Magas a trigliceridszintem. Mi okozhatja?

A trigliceridek, avagy a neutrális zsírok az elfogyasztott ételekkel bevitt, illetve a szervezet által előállított zsírok. Amennyiben túl magas koncentrációban vannak jelen a vérben, az hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethet.

Ha a vérzsírokról esik szó, a legtöbben alighanem azonnal a koleszterinszintre asszociálnak, amelyről közismert, hogy emelkedett értéke komoly egészségügyi kockázati tényező. Legalább ennyire fontos azonban a vérzsírok egy másik típusa, a trigliceridek szintje is. Mint azt az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet leírásában olvasható, a trigliceridek a természetes zsírok fő alkotóelemei, legyen szó akár sertészsírról, akár növényi olajokról. Sőt, szervezetünk a fel nem használt energiát is trigliceridekké alakítva tárolja el a zsírsejtekben, hogy aztán később fel tudja azt használni. Ezzel együtt valamennyi triglicerid a vérben is kering – ha pedig tartósan túl sok, az éppúgy káros, mint a magas koleszterinszint.

hamburger, sült krumpli, kalóriadús ebéd, egészségtelen táplálkozás
Trigliceridek részben az elfogyasztott ételekből jutnak a szervezetbe. Fotó: Getty Images

Összefoglalóan a vérzsírok, így a triglicerid szintje is laboratóriumi vérvizsgálattal ellenőrizhető. A leleten mmol/liter mértékegységben megadva láthatjuk a mért értéket, amely...

  • 1,7 mmol/liter alatt tekinthető normálisnak;
  • 1,7 és 2,3 mmol/liter között közepesen magas,
  • 2,3 mmol/liter felett pedig magas trigliceridszintről beszélünk.

Érdemes megemlíteni, hogy a magas triglicerindszint legtöbbször nem okoz észrevehető tüneteket, ahogy a magas koleszterinszint sem. Eközben viszont jelentősen fokozhatja az olyan problémák kialakulásának kockázatát, mint a hasnyálmirigy-gyulladás, az érelmeszesedés, annak mentén pedig a koszorúér-betegség és a szívroham, a metabolikus szindróma, a perifériás érbetegség és a stroke, avagy a szélütés.

Mitől emelkedhet a trigliceridszint?

Magas trigliceridszint, azaz hipertrigliceridémia kialakulhat önállóan, valamint egyéb lipidzavarokkal, például magas összkoleszterinszinttel vagy alacsony HDL-koleszterin-szinttel társulva egyaránt. Az életmód fontos szerepet tölt be: mozgáshiány, magas zsír- és cukortartalmú étrend, továbbá rendszeres alkoholfogyasztás esetén nagyobb valószínűséggel emelkedik meg a trigliceridszint. Ugyancsak közrejátszhat benne vesebetegség, cukorbetegség, májbetegség, elhízás és pajzsmirigy-alulműködés. Kiválthat trigliceridszint-emelkedést gyógyszerek, például egyes vérnyomáscsökkentők mellékhatása. Mindezeken felül genetikai eredetű problémaként is jelentkezhet eleve magas trigliceridszint.

Így csökkenthető a trigliceridszint

Ahogy a probléma kialakulásában, úgy a kezelésében is fontos szerep jut az életmódnak, illetve az életmódváltásnak - olvasható a Clevelandi Klinika oldalán. A fizikai aktivitás kiemelkedően fontos: felnőttek számára az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legalább heti 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc magas intenzitású aerob testmozgást, illetve a kettő arányos kombinációját javasolja, továbbá izomerősítő edzést heti legalább két napon. Az étrend kialakítása során törekedni kell arra, hogy minél kevesebb telített – általában állati eredetű – zsírt, cukrot és finomított szénhidrátot tartalmazzon, rosttartalma viszont érje el a napi 25 grammot. Alkoholt csak alkalomszerűen és mértékkel szabad fogyasztani, a dohányzásról pedig mindenképpen ajánlott leszokni.

Az anyagcsere egészsége, így a trigliceridszint szempontjából is fontos a testsúly rendezése, amiben a fentieken túl a megfelelő alvásmennyiség és -minőség, a táplálkozásban a bevitt kalóriák csökkentése, valamint a stresszkezelés is meghatározó. Végezetül, ha valamilyen társbetegség áll a háttérben, így akár magas vérnyomás vagy 2-es típusú diabétesz, elsődlegesen azt kell kezelni. Szükség esetén – orvosi felügyelet mellett – gyógyszeres kezelés is szóba jöhet. Öröklött zsíranyagcsere-zavarok esetén kizárólag gyógyszeres úton csökkenthető az emelkedett triliceridszint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzet-csökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.