Mens sana in corpore sano, azaz ép testben ép lélek. De kijelenthető-e, hogy a beteg lélek beteg testet eredményez? Ismert ugyanis, hogy a tüneteket produkáló beteg vizsgálata nem tár fel kóros testi elváltozást, s a bajok kezelésének helyét a lelkében találják meg.
Számos olyan betegség, fizikai tünet van, amelynek hátterében többnyire lelki okok, feloldatlan konfliktusok húzódnak meg. A testi jelek - amelyeket nem szándékosan színlel az érintett - többfélék lehetnek. Ilyenek a kiesési tünetek, amelyek bénulással, mozgáskorlátozottsággal, érzékszervi defektusokkal járnak, a motoros tünetek, amelyek remegés, görcsök formájában jelentkeznek, a szubjektív tünetek, amelyek fájdalmat, zsibbadást és görcsös érzeteket okoznak, de különböző rohamok, ájulás, rosszullétek, pánikszerű állapotok is jelentkezhetnek.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
Ezekben az a közös, hogy a háttérben nem tárható fel szervi elváltozás, ellenben szoros kapcsolat van a tünetek keletkezése és a kellemetlen életesemények között. Ezeket a páciens nem ismeri fel vagy tagadja. A beteg általában a különféle reumatológiai, neurológiai, belgyógyászati kivizsgálásokat követően jut el a pszichoterápiás rendelésre, hogy feltárják a testi panaszok hátterében meghúzódó "idegi" tényezőket.
A pszichoszomatikusfájdalomcsillapítása nem egyszerű feladat, hiszen gyakran már a felismerése is akadályokba ütközik.Részletek!
A
stressz bizonyítottan rontja a szervezet védekezőképességét, a legyengült
immunrendszermiatt pedig könnyen megtámadhatják a szervezetet a kórokozók, de a gyulladások is könnyebben kialakulnak a szervezetben. Alvási és emésztési nehézségeket is okoz, de akár kiütésekkel és hajhullással is járhat. A
depresszióban szenvedők nagy része krónikus fájdalmat, vagy további szervi problémákat tapasztal. A kóros levertség valóban okozhat elváltozásokat, például lassítja az emésztést, ami gyomorproblémákhoz, irritábilis bél szindrómához vezethetnek. Gyakori kísérő tünetei a fejfájás, a migrén, a hát- és ízületi fájdalmak és a mellkas problémái. Minél többet alszik az ember, annál fáradtabbnak érzi magát, vagy éppen ellenkezőleg, egyáltalán nem tud aludni. Megváltozik az étvágy, és vagy túlevés vagy étvágytalanság lép fel.
A depresszó gyakori kísérő tünetei a fejfájás, a migrén, a hát- és ízületi fájdalmak
A
kardiovaszkuláris problémák (ischaemiás szívbetegségek, magas vérnyomás), a gyomor-bélrendszeri betegségek (gyomor- és nyombélfekély, vastagbélgyulladás,
irritábilis bél szindróma), a légzőrendszer megbetegedései (asztma, hiperventillációs tünetcsoport), a különböző fejfájások (tenziós fejfájás, migrén), az endokrin zavarok (pajzsmirigygondok, premenstruális tünetcsoport) és bőrgyógyászati betegségek (ekcéma, pikkelysömör) tünetei mögött nagyon gyakran pszichofiziológiai zavarok állnak. Bármilyen tünetünk van is, nagyon fontos, hogy a mögötte álló testi és lelki okokat egyaránt felderítsük és a megfelelő szakemberrel kezeltessük.