Túl bűzös széklet: íme az okok
A vécében soha nem terjeng kellemes illat - maximum a légfrissítőnek köszönhetően -, de ha azt tapasztaljuk, hogy a szokásosnál jóval büdösebb a székletünk, nem árt utánajárnunk az okoknak, mert könnyen lehet, hogy a szúrós szagokkal emésztőrendszerünk kiált segítségért.
Kénben gazdag élelmiszerek
A húsok, sajtok és keresztesvirágú zöldségek (pl. brokkoli, kelbimbó, karalábé) az átlagosnál több ként tartalmaznak, emiatt nehezebben emésztjük meg őket, és több gáz képződik a belekben. Próbáljuk meg csökkenteni ezek adagját, vagy korlátozzuk napi egy étkezésre a kénben dús fogásokat.
Mikortól veszélyes a széklet elmaradása?
Átlagosnak az számít, ha valakinek minden nap, esetleg minden másnap van széklete. Az, hogy kinél hogyan alakul, nagy mértékben egyéni tényezők függvénye is. De mi van akkor, ha valaki három-négy napig, vagy akár egy hétig sem tudja elvégezni a nagydolgát? Részletek itt!
Alkoholfogyasztás
Egy-egy hosszúra nyúlt este után az emésztőrendszerünk gyorsan igyekszik megszabadulni a felhalmozódott méreganyagoktól. Ennek következtében az alkoholt sem dolgozza fel teljesen, egy része a széklettel kiürül, ez okozza az orrfacsaró szagokat. Ilyenkor sok-sok pohár vízzel segíthetünk másnapos testünknek.

Gyorsételek
A feldolgozott élelmiszerek általában a kelleténél jóval több cukrot és/vagy zsírt tartalmaznak, sőt sokszor egyéb kemikáliákat is, emiatt sokáig tart az emésztésük. Mivel több időt töltenek el a bélrendszerben, az erjedés miatt bűzösebb lesz a végtermék.
Gyógyszerek, vitaminok
Egyes gyógyszereket, táplálékkiegészítőket olyan cukoralkohollal vonnak be, amit nagyon lassan dolgoz fel a testünk, ilyen például a szorbitol. Ez a belekben megerjedhet, és kellemetlen szagokat eredményez. Ha egy új gyógyszer szedése után tapasztalunk ilyet, konzultáljunk a kezelő orvosunkkal, van-e másik opció.
Ételintolerancia
Ha az utóbbi időben rendszeresen a szokásosnál büdösebb eredményt produkálunk a WC-n, gyanakodjunk táplálékallergiára. Valószínűleg bizonyos anyagokat nem tud megfelelően feldolgozni az emésztőrendszerünk, így erjedni kezdenek, és ez adja a kellemetlen szagokat. A laktózon kívül a fruktóz és más szénhidrátok is okozhatnak ilyen panaszokat. Naplózzuk két hétig, miket eszünk és jegyezzük fel azt is, utána mikor tapasztalunk büdös székletet, így ki lehet szűrni az ok-okozati összefüggéseket, és célirányosan alakíthatjuk a diétánkat.
Szélsőséges diéta
Manapság divatosak a sokfehérjevagy éppen sok zsír fogyasztására alapuló fogyókúrák, de ezek az étrendek alaposan megkavarhatják az emésztésünket. A testünk ugyanis a feleslegesnek ítélt extra fehérjétől, zsírtól igyekszik feldolgozatlanul megszabadulni, ezek pedig szokatlanul bűzössé teszik a székletet. Diétázás idején is figyeljünk a megfelelő rostbevitelre, hogy támogassuk a bélrendszerünk egészséges működését.
Forrás: Women's Health
Értékelje a cikket!