Egymás hatását erősíti ez a négy betegség

A szív- és érrendszeri betegségekhez egyenes út vezet akkor, ha a metabolikus szindróma komponensei mind jelen vannak egy betegnél. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy a háziorvossal közösen elkezdjék a kockázatcsökkentést és a gyógyszerek beállítását.

Mi is az a metabolikus szindróma?

A metabolikus szindróma különböző anyagcsere-rendellenességek egy együttesen fennálló csoportja. Ha a páciensnél a betegségcsoportba tartozó összes rendellenesség együtt jelentkezik, akkor magasabb a szív- és érrendszeri betegségek jövőbeni kialakulásának kockázata, mintha a betegségcsoportba tartozó rendellenességek közül csak az egyik alakulna ki. Például a magas vérnyomás önállóan súlyos következményekkel járó betegség, de ha a páciensnél a magas vérnyomás mellé magas éhomi vércukorszint és hasi elhízás is társul, akkor már diagnosztizálhatják nála a metabolikus szindrómát. Az érintetteknél a kockázati tényezők összekapcsolódása miatt lényegesen megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

Metabolikus szindróma: csökkenteni) kell a vércukorszintet, a koleszterinszintet és a vérnyomást.
Csökkenteni kell a vércukorszintet, a koleszterinszintet és a vérnyomást. Fotó: Getty Images

A metabolikus szindróma tehát súlyos állapot. A felnőtt lakosságnak mintegy negyedét érinti, akik esetében megnövekedik a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a stroke és az artériák falán kialakuló zsíros lerakódások kockázata. A metabolikus szindróma okai között szerepel a túlsúly és az elhízás, a fizikai inaktivitás, a genetikai tényezők és az idős életkor egyaránt.

A metabolikus szindróma akkor áll fenn, ha az alábbi tényezők közül legalább három jelen van:

  • hasi elhízás (a haskörfogat férfiaknál 94 centiméter, míg nőknél 80 centiméter feletti),
  • vérzsírszintek: 1,7 mmol/l feletti, miközben a jó koleszterinszint alacsony (a HDL-szint férfiaknál 1,03 mmol/l, míg nőknél, 1,29 mmol/l alatti),
  • a szisztolés vérnyomásérték magasabb 130 Hgmm-nél, a diasztolés pedig 85 Hgmm-nél,
  • a éhgyomrivércukorszinttöbb mint 5,6 mmol/l, vagy a beteg már diagnosztizált 2-es típusú cukorbeteg.

Mi a teendő?

Bár a metabolikus szindróma súlyos állapot, a betegségek kockázatát jelentősen csökkenteni lehet fogyással, a fizikai aktivitás növelésével, valamint szívbarát diétával, ami teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket, zöldségeket és halakat tartalmaz. Ilyen esetben az orvosokkal való együttműködésre van szükség, rendszeresen ellenőrizni (és csökkenteni) kell a vércukorszintet , a koleszterinszintet és a vérnyomást.

Egyszerűen is mehet! Nincs szükség hatalmas kiadásokra és különleges eszközökre, táplálékkiegészítőkre: az alacsonyabb kalóriabevitel és a több mozgás (még a lassú vagy kicsi súlycsökkenés is) nagyon jó hatással van a metabolikus szindróma összes tünetére!

Mivel a metabolikus szindróma egyes betegségei felerősítik egymás hatását, mindenképp beszéljünk háziorvosunkkal, ha a metabolikus szindróma valamely komponense már jelen van. Gyakran rejtőzködő marad ugyanis a magas vérnyomás vagy magas koleszterint, amit az orvos segíthet tisztázni. Minél több tényezője jelentkezett a betegségnek, annál nagyobb az egészségügyi kockázat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra