Könnyen kimutathatóvá válik az irritábilis bél szindróma

Az irritábilis bél szindrómát (IBS) diagnosztizálni és kezelni is nehéz, de a Göteborgi Egyetem kutatói most olyan módszert fejlesztettek ki, melynek segítségével székletvizsgálattal ki lehet mutatni a rendellenességet.

Az irritábilis bél szindróma krónikus vagy visszatérő hasi fájdalmat vagy diszkomfort érzést, valamint a bélmozgás megváltozását okozza. A gyakran előforduló tünetegyüttes vélhetően a gyomor és a bélrendszer rendellenes működésével áll összefüggésben, de a szindróma pontos ismeretének hiányában az orvosok nehezen tudják diagnosztizálni és kezelni.

A Göteborgi Egyetem kutatói most olyan fehérjéket azonosítottak, amelyeket fel lehet használni az IBS kimutatására. "A graninok különböző formában és különböző működéssel az idegrendszerben, az immunrendszerben és az emésztő szervrendszerben is megtalálhatók" - számolt be Lena Öhman. "Kutatásunk azt mutatta, hogy az IBS-ben szenvedő betegek bizonyos graninok magasabb, illetve más graninok alacsonyabb szintjével rendelkeznek a székletükben."

Korábbi kutatásokból kiderült, hogy a kromogranin A biomarkerként szolgál más gyulladásos megbetegedések, például a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség kapcsán. A mostani, 82 IBS-ses beteg és 24 egészséges személy részvételével végzett, az szaklapban publikált kutatás a szekretogranin II és a kromogranin B változatokat vizsgálta, és kimutatta, hogy az irritábilis bél szindrómában szenvedő betegek az előbbi magasabb, és az utóbbi alacsonyabb szintjével rendelkeznek.

Az irritábilis bél szindróma a népesség körülbelül 10-20 százalékát érinti. Pontos kóroka nem ismert, de a bélflóra felborulása és a bélrendszer immunvédelmének változása valószínűleg szerepet játszanak a kialakulásában. A betegségnek nincs gyógymódja, de tünetei sok esetben enyhíthetők. Bár további kutatásokra lesz szükség, de amennyiben a graninok valóban felhasználhatók az IBS diagnosztizálására, ez a betegség új kezelési módjainak kifejlesztéséhez is vezethet a jövőben.

DU/JAN/15/06

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra