Miért fázom folyton?

Miért lehet, hogy az egyikünk a hűvösebb környezetben érzi jól magát, a másiknak viszont a meleg a kellemesebb?

Talán nincs is olyan család vagy munkahely, ahol ne lenne gyakori vita a hőmérséklet: amíg az egyik ember felcsavarja a fűtést, a másik a légkondicionálót állítja a maximumra.

A szervezetünk hőháztartását a hipotalamusz szabályozza különböző hormonokon keresztül, ezeknek köszönhetjük azt, hogy a szervezetünk maghőmérséklete viszonylag állandó, és megfelelő működést biztosít a belső szerveinknek. A hőháztartásunk szabályozásában azonban nagy szerepet játszanak a bőrön található receptorok is, melyek a külső hőmérsékletet érzékelik, és már a legkisebb különbségre is érzékenyen reagálnak.

Testtömeg vagy stressz

Számos dolog játszhat szerepet abban, hogy miként érzékeljük a külső hőmérsékletet, illetve milyen hőmérsékleten érezzük kellemesen magunkat. Az első ezek közül a testtömegünk , pontosabban a rajtunk lévő zsírréteg: akin ez vastagabb, az jobban "szigetelve" van, ezért általában a hűvösebb környezetet preferálja.

Hideg kezek és lábak: ezt a betegséget jelzik

A stressz is hat arra, hogy mennyire vagyunk fázósak. Aki stresszesebb, idegesebb, az jobban érzi magát hidegebb környezetben, ugyanis a szervezet vészreakciója miatt megemelkedhet a belső szervek vérellátása, így a maghőmérséklet is. Ez gyakran a kezek és a lábak kihűlésével jár együtt. Ha tehát folyton melegünk van, gondolkozzunk el azon, nem idegeskedtünk-e mostanában a szokásosnál többet! Bár a stresszoldó technikák, a meditáció, a rendszeres sportolás nem garantálja, hogy nem lesz melegünk, a bennünk lévő állandó feszültséget kordában tarthatjuk ezekkel a módszerekkel.

Mi az oka annak, hogy valaki fázós ember?
Mi az oka annak, hogy valaki fázós ember? Fotó: Getty Images

Számít a nemünk is: egy 1998-as kutatásból például kiderült, hogy a nők maghőmérséklete általában valamivel magasabb, mint a férfiaké, ám a kezük jóval hidegebb szokott lenni. Egy 2011-es vizsgálat szerint a nők érzékenyebbek a külső hőmérséklet változásaira, valószínűleg azért, mert bár összességében kisebb a testfelületük, általában nagyobb területet van kitéve a külvilág "viszontagságainak" .

Szükséges lehet egy kivizsgálás

Annak, hogy valaki állandóan fázik, vagy éppen állandóan melege van, könnyen lehet a mélyben meghúzódó, egészségügyi oka is, ezért ha mindig a túl hidegre vagy éppen a túl melegre panaszkodunk (ráadásul úgy, hogy mindenki más kellemesen érzi magát), érdemes fontolóra venni egy alapos orvosi kivizsgálást is.

A hidegérzet hátterében állhat vérszegénység, pajzsmirigyproblémák, a vérerek valamilyen betegsége, de cukorbetegség vagy étkezési zavar is. A melegérzetet okozhatja a várandósság, a menopauza, a pajzsmirigybetegségek, a neuropátia, és néhány étrend-kiegészítő is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra