megoldása érdekében fontos, hogy igyunk eleget, amit a vizeletünk megjelenésén tudunk ellenőrizni. Ha a vizelet világos, szalmasárga, akkor valsózínűleg nincs gond a folyadékbevitelünkkel. Emellett érdemes növelni a rostbevitelünket is. A teljes kiőrlésű gabonák és kenyerek, a hüvelyes zöldségek egyaránt remek rostforrások, akárcsak az aszalt szilva, a kivi, a pórhagyma, a cékla, a kelbimbó, az őszibarack, a görögdinnye, illetve természetesen a chiamag. „Ha a székletünk ennek ellenére sem rendeződik, forduljunk a háziorvoshoz” – tanácsolja Collins.

Több szenvedést okozhat a puffadás

Puffadásnak a gázvisszatartás okozta nyomás miatti alhasi érzést nevezzük. Közelmúltbeli kutatások szerint az egészséges emésztőrendszerű és az irritábilis bél szindrómával (IBS) élő emberek szervezet hasonlóan reagál ugyanazokra az élelmiszerekre a gáztermelődés és a gyomortartalom visszatartása terén. Ugyanakkor arra is fény derült, hogy az IBS-betegek több panaszról számolnak be a gáztermelődés kapcsán, ami azt jelenti, hogy a bélrendszerük sokkal érzékenyebb. Mindebből arra lehet következtetni, hogy az IBS-sel élők a belső zuhany okozta gáztermelődést sokkal kellemetlenebbül, akár fájdalmasan élhetik meg.

A másnaposságot jobb megelőzni

Collins leszögezte, hogy semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá, hogy a chia, a citromlé, esetleg a vitaminok, vagy bármilyen gyógymód valóban hatásos lenne a másnaposság ellen. A legjobb gyógymód a másnaposságra a megelőzés, azaz ha nem iszunk több alkoholt a kelleténél.

„A chiamag nagyon gazdag rostokban. Felhasználhatjuk olyan receptekben, amelyek sokkal finomabbak, mint a belső zuhany. Ilyen például a banános chiapuding, esetleg egy erdei gyümölcsös chiasmoothie. Ezek nem hordozzák magukban a fulladás kockázatát sem. A vizet pedig egyszerűen igyuk külön. Semmilyen speciális előnye nincs annak, ha kombináljuk a vizet és a chiát” – húzta alá a dietetikus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra