Rossz életkilátásokat jelent a nem alkoholos eredetű zsírmáj

A nem alkoholos eredetű zsírmáj betegség (NAFLD) az egészséges populációval összehasonlítva magasabb halálozási arányt jelent. Az emelkedett májenzim-értékek leggyakoribb oka az NAFLD - olvasható a Karolinska Intézet kutatóinak tanulmányában.

Májzsugor

A svéd munkacsoport Dr. Cecilia Söderberg vezetésével akarta tisztázni, hogy az ebben a betegségben szenvedő betegeknek milyenek az életkilátásaik más májbetegekhez, illetve az egészséges népességhez képest.

A Hepatology című folyóirat februári számában megjelent vizsgálat 256 fő vizsgálatával készült, a 33 és 57 év közötti férfiaknak és nőknek emelkedett májenzim-értékei voltak és emiatt kezelés alatt álltak. Mindegyikükből szövettani mintavétel történt. További feltétel volt, hogy a betegek csak mérsékelten fogyasztottak alkoholt. A statisztikai módszerekkel kívánták igazolni, hogy relatív halálozási kockázatot jelent-e a betegség.

A tanulmány rávilágított, hogy a vizsgált 28 éves időszakban az emelkedett májenzimek magasabb halálozási kockázatot eredményeztek. Az NAFLD az egészséges populációhoz képest magasabb kockázattal társult, ez azonban nem érte el a krónikus vírusos májgyulladás és az alkoholos májbetegek kockázatát. Az NAFLD-s esetekben az első és második leggyakoribb halálok a szív- és érrendszeri megbetegedés, illetve a nem májeredetű rosszindulatú daganat volt - a májeredetű halálok csak a harmadik volt a sorban.

Dr. Paul Angulo, a Kentucky Egyetem munkatársa szerint Söderberg tanulmánya megerősíti a korábbi vizsgálatok eredményét, azonban kritizálta a túl alacsony esetszámot. Ráadásul azt is megkérdőjelezi, hogyan kategorizálták a betegeket, ugyanis Söderberg, és más tudományos vizsgálatok is figyelmen kívül hagyták a gyulladást, a májsejtek hólyagosodását, valamint a kötőszöveti szaporulatot, azon szövettani jeleket, melyek prognosztikai jelentőséggel bírnak.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Az északi tájakon a felhős időt követően főleg délután egyre többfelé kisüt a nap, a déli, délkeleti országrészben ezzel szemben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Reggel még többfelé valószínű főleg eső, zápor, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, viszont délen, délkeleten - nagyobb számban délután - záporok, zivatarok várhatók, helyenként felhőszakadással. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk, záporoktól, zivataroktól függetlenül a Nyugat-Dunántúlon helyenként erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra