Miért fázom folyton?
Másoknak meg mindig melegük van - miért?Miért lehet, hogy az egyikünk a hűvösebb környezetben érzi jól magát, a másiknak viszont a meleg a kellemesebb?
Számos dolog játszhat szerepet abban, hogy miként érzékeljük a külső hőmérsékletet, illetve milyen hőmérsékleten érezzük kellemesen magunkat. Az első ezek közül a testtömegünk, pontosabban a rajtunk lévő zsírréteg: akin ez vastagabb, az jobban "szigetelve" van, ezért általában a hűvösebb környezetet preferálja.
A stressz is hat arra, hogy mennyire vagyunk fázósak. Aki stresszesebb, idegesebb, az jobban érzi magát hidegebb környezetben, ugyanis a szervezet vészreakciója miatt megemelkedhet a belső szervek vérellátása, így a maghőmérséklet is. Ez gyakran a kezek és a lábak kihűlésével jár együtt. Ha tehát folyton melegünk van, gondolkozzunk el azon, nem idegeskedtünk-e mostanában a szokásosnál többet! Bár a stresszoldó technikák, a meditáció, a rendszeres sportolás nem garantálja, hogy nem lesz melegünk, a bennünk lévő állandó feszültséget kordában tarthatjuk ezekkel a módszerekkel.

Mi az oka annak, hogy valaki fázós ember?
Számít a nemünk is: egy 1998-as kutatásból például kiderült, hogy a nők maghőmérséklete általában valamivel magasabb, mint a férfiaké, ám a kezük jóval hidegebb szokott lenni. Egy 2011-es vizsgálat szerint a nők érzékenyebbek a külső hőmérséklet változásaira, valószínűleg azért, mert bár összességében kisebb a testfelületük, általában nagyobb területet van kitéve a külvilág "viszontagságainak".
Annak, hogy valaki állandóan fázik, vagy éppen állandóan melege van, könnyen lehet a mélyben meghúzódó, egészségügyi oka is, ezért ha mindig a túl hidegre vagy éppen a túl melegre panaszkodunk (ráadásul úgy, hogy mindenki más kellemesen érzi magát), érdemes fontolóra venni egy alapos orvosi kivizsgálást is.
A hidegérzet hátterében állhat vérszegénység, pajzsmirigyproblémák, a vérerek valamilyen betegsége, de cukorbetegség vagy étkezési zavar is. A melegérzetet okozhatja a várandósság, a menopauza, a pajzsmirigybetegségek, a neuropátia, és néhány étrend-kiegészítő is.
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr! Szeretném férfi másodlagos nemi jellemzőimet elhagyni, mérsékelni (M2F, SRG nélkül). Szeretném, hogy a tesztoszteron ne kerüljön be a szervezetembe. Van-e erre más TARTÓS megoldás, mint a herék eltávolítása? Köszönöm.
Kedves Kérdező! Sajnos nem pontosan értem a kérdését és a célját. A férfi hormonszint csökkentését prosztatarákban alkalmazzuk, amit fizikai (herék eltávolítása) és kémiai úton (gyógyszeresen) lehet elérni. Egyéb indok nem képzi...